U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Výstavba podkroví

Kategorie: Stavba | Autor:

Sádrokarton – stavbařský hit

Podkroví lze obložit několika způsoby. Záleží na tom, zda chceme mít stěny a strop hladké, bílé, nebo přiznáme trámy, které mohou ten prostor zajímavě ozdobit. Postup, který následuje, počítá s první, bílou variantou. Můžeme použít standardní sádrokartonové desky (stavební RB, protipožární RF nebo impregnované proti vzdušné vlhkosti RBI). Alternativou jsou sádrovláknité desky Rigidur (vyznačují se větší mechanickou pevností, vyšší únosností a také větší odolností proti působení vzdušné vlhkosti), jejichž malý formát (1 x 1,5 m) oceníme při dopravě a manipulaci při montáži.

Nosná konstrukce

Po vložení izolace z minerálních vláken mezi krokve (doporučuje se min. 16 cm) a jejím uzavření parotěsnou fólií, která by měla skrýt i krokve a vždy se alespoň o 10 cm překrývat, připevníme kolmo na krokve nosnou konstrukci. Osová vzdálenost mezi profily je standardně 50 cm. Lze použít ocelové CD-profily 27/60/27 na stavěcích třmenech nebo dřevěné latě o vlhkosti max. 18 %. Pro vzdálenost krokví do 85 cm postačí latě o průřezu 50/30, pro větší vzdálenost (max. však 100 cm) latě o průřezu 60/40. Upevní se 70 mm dlouhými samořeznými šrouby. Při vzdálenosti krokví až 120 cm je možné použít systém profilů Rigistil.

V kombinaci s dřevěnou nosnou konstrukcí je rovněž vhodnější volba opláštění sádrovláknitými deskami Rigidur s ohledem na jejich lepší mechanické vlastnosti.

1. Opláštění

Sádrokartonové desky se ke konstrukci připevní svojí délkou kolmo na směr profilů max. po 170 mm speciálními šrouby délky 25 – 55 mm (podle tloušťky opláštění a druhu konstrukce). Při opláštění je nutno zachovávat zásadu převazování spár alespoň o jednu rozteč mezi profily či latěmi (spáry nesmějí tvořit kříž). Po upevnění se spáry a hlavy šroubů zatmelí. Tmel vtlačíme do spár a ještě do čerstvého vložíme skelnou nebo papírovou výztužnou pásku Rigips. Suchou špachtlí zahladíme povrch. Po zatvrdnutí tmelu (minimálně 30 min.) se plocha opět pře-tmelí stejným tmelem. Pro dokonalou hladkost povrchu se může povrch přetmelit finálním tmelem a přebrousit. Pro konečnou úpravu doporučujeme tmel ProFin Mega. Použijeme-li samolepicí výztužnou pásku, lepíme ji do spáry ještě před tmelením.

SORTIMENT VÝROBKŮ

Sádrokartonové desky – se skládají ze sádrového jádra, což je směs sádry a rozvlákněného papíru či skelných vláken a speciálního kartonu, který toto jádro obaluje. Vyrábějí se ve standardních tloušťkách 9,5, 10, 12,5, 15 a 18 mm. Šířka bývá 1250 mm nebo 1200 mm a délka nejčastěji 2000 mm, 2500 mm, 2600 mm a 3000 mm. Pro snadnější dopravu se vyrábějí i desky o rozměru 1000 x 1500 mm. Na deskách se rozlišuje rubová strana (je na ní uveden výrobcem typ desky atd.) a lícová strana, v níž jsou značky k umístění šroubů pro připojení k podkladní konstrukci. U sádrokartonů rozlišujeme i originální (podélnou) hranu desky, přizpůsobenou pro snadné tmelení, popř. vložení výztužné pásky, a hranu řezanou (příčnou). Ta bývá kolmá, nebo na koso seříznutá. Nejlepších výsledků při montáži dosáhneme užitím podélných hran, které jsou zploštělé ostrohranné (jsou označovány PRO). Naproti tomu sádrovláknité desky mají všechny hrany po obvodu kolmo řezané.

Sádrokartonové desky lze koupit v různých funkčních provedeních, které vyjadřuje i jejich barva. Běžné stavební desky jsou bílé (s modrým popisem), stejně jako desky protipožární (popis červený). Karton zelené barvy s modrým popisem je určen do kuchyní, koupelen a WC (ty jsou vhodné do prostorů s vyšší vzdušnou vlhkostí), červeně popsané pak i pro konstrukce s vyšší požární odolností.

Sádrovláknité desky – jsou robustnější a svými mechanickými vlastnostmi se blíží deskám dřevo-třískovým. Na jejich povrchu není karton, základní surovinou v celém profilu je sádra s rozvlákněným odpadním papírem. Hrany desek jsou ze všech stran řezané. Svými vlastnostmi jsou tyto desky předurčeny pro suché podlahy a mechanicky odolné příčky a konstrukce.

Desky ke konstrukci suchých plovoucích podlah – jde o speciální sádrokartonové desky nebo sádrovláknité dílce. Sádrovláknité podlahové desky jsou mechanickými vlastnostmi a kvalitou kartonu odlišné od běžných sádrokartonových stavebních desek používaných k montáži příček, podhledů atd. Jde buď o holé desky nebo o desky s nalepeným pěnovým polystyrenem pro zvýšení tepelné izolace podlahy, nebo o desky obalené kartonem, které se teprve na ploše slepují ve dvou vrstvách (postup je pracnější). Sádrovláknité stavební desky jsou již svou pevností a robustností pro konstrukci podlah předurčeny (papírová vlákna přispívají k vyšší me-chanické odolnosti a pevnosti podlahy). Jsou impregnovány i proti vzdušné vlhkosti. Tyto desky se dodávají v podobě podlahových panelů s polodrážkou.

Akustické děrované desky – jsou speciální desky s různým podílem děr i jejich uspořádáním. Zlepšují prostorovou akustiku a přispívají k pohlcování zvuku ve vnitřních prostorách.

Tmelicí hmoty – určené především pro tmelení spár mezi deskami a míst, kde jsou hlavy šroubů. Jsou klasické práškové, které rychle schnou a jsou vhodné pro menší opravy, a pastové. Ty jsou ihned k použití, ale schnou poněkud déle. Hodí se k základnímu tmelení, jsou pevné, houževnaté a snadno se brousí. Měly by dobře tvrdnout, aby bylo možné rychle pokračovat v práci, ale nutná je i přiměřeně dlouhá doba zpracovatelnosti. Základem těchto tmelů je vápenec. Od tmelů k finálnímu tmelení se již nevyžaduje taková pevnost, ale hlavně schopnost tvořit tenké vrstvy a možnost snadného broušení. Jejich funkce je především estetická. Lze použít i při vyrovnání drobných nerovností omítek.

Těsnicí hmoty – slouží k utěsňování prostupů potrubí i míst styku sádrokartonu s jiným materiálem. Ve stavbě se obvykle používají elasticko-plastické akrylové tmely, které lze dobře přemalovat, ve styku sanitárních zařízení s obkladem jsou vhodnější pružné silikony.

Výztužná páska – zpevňuje spáry desek (pozor, nezaměňovat s páskami malířskými!). Jsou k mání ve třech provedeních – papírová, samolepicí a skelná. Vzhledem k jednoduchosti použití jsou nejvíc v oblibě pásky samolepicí.

Firmy dodávající sádrokartonové a sádrovláknité desky nabízejí i speciální nářadí pro jejich tvarování a připevnění i příslušenství pro montáž, tedy různé profily nosné konstrukce z pozinkovaného plechu, kotvy, spojky, závěsy, hmoždinky, samořezné šrouby, atd.

FOTO RIGIPS

Výstavba podkroví