Romantická loubí

Popínavé rostliny mají široké uplatnění. Zkrášlí stěny domů, zdi, ploty, kmeny starých stromů i nejrůznější konstrukce v zahradách. Velmi půvabné jsou na obloucích nad vstupními brankami nebo na loubích, která mohou „vytrysknout“ v libovolné části zahrady.

Když se řekne loubí, vybaví se vám možná slovo podloubí, které má společný základ. I tato městská loubí – arkády, mají vykroužená nadpraží. Ovšem jejich oblouky tvoří východ ze zastřešené části stavby. Zahradní loubí popisuje slovník cizích slov jako „lehké konstrukce bez souvislého zastřešení“. Ověnčeny růžemi, plaménky a dalšími popínavkami vnášejí do zahrad starodávné kouzlo.

Hry s prostorem

Ozdobné dělicí prvky se hodí zejména do větších zahrad. V nich majitelé často využívají prostor pro různé účely, nebo volí v některých částech poněkud jiné styly výsadby. Jsou tu trávníky určené pro hry, ale i záhony plné květin, nádrž s vodotryskem a na konci pozemku třeba i malý sad s ovocnými stromy. Alespoň některé z těchto prostorů lze oddělit loubím, na které může navazovat treláž nebo nízký plůtek.

Průchod obrostlý zelení nebo květy však působí dobře i na menším čtvercovém pozemku, kde bývá vidět z jedné strany na druhou. Tady je vhodné orientovat cesty i náznak členění s loubím úhlopříčně, což vyvolá i dojem většího prostoru. Pěkné jsou tyto konstrukce ve svažitých zahradách, kde zkrášlí a pocitově zpevní schůdky mezi terasami. Tam, kde se cesty vinou změtí zeleně, se stávají dokonce orientačním bodem. Výraznějšího členicího účinku dosáhneme, pokud loubí natřeme světlou barvou.

Iluzi většího prostoru lze vytvořit i pomocí zrcadla. Objeví-li se v úzkém loubí nebo třeba i jen v jeho náznaku na zdi zrcadlový odraz, máte dojem, že procházíte do další části zahrady. Je ovšem třeba dbát na to, aby bylo co zrcadlit.

Prvek tajemství

Konstrukce zakončená půlkruhem se objevuje nad brankami, cestičkami, ale nezřídka „vyroste“ třeba jen tak v trávníku, rovném jako když střelí. Takovým místům dodá jiný rozměr a hravost.

Loubí, porostlé romantickou květenou, však obvykle vnáší do zahrady určitou tajemnost. Přitahuje nás, zve a nabádá, kudy se vydat. A slibuje, že to, co najdeme za ním, stojí za prozkoumání. K umístění loubí by tedy měl zahradník při tvorbě koncepce svého malého ráje přistupovat nanejvýš zodpovědně.

Za rozkvetlou bránou bychom mohli nalézt zajímavě uspořádané záhony květin, v nichž to bude slušet třeba nějaké kamenné či keramické skulptuře, křesílko, poblíž kterého bude pítko pro ptáčky, jezírko, houpačku na větvi starého stromu nebo malý altánek.

Z jakého materiálu

Materiál pro konstrukci loubí zvolíme podle charakteru zahrady a podle toho, jaké rostliny po něm budou šplhat. Nejobvyklejší je dřevo. Má-li treláž nebo loubí sloužit jen krátce, lze použít měkké druhy. Kvůli vyššímu obsahu pryskyřice a přirozené vodoodpudivosti je vhodnější spíše dřevo borové než smrkové. Obvykle však počítáme, že by opora měla vydržet delší dobu. Vyplatí se tedy nechat si ji vyrobit z odolného tvrdého dřeva, jako jsou dub, buk nebo teak.

Životnost konstrukce podstatně prodloužíme vhodnou povrchovou úpravou. Můžeme použít lazurovací laky a zachovat krásu dřeva, nebo zvolit barvy krycí. Některé jsou doplněny přídavky proti plísním, hnilobě, dřevokaznému hmyzu a UV záření. To nás nemusí zajímat, pokud použijeme tlakově impregnované dílce.

Snad ještě romantičtější atmosféru než dřevěné konstrukce vnesou do zahrady loubí kovová. Pro lehčí popínavky, jako jsou plamének nebo zimolez, je možné použít také vrbové proutí nebo bambus.

Růže – královny loubí

Na slunných místech se nejlépe uplatní pnoucí růže. Zvolte odrůdu remontující (kvetoucí opakovaně) a nezapomeňte, že délka a bohatost kvetení hodně závisí i na odstraňování opadaných květů. Také plamének má rád slunce, ale jeho kořeny bychom před ním měli chránit třeba několika kameny. Přísavníky, ať už pětilistý, zbarvující se na podzim do červené, nebo trojčetný, snesou slunce i přistínění.

Spolehlivým tipem na loubí ve stinné partii zahrady je zimolez Henryův. Zvolíme-li vistárii, musí být opora opravdu pevná.

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Romantická loubí

Romantická loubí