Zahrajte si deskové hry

Rubrika: Interiér

Deskové hry vám zpestří nevlídné dny na chalupě. Rok od roku k nim po celém světě usedá stále více dospělých i dětí. Povzbudí vaše strategické schopnosti i fantazii a skvěle vás pobaví.

Osadníci z Katanu

Doslova kultovní hra, která stála na samém počátku popularity tohoto herního žánru. Podle zkušených hráčů má zároveň natolik jednoduchá pravidla, že je vhodná i pro začátečníky. Chcete­li deskovým hrám jednou provždy propadnout, začněte s Osadníky z Katanu. Vše se odehrává na fiktivním ostrově Katan, na němž osadníci postupně budují osídlení včetně cest a vesnic. Vítěz se stává pánem Katanu.

Základní verzi hry mohou hrát 3 nebo 4 hráči. Hrací plán je variabilní, takže ostrov může být pro každou novou hru vytvořen jinak. Na počátku hry si každý hráč zakládá svoji osadu, kterou se v průběhu hry snaží rozšiřovat a vylepšovat. V krabici k tomu mají hráči k dispozici čtyři sady miniatur vesnic, měst a cest v různých barvách. Herní plán sestává z devatenácti variabilních dílů s různými typy krajiny včetně lesů, polí či přístavů. Hráči mají k dispozici rovněž karty surovin (vlna, dřevo, cihly, ruda či obilí), s nimiž lze obchodovat. V rozehrané partii vítězí hráč, který nejlépe kombinuje strategické, plánovací a obchodnické dovednosti. Musí mít však zároveň štěstí, protože průběh hry ovlivňuje i házení kostkou.

Existuje řada verzí a variant Osadníků z Katanu včetně karetní hry. Začněte se základní verzí, která se prodává za přibližně 880 korun.

Takenoko

Takenoko je rodinná hra pro dva až čtyři hráče, ve které jsou hráči pověřeni císařem, aby se starali o zahradu a pěstovali na ní bambus. Zahradou se však potuluje žravá panda a okusuje ty nejlepší kousky. Je to dobrý typ na rodinnou hru, která zaujme děti a bude bavit i dospělé. Hráči postupně budují bambusovou zahrádku, pěstují bambus a především se snaží plnit úkoly, za které získávají body. Znamená to například rozestavět v zahradě bambusová políčka tak, jak to má hráč předepsáno na kartě. Nebo vypěstovat bambusy určité barvy o určité výšce, aniž by vám je panda stihla sežrat. Případně si můžete vytáhnout kartu s úkoly pro pandu, která se snaží sežrat kousky bambusu určitých barev.

Hráč na tahu má vždy dvě akce, kterými může zvětšovat zahradu, zavlažovat, pěstovat bambus, krmit pandu a brát si další úkoly. Ve hře hraje roli i počasí, které se určuje hodem kostkou a může hráči výrazně pomoci. Hod kostkou tak vnáší do hry další vzrušující rozměr náhody. Hra končí poté, co některý z hráčů splní stanovený počet úkolů. Jejich množství se liší podle počtu hráčů ve hře. Stojí zhruba 900 korun.

Dixit

Dixit je jednou z novějších a stále více populárních her, které povzbudí fantazii a rozvíjejí taktické schopnosti hráčů. Originalita hry spočívá především v tom, že pravidla ponoukají hráče, aby vyprávěli. Zkušení hráči doporučují Dixit především lidem, které příliš nebaví tzv. strategické hry, u Dixitu je rozhodující především fantazie a schopnost používat jazyk, metafory a výstižné popisy.

Hráči se totiž stanou vypravěči hned několikrát v průběhu hry. Úkolem vypravěče je zvolit si jednu kartičku ze šesti, které má v ruce, a libovolně popsat vyobrazený obrázek tak, aby nebylo jednoduché jej na první pohled poznat. Ostatní hráči vyberou ze svých kartiček jednu, která nejvíce vystihuje vypravěčův popis. Všechny vybrané kartičky se pak zamíchají a vyloží před hráče. Ti se snaží určit, která karta je vypravěčova. Pokud kartičku všichni uhodnou, nebo ji naopak neuhodne nikdo, vypravěč prohrává. Body získává pouze v okamžiku, kdy jeho kartičku správně určí aspoň jeden hráč. To klade nároky na správnou taktiku popisu kartičky. Cílem hry Dixit je dosáhnout co nejvíce bodů. Balení obsahuje 84 karet, 6 dřevěných figurek, 36 žetonů a pravidla hry. U různých prodejců stojí základní varianta kolem 700 korun.

Carcassonne

V základní verzi i mnoha rozšířeních existuje rovněž celosvětově populární hra Carcassonne. Hra je založena na vytváření fiktivního světa pomocí sestavování mapy z vylosovaných dílů a přikládání krásně ilustrovaných herních karet. V krabici najdete 72 kartiček pro budování herního světa a pro každého z hráčů osm figurek v celkem pěti barvách a počítadlo bodů zpracované do podoby kamenné cesty.

Pravidla základní hry jsou velmi jednoduchá a bez problémů je zvládnou i začátečníci. Pro zkušenější milovníky Carcassonne pak existuje řada rozšířených verzí a variant. Můžete hrát i ve dvojici, maximální počet hráčů v základní verzi je pět. Vyšší počet hráčů rozšiřuje zážitek ze hry o dramatické okamžiky, které vznikají díky většímu počtu losování náhodných karet.

Podle recenzí lze hru nabídnout už dětem od osmi let a jednu partii budete hrát zhruba hodinu, po získání zkušeností pak spíše půl hodiny. Úspěch ve hře je kromě náhody založen i na strategických a taktických schopnostech hráče, novější verze jsou oproti základní o něco méně mírumilovné a více bojovné. Základní verze Carcassonne stojí kolem 500 korun.

Timeline

Hra Timeline existuje ve variantách Vynálezy, Objevy a Události. Všechny se hrají na podobném principu. Balení v krásné kovové krabici s plastickými prolisy obsahuje kromě pravidel především hrací karty. Každá z kartiček je jedinečná a oboustranná. Na jedné straně obsahuje pouze obrázek hádaného předmětu s českým popiskem, na druhé pak také správnou odpověď. Třeba u varianty Vynálezy je to rok vynálezu a jméno autora vynálezu, což jsou pro hráče zajímavé informace nejen pro samotnou hru.

Na začátku partie se karty zamíchají, aby se roky co nejvíce přeházely. Každý z hráčů dostává šest karet do začátku. Číslo s počtem soupeřů klesá na pět anebo na čtyři. Karty si hráči před sebe rozloží na stůl letopočtem dolů. Každá partie se točí kolem výchozího letopočtu na kartě, která se odkryje na stole. Hráči se od této chvíle střídají v tazích a v rámci jednoho kola má každý z nich za úkol umístit do středu hracího plánu jednu kartu tak, aby doba vzniku vynálezu co nejpřesněji zapadala do vytvářené časové osy (Timeline). Partii vyhrává ten, komu se podaří zbavit jako prvnímu všech svých karet. Timeline se prodává za cenu kolem 400 korun.

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock, archiv firem

Zahrajte si deskové hry

Zahrajte si deskové hry