U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Po stopách Sherlocka Holmese
Kategorie: Volný čas | Autor: Iva Tvrzová
Kdo by neznal geniálního detektiva Sherlocka Holmese? Snad žádná jiná smyšlená postava nezískala takovou proslulost jako on. Jeho literárním otcem je sir Arthur Conan Doyle, který ho poprvé uvedl na stránky knihy v roce 1887. Britský spisovatel obdařil Holmese nejen typickou čepicí, kostkovanou pláštěnkou, lulkou a láskou k houslím, ale vykreslil ho tak věrohodně, že si řada lidí myslí, že byl či je skutečnou osobou. Dodnes mu chodí na “jeho” adresu v londýnské Baker Street 221B dopisy od obdivovatelů z celého světa a výraz “šerlok” se stal synonymem pro pátrače.
Nadšenci se zájmem o osobu proslulého detektiva se sdružují do společností Sherlocka Holmese, kterých dnes ve světě existuje okolo 760. Jednou z nich je i Česká společnost Sherlocka Holmese (ČsSH). Byla založena v roce 2000 a u jejího zrodu stáli Aleš Kolodrubec, prezident společnosti a od mládí nadšený obdivovatel Holmese, spisovatel Rudolf Čechura a kriminalista Miroslav Kučera. Dnes má sdružení přes stovku řádných a čestných členů. Jsou mezi nimi spisovatelé, malíři, kriminalisté, pedagogové,… Viceprezidentkou společnosti je Andulka Oplatková. Když jsem se o tomhle jejím nevšedním koníčku dozvěděla, jako nadšenou čtenářku detektivek mě to zaujalo a samozřejmě mě zajímalo, jak se k němu dostala a čím se vlastně tahle parta lidí zabývá.
Holmes stále žije
“Na setkání Klubu Vltava, jehož jsem členkou, proběhl komponovaný večer na téma Sherlock Holmes v rozhlase. Tam jsem se seznámila se členy ČsSH a nabídla jim spolupráci v rámci svého oboru, knižní grafiky. Řekli jsme si, že bychom mohli pátrat po starých publikacích o Sherlocku Holmesovi i další literatuře na toto téma,” objasňuje Andulka. Abychom přiblížili, čím se příznivci Sherlocka Holmese zabývají, zacitujme z jejich stanov: “Cílem společnosti a jejích členů je uznávat a šířit principy holmesologie, tj. nauky o životě a díle největšího detektiva všech dob, které říkají, že Sherlock Holmes stále žije, jeho příběhy až na výjimky sepsal Dr. Watson a sir A. C. Doyle byl pouze literárním agentem. Členové vyvíjejí v tomto směru publikační, přednáškovou, výstavní a další činnost.” “Jako každá správná společnost máme svoje legitimace a stříbrné odznaky, které navrhl jeden kolega,” vypráví Anna. “Členové se věnují různým úkolům, například Watsonova frakce má vyzdvihnout význam doktorovy práce a povýšit ho na úroveň Holmese, další si připravují referáty na různá holmesovská témata, například ,Spolupráce Sherlocka Holmese a Scotland Yardu’ a podobně. Já mapuji ilustrátory, kteří ztvárnili Holmese. Pátráme po všem, co je nějak s jeho osobou spojené. V Brně je například u nás asi jediná restaurace Sherlocka Holmese. Chodíme taky společně do divadel a do kina Konvikt na holmesovské hry a filmy, na křty knížek a podobně. Na významné akce se oblékáme do dobových kostýmů. Také vydáváme Zpravodaj,” shrnula viceprezidentka stručně jejich činnost. Jednou z velkých akcí pro veřejnost byla výstava ,Vše nejlepší, Mr. Holmes!’, uskutečněná začátkem letošního roku v Muzeu policie ČR v Praze. “Asi dva roky jsme shromažďovali podklady. Byly tam jak trojrozměrné exponáty – knížky, reklamní předměty z celého světa, zbraně, detektivovy převleky, tak panely s různými dokumenty, ilustracemi a články. Nebyla to ovšem naše první výstava o Sherlocku Holmesovi, ta byla loni v Želkovicích u Berouna,” dozvídám se.
Nesmrtelný detektiv inspiruje
Magická postava Sherlocka Holmese inspirovala a inspiruje celou řadu umělců: ilustrátorů, spisovatelů, filmových a divadelních scénáristů. Známé jsou ilustrace Adolfa Borna, Karla Vacy, Josefa Hochmana, Karla Franty – ten vytvořil obrázek Holmese také jako znak pro společnost. Vedle původních detektivek od A. C. Doyla existují i další holmesovské příběhy od jiných autorů – tyto knihy se nazývají pastiš, u nás je píše například Rudolf Čechura nebo hudební skladatel Ilja Hurník. Ten je i autorem námětu, scénáře a hudby k filmu Touha Sherlocka Holmese (1972). “Při příležitosti jednoho Přípitku s Mistrem – ten je u nás místo Valné hromady – jsme si film půjčili, nechali promítnout a k tomu jsme uspořádali s panem Hurníkem besedu,” vypráví paní Oplatková o jedné z mnoha zajímavých akcí. Herec Jan Skopeček, kterého si asi většina lidí spojuje se seriálem Tři chlapy v chalupě, zas napsal scénáře rozhlasové a divadelní hry Pes baskervillský. Jak vidět, Sherlock Holmes dokáže nadchnout téměř každého. Andulčin syn Petr s kamarádem Honzou založili (ve svých 14 letech!) filmovou společnost PETHON a s ní natočili dva filmy o Holmesovi a Watsonovi: Pes baskervillský a Dr. Watson ve 2. afghánské válce. Jako herci vystupovali kamarádi, členové společnosti a jejich rodinní příslušníci; maminka Andulka dělala kostymérku, maskérku a občas i řidičku. Jinak si kluci dokázali zařídit a domluvit všechno sami. Dr. Watson se promítal na výstavě v Muzeu policie, ve škole, u známých. Pes se teprve stříhá a dozvučuje. Určitě s nimi zkusí štěstí v nějaké amatérské soutěži. Za Holmesem do Švýcarska a do Anglie Letos podnikli členové ČsSH výpravu za detektivem do Švýcarska k Reichenbašským vodopádům, kde zrekonstruovali poslední zápas Holmese s profesorem Moriartym. “Švýcaři dokážou holmesovské pověsti dokonale turisticky využít,” hodnotí Anna. “Návštěvníci se například můžou vyfotografovat se sedícím Holmesem nebo se v něj přímo převtělit.” V dalším plánu mají návštěvu Anglie s Holmesovým muzeem v “jeho” domě na Baker Street. To by si asi sir Arthur Conan Doyle (kromě holmesovských příběhů psal knihy historické, sci-fi příběhy, působil jako lékař, misionář, zúčastnil se búrské války, prosazoval řadu pokrokových věcí) nepomyslil, že se i za sto let dokáže jeho nebezpečně chytrý hrdina postarat o příjemné trávení volného času spousty lidí!
***
Dílo A. C. Doyla o Sherlocku Holmesovi:
4 romány: Studie v šarlatové, Podpis čtyř, Pes baskervillský, Údolí strachu, 5 knih povídek: Dobrodružství Sherlocka Holmese, Vzpomínky na Sherlocka Holmese, Návrat Sherlocka Holmese, Poslední poklona Sherlocka Holmese, Archiv Sherlocka Holmese – obsahují celkem 56 příběhů.
Příběhy o Sherlocku Holmesovi (od A. C. Doyla i pastiše) v současné době vydává hlavně brněnské nakladatelství Jota.
Další informace o ČsSH najdete na www.sherlockholmes.cz, o S. Holmesovi na www.bakerstreet221b.de/czech.htm
1 Anna Oplatková s hudebním skladatelem Iljou Hurníkem na Přípitku Mr. Holmesovi
2 Z natáčení filmu Pes baskervillský filmovou společností PETHON – tedy Petrem a Honzou
3 Z cesty po stopách slavného detektiva k Reichenbašským vodopádům. Kdo by odolal usednout vedle detektiva (i když jen bronzového) a vyfotografovat se s ním?
4 Odznak a legitimace členů společnosti
5 Sherlock Holmes v podání ilustrátora Karla Franty na titulní stránce tzv. pastiše, který napsal Rudolf Čechura
6 Plakát k výstavě “Vše nejlepší, Mr. Holmes”
7 Vizitka Sherlocka Holmese