Umíte si vybrat osivo?
Jestli máte trávník vyčištěný a po vertikutaci, nejspíš jste objevili spoustu poškozených míst. Duben je nejvhodnější čas pro jeho obnovu.
Samozřejmě, že trávník lze vysévat a obnovovat od dubna do října, prostředek jara je ale ideální svým klimatem, kdy je relativně vlhko a příznivá teplota pro dobré klíčení. V pozdních jarních a letních měsících travní výsevy vyžadují vydatnou a pravidelnou závlahu.
Obnovte si zelený koberec
Pro obnovu i výsev nového trávníku volte pokud možno certifikované travní směsi a osiva od osvědčených výrobců. Zvláště u chat a chalup, kde nejste pravidelně, trávník udržujte tak, aby péče o něj odpovídala vašim časovým i fyzickým možnostem a zohledněte také otázku finanční.
Osivo vybírejte podle typu trávníku, kvality půdy a samozřejmě také s ohledem na klima na pozemku. Travní směsi s osiva dodává na trh například Aros, Wolf Garten, Agro CZ, Eurogreen CZ, Floria, Bruno Nebelung a další.
Jiné osivo se hodí pro stinná či vlhká místa Supra, Rasana, EkoPlus do stínu. Další směsi použijte pro slunné a suché pozemky. Travní směs, speciálně vytvořená pro suchá stanoviště, obstojí i v lehkých půdách. Například Kiepenkerl Profi Line, Eurogreen Monaco, Aros Eko a Profi do sucha, Wolf Garten L-TR150 pro sušší místa. Na rychlou obnovu trávníku jsou vhodné směsky Aros-EkoMaxi Obnova, Wolf Garten Repair L-RN 50, Eurogreen Regenerační WM-Rasen.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Trávník:
Trávník na jaře
Vyžeňte krtka
Čím posekat trávník
Péče o jarní trávník
Nejčastější chyby při práci se sekačkou
Vláha pro trávník
Květnatá louka
________________________________________________________________________
Dosetí nebo pokládka drnem
Oprava poškozené plochy nebo položení nového trávníku drnem, se obvykle dělá na podzim, ale lze ji provést i na jaře. V těchto obdobích nehrozí, že drn seschne a na okrajích opravovaných míst, nebo v celé ploše trávníku, se objeví nepěkné mezery.
Nový trávník
Pokud budete zakládat nový trávník, máte šanci připravit si drenáž, vylepšit kvalitu strukturu půdy, případně rozvést v zemi závlahový systém nebo elektroinstalace pro osvětlení. Dokonale připravenou půdu nechte ladem tři týdny, vzešlé plevele zničte kontaktním herbicidem a odstraňte je. Pak půdu vyhnojte a vysejte osivo.
Potřebné množství je asi půl kila travní směsi na 25 čtverečních metrů plochy. K výsevu použijte rozmetadlo nebo některý z posypových vozíků. Osivo zapracujte hráběmi do hloubky pět až deset milimetrů a přitlačte malým zahradním válcem. Osetou plochu denně zavlažujte – klíčící semena nesmějí v žádném případě zaschnout. Poprvé sečte, když trávní lístky dosáhnou výšky asi pěti centimetrů.
Náš TIP:
Trávníková náplast
Pro opravu vymrzlých a vyšlapaných míst můžete použít speciální směs, sestávající ze substrátu, osiva a hnojiva. Nebo si sami dejte semena předklíčit do kyprého substrátu či kompostu, zalijte je a udržujte směs vlhkou, dokud osivo nevyklíčí. Pak je použijte na poškozených místech. Zatlačte do půdy a zalijte.
Náš TIP:
Oprava prohlubní a výstupků
Není povrch trávníku rovný? Místo prohlubně nebo vyvýšeniny prořízněte ostrým nožem do kříže, opatrně otevřete okraje drnu, a pak buďto do prohlubně zeminu přidejte, nebo ji z vyvýšeniny odeberte. Drn zavřete, okraje přitlačte, místo zasypejte vhodnou zeminou a pořádně zavlažte.
Text: Helena Štětinová
Foto: Gardena, Wolf Garten, Aros a autorka,