U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Pojďme na houby – na strom!
Kategorie: Volný čas | Autor: Kamil Varcoller
Znáte sírovec žlutooranžový (správně chorošovec sírový)? Je to houba žlutooranžové barvy, která se vyskytuje jako parazit na kmenech živých, později i odumřelých listnáčů – dubů, třešní, hrušní, topolů a vrb. Je to nejnápadnější ze všech chorošů. Plodnice, uspořádané střechovitě nad sebou, mohou být až několik desítek kilogramů těžké. Dužnina je aromatická, v mládí šťavnatá. Roste od konce jara do podzimu, ale ke konzumaci je dobrá pouze úplně mladá houba, když je ještě měkká a dá se lehce krájet. V kuchyni lze sírovec použít na guláš nebo “čínu”, naložit do sladkokyselého nálevu, ale nejlepší je smažený.
Řízky: Sírovec nakrájíme na plátky asi 1,5 cm silné, osolíme, obalíme v hladké mouce, rozšlehaném vejci a strouhance a na tuku usmažíme.
Guláš: Na oleji osmahneme nakrájenou cibuli, přidáme na kostky nakrájený sírovec, a koření (sladkou i pálivou papriku, pepř, kmín a sůl). Podusíme asi čtvrt hodiny. Můžeme přidat nakrájenou čerstvou papriku a rajče.
Hranolky: Houbu nakrájíme a usmažíme v oleji stejně jako bramborové hranolky. Solíme až hotové, podáváme s tatarskou omáčkou.