Aby vás pobyt na chatě nezruinoval
Dobrá zpráva pro všechny chataře a chalupáře. Už si léto nemusíte kazit obavou, jaké účty za vodu a elektřinu vás ve vyúčtování po sezóně překvapí.
Platí, že co Čech, to chatař nebo zahrádkář. Jenže i odpočinek na samotě u lesa nebo mezi zelenými záhony něco stojí a především náklady na vodu a elektřinu můžou být vysoké. Chaty často nemají přípojku na plyn, a proto je elektřina hlavním zdrojem pro vaření, vytápění i ohřev vody. Spotřeba vody zase nutně vzroste s prací na zahradě a zaléváním. Jak tedy na to, aby vás pohoda na chatě nezruinovala?
Zalévání pitnou vodou vaší peněžence neprospívá
Kdo nemá studnu, kropí záhony i trávník v naprosté většině pitnou vodou. Ta ale na rozdíl od dešťové není ani levná, ani kvalitní. Jeden kubík vody nás v roce 2015 přijde průměrně na 81,40 Kč. To je přibližně 100 zahradních konví nebo 100 minut zalévání hadicí. Když si představíme, že v menší či větší míře zaléváme 3-4 měsíce v roce i několikrát týdně, je jasné, že na účtu se nám tato spotřeba výrazně projeví.
Než pitná voda proteče potrubím na vaši zahradu, musí navíc projít řadou filtrů čističek a chemických úprav. Na konci cesty jí pak chybí některé živiny a zahrádce tedy ani tolik neposlouží. Naopak dešťová voda je zdarma a pro rostliny je to balzám plný živin a stoprocentně přírodní. Snažte se ji proto na zahradě maximálně zachytávat. Například pod okap postavte sudy na chytání dešťových kapek klidně již zjara a sbírejte, ať máte zásobu na sušší léto.
Zalévejte správně, ve vhodný čas a zbytečně nepřelévejte
Ať už jste se nechali zlákat trendem automatických zavlažovacích systémů nebo preferujete manuální práci, vyplatí se nad nastavením systému i nad zaléváním trochu zamyslet. Nejlepší doba pro zalévání zahrady nastává časně ráno nebo pozdě večer, protože z chladné půdy se kapky vody odpařují pomaleji. Záhony navíc nemusíte zalévat každý den. Místo každodenních krátkých postřiků je vhodnější zvolit jednu nebo dvě větší dávky vody týdně.
I u květin pěstovaných v truhlících a květináčích platí, že méně je někdy více, a tak je nepřelévejte. Kořeny rostlin v květináčích, které stojí dlouho ve vodě, místo čerpání potřebných živin uhnívají a chřadnou. Rostliny musí vodu nejdříve vypít, až pak přichází správný čas na další dolévání. Dejte proto rostlinám čas. Tak jako lidé nemusí mít pořád plný talíř jídla, nepotřebují ani rostliny květináč pořád plný vody.
Při odjezdu vypojte elektrospotřebiče ze zásuvky
Domácí spotřebiče (televize, DVD a video přehrávače aj.) vám kradou elektrický proud, i když jsou vypnuté a zdánlivě neaktivní. Odebírají totiž neustále malou část elektřiny v tzv. pohotovostním režimu (stand-by), aby mohly rychle „najet“, když se rozhodnete je opět používat. Největší žrouty energie najdeme mezi staršími přístroji, které často přesouváme právě na chalupu. „Starý videopřehráváč může za rok v režimu stand-by spotřebovat elektřinu až za 500 Kč, u televizoru s CRT obrazovkou se za rok dostaneme dokonce přes tisícovku,“ dodává Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz. Proto když opouštíte chatu, vypojte všechny energetické žrouty ze zásuvek, vypněte je centrálním vypínačem na prodlužovacím kabelu nebo elektřinu vypněte úplně. A to i v případě, že jste za pár dní zpátky. Stand-by nezahálí ani vteřinu, a tak se každý den počítá.
S cenou vody nehnete, u elektřiny je to zčásti na vás
Tak jako doma, i na chalupě si na cenu vodného a stočného můžete leda tak stěžovat. Provozovatel vodovodů je v dané lokalitě vždy jen jeden a nikdo vám lepší nabídku dát nemůže. Naopak u elektřiny (a to samé platí i u plynu) si dodavatele vybíráte sami. Na trhu jich jsou desítky a předhánějí se, kdo nabídne výhodnější produkt. Ušetřit tedy můžete pouhou změnou dodavatele. „Vzhledem k menší roční spotřebě bude úspora na chalupách spíše v řádu pár stokorun ročně. Ale i to se počítá,“ vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz, který právě se změnou dodavatele pomáhá.
Nastavte si na chatě správně sazbu pro elektřinu
Pokud je pro vás změna dodavatele elektřiny příliš radikální, možná vám k úspoře bohatě postačí nastavení správné sazby. Pro chaty existuje speciální dvoutarifová sazba s označením D61d, v rámci které chataři čerpají levnější proud vždy od pátku 12 hodin do neděle 22 hodin. Že jste na chatě častěji než jen o víkendu? I tak se vám tato chatařská sazba vyplatí, a to pokud máte nízký odběr energie (1000 kWh za rok a méně). Oproti běžným jednotarifovým sazbám D01d a D02d ušetříte i v případě, že 60 % až 70 % času na chatě trávíte mimo víkendy. „Lidé často nevědí, že přidělení víkendové distribuční sazby není podmíněno žádnými zapeklitými podmínkami. Stačí o její přidělení jednoduše požádat svého dodavatele elektřiny,“ vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz, který porovnává ceny energií a pomáhá se změnou dodavatele.
Ilustrační příklad: Pan Sovák jezdí na svou chatu v libereckém kraji po celý rok ve středu a vrací se v neděli. Proud odebírá v nejběžnějším produktu ČEZ Comfort. Při roční spotřebě 1 000 kWh zaplatí se sazbou D01d 6 077 Kč. Když ji změní na víkendovou sazbu, přijde mu jen na 5 426 Kč, i když zhruba polovina jeho odběru energie nespadá do výhodnějšího víkendového času.
TEXT: REDAKCE
FOTO: UŠETŘENO.CZ