Čisto pod kamny
Budete kupovat nová kamna? Pak jistě přemýšlíte, jakou podložku zvolit, protože pod kamny musí být nespalná plocha.
Už při nákupu by vás prodejce měl upozornit, že v bezprostřední blízkosti kamen musí být jen nehořlavé materiály. Týká se to zejména podlahy, která právě v chatách a chalupách bývá často dřevěná a z hlediska bezpečnosti tudíž nevyhovující. Pod kamna se proto dává nehořlavá izolační podložka. Z těch, které se dají běžně koupit, máme na výběr podložky z plechu nebo ze skla. Oba druhy se vyrábějí v mnoha různých typech, tvarech a velikostech.
Starý dobrý plech
Ceny plechových podložek se pohybují zhruba od 250 do 5 000 korun. Plechy se odlišují velikostí (nabízejí se v široké škále), tloušťkou, povrchovou úpravou (smalt, lak, pozink) a barevností (od bílé přes hnědou, měděnou, stříbrnou po šedou a černou). Plechové podložky jsou zcela funkční, z estetického hlediska však nemusí vyhovovat.
Elegantní sklo
Pod kamna se prodává i čiré či různě zabarvené sklo. Ceny tvrzených skel určených jako podložky pod kamna začínají přibližně na 800 korunách, nejdražší sklo pak může stát až 7 000 korun. Kromě tvaru se především liší tloušťkou, která se pohybuje od 6 do 15 mm – čím těžší jsou kamna, tím silnější sklo bychom měli volit. Okraj skla může být buď rovný, nebo s fazetou, to znamená, že okraj je šikmo zbroušen.
Tvrzené (neboli kalené) sklo má zvýšenou mechanickou a termickou odolnost, to však neznamená, že nemůže prasknout. Skleněná podložka patří jen na dokonale rovnou a pevnou podlahu. Pokud se podlaha bude houpat (koberec, plovoucí podlaha), ve skle může nastat nežádoucí pnutí a sklo praskne.
Nerovná podlaha s sebou nese i další nevýhodu – štěrbinami se bude pod sklo dostávat prach a špína. Tomu lze zabránit tím, že na kraj skla přilepíme transparentní silikonovou těsnicí pásku, která se po položení podložky přilepí k podlaze.
Nesporným kladem skla však je, že se snadno uklízí a v interiéru působí lehce a elegantně. I tak musíme počítat s tím, že i přes tvrzení výrobců se při nešetrném zacházení jeho povrch může poškrábat. A výměna podložky znamená stěhování kamen…
Praktická dlažba
Mnozí majitelé kamen, pecí a krbů problém nespalné podlahy kolem topidla řeší položením dlažby – keramické nebo cihelné. Dlažbu můžeme buď do podlahy zapustit tak, aby její povrch hladce navazoval na ostatní krytinu v místnosti, nebo do spáry mezi odlišnými typy krytin vložíme kvalitní přechodovou lištu.
Pod kamna můžeme i udělat nízký stupínek (například z betonu, cihel nebo z trámků a cetrisové desky), na který přilepíme dlažbu. Ta vyhovuje jak z hlediska bezpečnosti, tak snadné údržby. Cihly či cihelnou dlažbu je však vhodné jednou za čas ošetřit impregnací, která zabrání zanesení špíny do pórovitého povrchu.
Šikovný kámen
Podobně praktický je i kámen. Je pevný a spadlý žhavý uhlík ho nepoškodí. Stupínek z hladce uříznuté mramorové či žulové desky se snadno zametá i myje. Jen musíme dodržet pravidlo, že přesah podložky kolem kamen musí být minimálně 30 cm vepředu a 10 cm do stran a vzadu. Kamennou desku si můžeme nechat uříznout u kameníků či prodejců kamenné dlažby na míru. Počítejme ale s vyšší cenou.
text: Martina Lžičařová
foto: Jaroslav Hejzlar, Alexandr Janovský, Karolína Némethová, Shutterstock a archiv firem
Vybíráte podstavný plech či sklo pod krbová kamna? Vyberte si na http://www.give.cz/podstavne-plechy-a-skla-ke-krbovym-kamnum