U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Příjemná změna – dřevěná stěna
Kategorie: Stavba | Autor: Luboš Němeček
Na tipy architektů související s úpravami podkroví chalup navazujeme dnes náměty, jak je zkrášlit i zateplit dřevěnými obklady. Můžeme je vytvořit z palubek, laťovek, dřevotřískových nebo jiných desek.
Upevňujeme konstrukci
Základem je ve všech případech vnitřní konstrukce z hoblovaných střešních latí. Než je připevníme, zkontrolujeme, zda je podklad rovný. Omítané zdivo bývá velmi často zvlněné, proto si místa označíme a připravíme si klínky, popřípadě speciální rozpěrné podložky z umělé hmoty, které lze zakoupit v obchodech pro kutily. Dodávají se v tloušťkách od 1 do 4 mm a zasunují se za lať nad upevňovací šroub.
Velmi dobrou alternativou je použití stavěcích hmoždinek. Nejprve se lať pevně spojí pomocí hmoždinek se zdivem (při průměru 60 mm rozmísťujeme hmoždinky zhruba ve vzdálenosti 400 mm). Pomocí šroubu zarážíme hmoždinky až po okraj do zdiva. Potom je možné lať otáčením šroubu doleva seřídit a upevnit do potřebné vzdálenosti od stěny.
Abychom si usnadnili přenášení vrtaných otvorů z latí na zdivo, předvrtáme si nejdříve v potřebných vzdálenostech otvory v latích. Po přiložení ke zdi prodloužíme otvory vrtákem odpovídajícím velikosti hmoždinek, které se pak jednoduše prostrčí a ukotví několika údery kladivem.
Větrání je nutné
Ať už se rozhodneme obložit zeď zhruba do 900 až 1500 mm, což je výška, která ji ochrání před poškozením židlemi či křesílky sedací soupravy, nebo chceme s obkladem vystoupat až ke stropu, nesmíme zapomenout na větrání. Přestože jsou palubky nebo obkladové desky odsazené na výšku konstrukční latě (20 až 40 mm), není to pochopitelně k ničemu, pokud v latích střídavě nevyřízneme trojúhelníkové otvory, jimiž vzduch proudí od země vzhůru. Při nízkém obkladu to bývají tři rovnoměrně vzdálené latě, zdobíme-li dřevem celou zeď, umístíme je zhruba po 700 mm. Dole a nahoře musíme provrtat vstupní a výstupní otvory v soklu a ukončovací liště.
Toto opatření je nesmírně důležité pro zdraví dřeva i celé konstrukce, ať už jsou obkládané zdi suché nebo ne. Boj s plísněmi či dřevokaznými houbami je rozhodně pracnější a finančně náročnější než tato drobná úprava. Pozor jen při prořezávání trojúhelníků; neměly by jít dál než do poloviny tloušťky latí.
Nejhezčí jsou palubky
Rozhodneme-li se pro obklad prkny či palubkami, opracovanými do formy tzv. pera a drážky, nesmíme při odhadování potřebného množství palubek zapomenout na to, že jejich skutečná šířka je podstatně menší než jejich velikost s drážkou a pérem. Metr reálné šířky palubek je menší zhruba o 10 cm.
Připomeňme však v této chvíli i fyziologické sesychání nebo “nabývání” dřeva. Podstatně lépe si s ním poradí právě obklady s bočními stranami opracovanými ve tvaru péra a drážky, které dovedou pohyby dřeva “kamuflovat”. Při obkládání samozřejmě nezasouváme péra do drážek na těsno, ale počítáme s vůlí alespoň 0,3 mm.
Než připevníme první svislou palubku, velmi pečlivě změříme vodováhou, zda je umístěna skutečně svisle. Pokud by byl první kus umístěn byť jen mírně šikmo, vychýlí se celý obklad. Nejjednodušší je připevnit palubky hřebíky se zápustnou hlavou pomocí vrtačky a otvory vyplnit tmelem na dřevo. Palubky lze přichytit hřebíky i přímo v drážce, ale existuje nebezpečí, že dřevo praskne. Běžné je použití kovových spon, které se zasunou za zadní stěnu drážky (tu, která přiléhá k latění) a přibijí se nebo přišroubují ke spodní konstrukci. Obklady můžeme ke konstrukci připevnit i montážním lepidlem, ovšem jen tehdy, máme-li k dispozici dřevo, které již nebude “pracovat”. Svislý i podélný způsob kladení znázorňují obrázky.
Obklady z desek
Pro obklad místností v chatách a chalupách volíme desky s přírodním dýhovým povrchem. Tištěná nebo laminátová svrchní vrstva se sem nehodí. Desky mají jádro z dřevotřísky nebo z tenké překližky a standardní velikost 2440 mm x 1220 mm. Proto je důležité dobře promyslet jejich umístění a spojení na zdi. Můžeme je na nástěnnou dřevěnou konstrukci přišroubovat podobným způsobem jako běžné prkenné obklady. Je to výhodnější než lepení, protože nám to usnadní jejich sejmutí, pokud se rozhodneme k v budoucnosti k nějaké změně.
Pokud desky připevňujeme na konstrukci souvisle, připevníme je jen nahoře krycí lištou a dole přibijeme podlahovou lištou. Spojujeme-li je na polodrážku, začistíme jejich okraje lištami. V tom případě je třeba lišty rámu, jejichž část je viditelná, ohoblovat nebo jinak povrchově upravit. Lepit lze desky jen na hladké a rovné zdi.
***
NÁŠ TIP
Pro plynulé vyrovnání dřevěných nosných konstrukcí na přesnou vzdálenost lze použít stavěcí hmoždinky firmy Fischer. Šroubem (nejlépe se hodí typ JS) je zarážíme až po okraj do zdi. Jakmile se hlava šroubu dostane do roviny s povrchem konstrukce, otáčíme jím doleva. Lať je tak fixována pevně v tahu i tlaku na přesnou vzdálenost. Práci nám usnadní elektrický šroubovák.
FOTO MAŠÍN, ZHOŘ, IKAR A ARCHIV
Dřevěný obklad sedacího koutu chaty může být ze stejného materiálu jako okna; nemá to chybu
Pokud používáme půdní vestavbu jen pro příležitostné spaní, bohatě postačí dýhované velkoplošné desky
Ložnici v podhorské chalupě sluší víc kombinace obkladu a bílé omítky
Při svislém obkladu upevňujeme palubky na konstrukci až k rohu, kde přiřízneme poslední prvek na míru kratší o šířku palubky a hranu hladce začistíme.
Z další palubky odřízneme pero a spojíme ji do pravého úhlu s předchozí. Pak teprve celý roh osadíme a připevníme zápustnými hřebíky a pokračujeme v obkladu.
Ve vnitřním rohu můžeme nechat i několik milimetrů mezeru a zakrýt ji lištou s dutým žlábkem. Otvory po zapuštěných hřebících uzavřeme tmelem na dřevo.
Při horizontálním obkladu se kladou prkna zleva tak, aby byla v rovině s konstrukcí. Palubkami zprava se zakryjí jejich čelní hrany – a celý vnější roh se začistí úhelníkovou lištou.
Pro čisté napojení stropu jsou u svislých obkladů vhodné pravoúhlé lišty Y-lišty, lišty s dutým žlábkem apod. Montují se přímo pod strop, ale není-li rovný, raději asi 15 mm od něj.
Napojení při podlaze si můžeme usnadnit vhodnou podlahovou lištou. Elegantnější však je, jak ukazuje náš obrázek, ukončit prkna zhruba 12 cm nad podlahou na hladkém hranolu.