U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Tolštejnským panstvím
Kategorie: Návštěva | Autor: Marie Rubešová
Každá z oblastí, kde kvete v místech se zajímavou tradiční venkovskou zástavbou chalupaření, má svá specifika. Pro tu v severním výběžku Čech, zvaném Šluknovský, jsou nejvýstižnější slova tajemno a romantika.
Procházky krajem Labských pískovců, Lužických hor a východní částí Děčínské vrchoviny, zvané České Švýcarsko, učarovaly turistům už v devatenáctém století. V roce 1885 byl v Krásné Lípě založen Turistický spolek pro nejsevernější Čechy.
Rozhledny drží rekord
Stavěly se můstky, cesty, zpřístupňovaly soutěsky a vrcholy kopců. Hlavní náplní spolku bylo putování po horách za výhledy a východy slunce. K nejstarší rozhledně v kraji, která byla postavena na Studenci už v roce 1854, se koncem století přidávají další. Ta na Jedlové u Jiře-tína nabízí rozhled až ze 774 m n. m. (+ 23 m stavba), o tři metry vyšší je bíle zdobený “komín” Tanečnice u Mikulášovic, Rumbursko máte jako na dlani z Dýmníku, okolí Krásné Lípy si prohlédnete z rozhledny na Vlčí hoře, při výletu do Děčína byste si měli dopřát krásný výhled ze Sněžníku – a mohli bychom pokračovat dál. V tomto koutě Čech je prý nejhustší síť rozhleden u nás.
Mnoho zajímavostí byste však z ptačí perspektivy přehlédli. Krásné jsou i výlety třeba k přírodním útvarům, které romantici pojmenovali podle pohádkových bytostí a zvěře. V bývalé Kinského oboře najdete průrvu zvanou Puklina skřítků, nedaleko Andělské schody, Lví jeskyni, Jeskyni víl a Čertův kámen. Divoké soutěsky vás okouzlí v povodí říčky Kamenice a o pár stovek metrů dál skalní útvary Trpasličí skála, Pekelná brána, Obří hlava či Vikingská loď.
Většina míst toho kraje, kde jistě skřítkové dodnes v podzemí přebývají, je opředena báchorkami i příběhy inspirovanými skutečností. Pokud se vydáte na některou z tras Tolštejnským panstvím, nechte si je vyprávět. Kde zmíněné království leží? V části Lužických hor a ve Šluknovském výběžku. Tolštejnským panstvím je nazvali obdivovatelé přírody i architektury ze dvou spolků obcí této části severních Čech. Na spodním okraji panství nás nedaleko Jiřetína pod Jedlovou vítá právě zřícenina hradu Tolštejn.
Poklad střeží loupežník Vilda
Hrad kdysi patříval Albrechtu Berkovi z Dubé. Již v té době se prý objevují zmínky o loupežníku Vildovi. Nepatřil zřejmě k nejhroznějším, kteří se v kraji kolem hradu rojili. Zajímavý je však tím, že údajně on jediný znal místo tajemného tolštejnského pokladu – truhly plné krejcarů a grošů. Dnes je dokonce rozdává.
Kdo se vydá, vybaven Vandrovním pasem (lze jej koupit včetně mapy Tolštejnského panství v informačních střediscích), po zajímavých místech a pamětihodnostech označených černožlutým erbem, může si nějaké nashromáždit. Za každý drobný nákup, což jsou vstupenky, pohlednice či občerstvení, získá razítko do pasu. A za dvanáct razítek pak v místech, označených M jako mýto, vždy 2 krejcary. Kdo touží po Tolštejnském krejcaru okamžitě, může si jej “koupit” za útratu nad 150 Kč na komerčních zastávkách (označeny K).
Tím samozřejmě hra nekončí. Krejcary lze na mýtech vyměnit za měšec, Vildovu vábničku, klíčenku, tričko s jeho portrétem a další drobnosti, anebo si je uschovat a poměřit obsah měšce s dalšími vandrovníky. Pro tři vítěze je připraven pěkný dárek.
Dík patří chalupářům
Obdarováni však z tohoto kraje odcházejí všichni návštěvníci. Odnášejí si na celuloidových svitcích i v duši obrázky přírodních krás a architektury, jaká nemá ve světě obdoby. Právě tady, na rozhraní východoevropské oblasti roubeného domu a západoevropské oblasti domu hrázděného, totiž vznikaly zhruba před dvěma sty let nesmírně zajímavé stavby. Došlo ke sloučení obou těchto tradičních technologií.
Nalézáme zde roubenky s hrázděným polopatrem, venkovské patrové domy s mansardovými střechami, které si stavěli hlavně faktoři obchodující s látkami a přízí, a také místní raritu – roubené domy s podstávkou. V příměstských lokalitách jsou využívány k trvalému bydlení, ale významné procento těch, které najdeme v menších obcích, patří chalupářům.
Severočeský lidový dům vypovídá o vysoké úrovni starých lidových řemeslníků a vyspělé kultuře, jež neignorovala ani nenadřazovala výtvarné cítění obou národností, které tu žily v souladu. Vypovídá i o citu jejich nových majitelů. Snaží se udržovat zdobení štítů, pavlačí, podstávek, oken i dveří, které často stylově vymezuje menší okrsky, jako je Krásnolipsko, Jetřichovicko a další. Takže zveme na výlet.
***
V OKOLÍ TOLŠTEJNA NEZABLOUDÍTE
Velmi poutavě o tomto romantickém kraji i o aktivitách loupežníka Vildy hovoří Petr Špůr, který počátkem devadesátých let opustil Prahu a spolu se svou partnerkou Květuší si pronajal právě v Jiřetíně a okolí několik skomírajících rekreačních zařízení. Zná tady každou stezku. Pokud tedy někde při hledání přírodních nebo architektonických krás Tolštejnského panství zabloudíte, volejte 412 379 202 nebo 412 379 238.
FOTO MIROSLAV FESZANICZ
V polorozpadlých zdech Tolštejna zlatě rozkvétají pryskyřníky
Roubený dům s podstávkou má patro pěkně obložené břidlicí