Podlahové konvektory

Při vytápění etážovým nebo ústředním topením můžeme v místnostech kromě klasických nástěnných radiátorů použít i podlahové konvektory.

Mřížka a rámeček ze dřeva působí v dřevěné podlaze velmi decentně (Korado)

Jaká je jejich výhoda? Především ta, že tělesa v místnosti „nepřekážejí“. Konvektory jsou totiž zapuštěny do podlahy, vidět je z nich pouze pochozí mřížka. Oproti klasickým radiátorům mají vyšší účinnost i nižší objem topného média.

Kam se hodí

Pohled do vany konvektoru na tepelný výměník a na rolovací mřížku

Jsou vhodné zejména v místech neumožňujících umístění vyšších těles, například tam, kde jsou francouzská okna či prosklené stěny sahající až k podlaze. Nezabírají míspOdlahOvé to na pevné stěně a nenarušují tak vzhled interiéru.

V místnostech s velkými prosklenými plochami také přispívají k lepší tepelné pohodě. Skleněné plochy mají totiž větší tepelné ztráty než zděné obvodové stěny, což může při nízkých venkovních teplotách zapříčinit vznik studených proudů vzduchu. Podlahové konvektory vytvářejí tepelnou clonu, která odděluje vzduch v místnosti od studených prosklených ploch. Tím zabraňují pocitu sálání chladu ze skla.

____________________________________________________________________

Další články speciálu Teplo od podlahy:

Sálavé podlahové vytápění

Podlahové topení

Teplo z akumulační nádrže

________________________________________________________________________

 

hliníková mřížka konvektoru v podélném provedení, barevný kontrast s podlahou je záměrem

Kromě obytných místností se podlahové konvektory hodí do místností se zvýšenou vlhkostí, jako jsou například interiérové bazény nebo zimní zahrady. Nízká stavební výška umožňuje umístění konvektorů do každé konstrukce podlahy.

Podlahové konvektory s ventilátorem

V místech s vyššími tepelnými ztrátami, kde je třeba zvýšit účinnost topení, je nejlepší volit podlahové konvektory s ventilátorem a optimalizovanou konvekcí. Díky ventilátoru se rychleji docílí tepelné pohody v celé místnosti.

Rozměry a design

Mřížka před prosklenými dveřmi nijak neubírá z plochy místnosti (Energitech)

Hlavními součástmi podlahového konvektoru je vana konvektoru, tepelný výměník, rámeček a pochozí mřížka. Výrobci nabízejí konvektory v různých velikostech: šířky se mohou pohybovat zhruba od 10 do 40 cm, délky od 50 do 300 cm, hloubky od 5 do 45 cm. Podle toho lze dosáhnout výkonu od 100 do 4 000 W. Jsou možná i atypická řešení – rohové, obloukové nebo třeba do „Z“.

Mřížka bývá z hliníku (v barvě stříbrné, světlé a tmavé bronzové), z nerezu, pozinku nebo ze dřeva (buk, dub, mahagon), v rolovacím či podélném provedení. Vybrat si tedy můžete takovou, která se hodí právě do vašeho interiéru.

text: Iva Tvrzová

foto: Archiv firem

Podlahové konvektory

Uložit

Podlahové konvektory