Renovace plechových nádob
Staré plechové nádoby se jistě najdou u každé chalupy. I když už se nelesknou jako kdysi, mohou se po úpravě stát originální součástí zahrady třeba jako nádoby na květiny.
Ideální jsou větší nádoby, na nich se totiž lépe uplatní dekorativní postupy i na nich výsledek naší úpravy víc vynikne. Hodí se staré plechové prádelní hrnce, hrnce na zavařování, menší plechové barely nebo velké plechovky například od barev, ale třeba i plechové vaničky, kropicí konve a podobné kusy. Můžeme je na chalupě objevit uklizené někde na půdě, v komoře či kůlně, protože se už k původnímu účelu nepoužívají. Teď ale nastane jejich nová éra.
Povolte uzdu své fantazii, pusťte se do jejich renovace a přesvědčte se, že je možné i z takových již nevzhledných kousků vytvořit originální a nepřehlédnutelnou dekoraci, která bude například v porostu břečťanu doslova zářit. Zrenovované nádoby nejspíš využijeme jako obaly na rostlé květiny, do užších se zas dají hezky aranžovat vyšší suché kytky nebo zajímavě křivolaké větve.
Upravené nádoby mohou zdobit interiér i exteriér chaty nebo chalupy. V exteriéru je ale raději umístíme pod střechu – na krytou terasu, do altánu, pod stříšku na zápraží, aby na ně nepršelo. Tím životnost takto vytvořeného povrchu prodloužíme.
Budeme potřebovat
staré plechové nádoby, drátěný kartáč (je-li potřeba), žlutou, bílou a hnědou barvu na kovy, dva druhy provázků – silnější a tenčí, širší štětec, hadřík, párátko nebo špičatou špejli, šablony s motivy květin, molitanový váleček nebo houbičku, bezbarvý lak
Postup úpravy
- Plechové nádoby důkladně omyjeme a zbavíme je veškerých nečistot. Pokud je to potřeba, pomůžeme si při čištění drátěným kartáčem.
- Připravíme si silnější provázek, kterým nádoby omotáme tzv. „cik-cak“ dle vlastní fantazie. Dobře utahujeme a konce provázku přivážeme k uchům.
- Potom hrnce pro větší atraktivnost omotáme ještě tenčím provázkem, který po natření efektně doplní plasticitu prvního silnějšího provázku.
- Natřeme pomocí širšího štětce žlutou barvou, necháme zaschnout a postup ještě dvakrát zopakujeme. Tím provázky k nádobám přilnou a zatvrdnou.
- Vytvoříme bílou patinu – štětec lehce namočíme do barvy, otřeme do hadříku a jemně nanášíme na plochu, ale jen tak, abychom žlutý povrch nezakryli.
- Potom vytvoříme patinu hnědou, a to stejným způsobem jako bílou. Ve výsledku bude základní žlutá barva prosvítat přes obě následující.
- Pomocí šablon nádoby ozdobíme. Na houbičku naneseme malé množství hnědé barvy, šablonu pevně prsty přitiskneme na plech a motiv přes ni natupujeme.
- Hotové výrobky dozdobíme pomocí párátka nebo seříznuté špejle drobnými bílými tečkami. Na závěr své dílo nejméně dvakrát přelakujeme bezbarvým lakem.
Realizace, foto a text: Lucie Dvořáková