Malé pohlcovače vlhkosti
Čas, kdy budeme muset zazimovat chaty a chalupy, se neúprosně blíží. Stavením, ve kterých se během zimy jen málo větrá, hrozí, že tu bude vlhko.
Chlad v nevytápěných a málo větraných místnostech způsobí, že se v nich nahromadí vlhkost, a pokud nevětráme, kromě nepříjemné zatuchliny tu vzniknou i plísně. Jejich likvidace ze stěn a podlah je boj na dlouhou trať, musíme je odstranit, zdivo sanovat a vymalovat. Často vyhodíme i zplesnivělé koberce, oblečení nebo dokonce zničený nábytek. Ještě nebezpečnější jsou plísně pro naše zdraví. Způsobují alergie, obtíže dýchacích cest, trávicí problémy a bolesti hlavy, kterými pak trpí celá rodina.
Pomáhá intenzivní krátkodobé větrání, ale málo navštěvovanému objektu rychlé vyvětrání jednou za čas nestačí. V místnostech, kde se pravidelně nevětrá, je vhodné použít elektrické vysoušeče nebo pohlcovače vlhkosti. Elektrické výrobky příliš vlhký vzduch nasají, vysuší a vrátí zpět do místnosti. Vedle přístrojů, jež fungují na elektřinu, existují i výrobky, které pracují bez potřeby elektrické energie. A právě ty v opuštěných rekreačních domcích potřebujeme. Při nákupu se řídíme velikostí prostoru, který je potřeba ošetřit, a vybírat můžeme i podle designu nádoby. Pohlcovač, který bude vystaven, může být pěkný. Navíc se vyrábějí neutrální bez vůně nebo aromatizované, třeba s vůní broskve nebo levandule. Ty pak slouží i jako osvěžovače vzduchu.
Jak pohlcovače fungují?
U těchto přístrojů obvykle jde o nevelkou plastovou nádobku různých tvarů, která obsahuje krystalky, granule nebo jinou hmotu, jež dokáže díky svému složení absorbovat přebytečnou vlhkost ze vzduchu, zkapalnit ji a odvést v podobě tekutiny do spodní nádržky. Odtud ji lze dle potřeby vylévat. Náplň, vyjma jednorázových přístrojů, lze měnit. Při výběru se zaměříme na hmotnost náplně. Tu volíme podle velikosti odvlhčovaného prostoru. Na trhu najdeme kromě představených výrobků ještě pohlcovače značek Saratoga, Ceys, Bison, HG Holland a dalších.
text: HELENA ŠTĚTINOVÁ
foto: ARCHIV FIREM