U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dekorativní povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor: iva

1. Patinování

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších zařizovacích předmětů a bytových doplňků. S trochou šikovnosti tak můžeme dodat nový a neotřelý vzhled jak starším, tak i novým předmětům. Některé úpravy imitují starý nátěr – patina (odřený povrch) či krakeláž (popraskaný nátěr), jiné vytvářejí falešnou kresbu dřeva – fládrování nebo strukturu kamene – mramorování. Dosáhnout se dá vzhledu hodně starého dřeva – drásáním, opalováním nebo bělením. Pomocí ubrouskové techniky (jinak zvané dekupáž), tiskátek nebo šablony zas můžeme předměty ozdobit jednoduchým motivem i složitějším obrázkem. Lze i několik technik kombinovat. Postupně vás s nimi seznámíme.

Starobylá kuchyně

Má vzbudit dojem starého kusu nábytku (či jiného předmětu), na jehož povrchu se podepsal zub času – vrchní barva je částečně odřená a prosvítá dřevo nebo spodní nátěr (především na hranách a výstupcích). Toho můžeme dosáhnout několika cestami: buď pracujeme se suchým nebo ještě vlhkým nátěrem. Suchý nátěr částečně odstraníme skelným papírem, drátěnkou nebo drátěným kartáčem. Mokrý nátěr zas stíráme hadříkem, houbou či kůží tak, aby prosvítala kontrastní spodní barva. Nebo použijeme opačné techniky: na suchý spodní nátěr nanášíme hadříkem, houbou či kartáčem na některá místa další barvu. Většinou se používá tmavší spodní a světlejší vrchní nátěr, ale není to podmínkou.

Potřebujeme:

tmavší a světlou matovou barvu na dřevo ředitelnou vodou, plochý štětec, skelný papír 120, houbu, hadr nebo kartáč

Aplikujeme na nové dřevo (dřevovláknité desky, překližku) nebo na umytý a zbroušený starší lak.

Konečný vzhled připomíná staré barvy. Pokud dáváme tmavší nátěr na bílý základ, barva bude vypadat průhledná. Pokud budeme naopak aplikovat nejdříve sytou barvu a potom světlou, dosáhneme “vymytého” vzhledu. V obou případech výsledek závisí na tom, nakolik jsme odstranili vrchní vrstvu a zda při tom použijeme kartáč, houbu nebo hadr.

NÁŠ TIP

Pro patinování jsou nejvhodnější vodou ředitelné barvy, například Balakryl, který koupíte v mnoha odstínech, případně si požadovaný odstín sami namícháte. Většinou se používají barvy matové. Začátečníkům doporučujeme vyzkoušet si postup nejprve na kousku dřeva nebo na malém předmětu, než se pustí do patinování většího kusu nábytku.

Foto 1 – Patina dokáže dát “duši” i novému nebo nedávno upravovanému kuchyňskému nábytku na chalupě. Patinovat budeme dvířka a čela zásuvek.

Foto 2 – obr. 1 Příprava podkladu

Aby nová barva dobře držela, je třeba zbrousit dveře skelným papírem.

Foto 3 – obr. 2 Spodní tmavý nátěr

Řidší barvu lehce roztíráme plochým štětcem. Používáme dlouhé tahy, aby vznikl správný efekt.

Foto 4 – obr. 3 Vrchní světlá vrstva

Ve stejném směru, ale v silnější vrstvě, aplikujeme

na suchý podklad světlý nátěr.

Foto 5 – obr. 4 Vysušení houbou

Před zaschnutím světlý nátěr nepravidelně vysušíme pomocí hrubé navlhčené houby.

Foto 6 – obr. 5 Vytvoření efektu opotřebení

Po zaschnutí lehce zbrousíme jemným skelným papírem a vytvoříme zdání opotřebení.

Foto 7 – obr. 6 Dokončení

K ochraně dřeva aplikujeme vrstvu matného bezbarvého laku nebo vosk, který naneseme pomocí dlouhého štětce.

Dekorativní povrchová úprava dřeva i dalších materiálů