U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
OCASATÁ PARÁDA
Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská
Nepřehlédnutelnou letničkou je bezesporu laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus), zvaný též liščí ocas. Roste neobyčejně rychle – vždyť z drobounkého semínka vyroste za tři až čtyři měsíce statná rostlina do výšky 80 až 100 cm i více.
Lodyha je silná, od země rozvětvená a bohatě olistěná. A květenství – to je krása nevídaná. Purpurově červené květy jsou totiž nahloučené v převislých nepravých hroznech, dlouhých až 70 cm, které při troše fantazie připomínají právě ocasy. Někdy jsou květenství ještě na bázi rozvětvená a podobají se střapcům. Byly vyšlechtěny také odrůdy s bílými, žlutozelenými, zelenými a ostře červenými kvítky. Můžeme je obdivovat poměrně dlouho – od poloviny července až do září.
Původní domovinou laskavce ocasatého je daleký Ekvádor a okolní andské země. Má rád teplo a vyžaduje proto slunnou polohu. Může se pěstovat i na zastíněném vlhčím místě, avšak v těchto podmínkách nejsou květy tak intenzivně vybarvené. Vyhovuje mu lehčí propustná humózní půda, která nevysychá a je dostatečně zásobovaná vodou. Měla by obsahovat dostatek živin včetně vápníku (pH zhruba 7).
Semínka se vysévají koncem dubna do truhlíku nebo květináče. Důležité je použít substrát speciální pro výsevy. Optimální teplota pro klíčení je 18 °C. Za 8 až 10 dnů semínka vyklíčí. Vzešlé rostlinky musí mít dostatek světla a teplotu stále kolem 18 °C. Včas je přepícháme a až koncem května vysadíme ven ve sponu 50 x 50 cm. Dbáme, aby se kořenový bal neporušil.
Můžeme se také pokusit o přímý výsev, i když předpěstování sazenic je spolehlivější. Kdo to chce zkusit, může vysít špetky semínek koncem května na záhon. Vzešlé rostlinky se vyjednotí na 30 až 50 cm.
Do půdy se 14 dnů před výsadbou či výsevem zapraví základní dávka vícesložkového hnojiva. Po výsadbě nebo vyjednocení ještě doplníme polovinu základní dávky. Zálivku vyžadují rostliny vydatnou až do doby květu. Ani pak na ně nesmíme zapomenout a podle potřeby zavlažujeme. Přemokření však zásadně nesnášejí. Laskavec ocasatý je velmi zimomřivý. I mrazík okolo -1 °C pro něj znamená zkázu. Do té doby však nadělá parády dost.
Kde mu to sluší nejvíc? Možností je řada. Ve skupinách vysokých letniček, jako pozadí nižších rostlin kvetoucích světlejšími barvami, do nižších letničkových výsadeb, kde se vyjímá jako dominanta působící velice dekorativně, na okraje květinových skupin nebo pod jehličnany. Efektní je i jako solitéra v trávníku. Laskavec lze dobře pěstovat i ve velké nádobě na terase chráněné před větry.