Jak vybrat bezpečnostní zámek
Chaty a chalupy brzy osiří a stanou se terčem nezvaných návštěvníků. Pokud se chceme na jaře setkat se vším, co tu máme, a najít chaloupku v pořádku, musíme ochránit dveře.
Může se zdát, že postačí vyměnit obyčejný zámek za bezpečnostní. Ale to je jen jeden z kroků, který je potřeba udělat. Ani ten nejlepší bezpečnostní zámek nám nepomůže, když ve víkendovém bydlení nemáme dostatečně bytelné a odolné dveře. Nejspolehlivější, bohužel také nejdražší variantou je kombinace bezpečnostních dveří a kvalitních zámků.
Zámky se dělí do čtyř bezpečnostních kategorií, přičemž čtvrtá třída je nejvyšší a nejbezpečnější. Pokud máme dveře, u kterých postačí vyměnit vložku a zámek, můžeme se zajímat o to, jak si z množství nabízených výrobků vybrat správně. Do bezpečnostních dveří se montují vložky, které jsou odolné vůči otevření pomocí odvrtání, planžetovému systému, metodě bumping a dalším.
Co musíme vědět
Při koupi zámku musíme znát, zda máme pravé, či levé dveře. Zjistíme to jednoduše. Stoupneme si ke dveřím ze strany, na níž jsou panty vidět. Pravé dveře mají panty vpravo a zámek vlevo, u levých dveří je to opačně. Je zapotřebí znát také rozteč – tedy vzdálenost mezi středem kliky a středem otvoru pro cylindrickou vložku. Ta může být oboustranná, jednostranná či knoflíková.
Správný rozměr určíme tak, že změříme tloušťku dveří a vybereme odpovídající rozměry vložky.
Potřebujeme změřit:
- vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří (A),
- vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovacíšroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří (B).
Spojením rozměrů (A) a (B) získáme požadovanou velikost cylindrické vložky, např. 29 + 35 mm. Velikost má být rovna nebo větší než tloušťka dveří včetně kování. Cylindrická vložka by neměla přesahovat kování na každé straně dveří o více než 3 mm.
Součástí bezpečnostního zámku je bezpečnostní karta, bez které nám zámečník nesmí udělat kopii klíče. Při ztrátě nebo krádeži klíče je nutné vložku co nejdříve vyměnit nebo překódovat, což je podstatně levnější. Co to znamená? Po domluvě se zámečníkem budou do těla naší stávající vložky nainstalována nová vnitřní stavítka. Dveře tak nepůjdou odemknout původním klíčem, ale jen tím novým, který nám zámečník dá.
Ještě dál jdou takzvané vložky „2 v 1“ (od značky FAB) nebo „3 v 1“ ( Semafor od společnosti Mul-T-Lock). Vložky jsou navrženy tak, aby si zákazník, kdykoliv je to pro něj vhodné, mohl změnit kódovou kombinaci své vložky ve dveřích, u visacího zámku a podobně. Jde o jednoduchý úkon, při němž u typu Semafor je pouze důležité respektovat správné pořadí použití klíčů. Užíváním klíče další barvy dojde k vyřazení klíče předchozího barevného provedení z provozu.
Zákazník obdrží tři sady klíčů – nejprve používá klíče označené zeleně. Pokud dojde ke ztrátě klíče zelené barvy, použije se klíč žlutý, klíč zelený již nefunguje a nelze jím odemknout ani zamknout. Všichni uživatelé začnou používat klíče označené žlutě. Jakmile nastane potřeba opět změnit kombinaci, použije se klíč červený. Dojde-li k vyčerpání všech možností překódování, je možné vložku zámku nechat v autorizovaném středisku přestavět na novou kombinaci klíčů a znovu začít používat zelený klíč.
Chceme-li mít jistotu, že kupujeme kvalitní produkty, hledáme cylindrické vložky, visací zámky a jiné přídavné uzamykatelné mechanismy certifikované v akreditovaných zkušebnách dle norem ČSN EN 1303, ČSN EN 1627 a ČSN 12320. Nemusíme ale mít obavy, že technické náležitosti nezvládneme. Dobrý zámečník nebo prodavač ve specializovaném obchodě nám při výběru poradí nebo nám nabídne i další možná řešení našeho problému a co je důležité, srozumitelně nám na místě vybrané zboží předvede.
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem