Fantazijní mozaiky

Rubrika: Interiér

Chcete mít v koupelně obklady, jaké nemá nikdo jiný? Veselé, hravé, barevné, například s loděmi a vodními příšerkami? Vytvořte si je z mozaiky.

Rozměrnou mozaikou s podmořskými motivy pokryla výtvarnice Zuzana Melckenbeeck část opukových stěn koupelny (původně hospodářský prostor statku) za rohovou vanou. Použila střepy obkládaček, lastury, kamínky a skleněné čočky

Pokud vás neoslovují prodávané obklady, raději byste koupelnu osvěžili něčím originálním a máte šikovné ruce a trpělivost, udělejte si na stěně obrazovou mozaiku. Může pokrývat stěny za vanou nebo jí ozdobte volnou zeď, kde může pěkně vyniknout. Nemusí mít jen tvar pravidelného obdélníku, její okraje se mohou různě vlnit. Některé části z této velké mozaiky se dají opakovat třeba i kolem zrcadla.

Mozaika dříve a dnes

Střídání drobných a větších střípků

Dříve se mozaiky dělaly ze stejně velkých čtverečků, které se kladly buď stejným směrem, nebo do různých křivek, což dojem z dekoru měnilo. Svou mozaiku můžete vytvořit také z koupených čtverečků, ale zajímavější určitě bude, když ji vyskládáte z různě velkých nepravidelných střípků a střepů, které získáte rozbitím barevných obkládaček. Nemusí být jen jednobarevné, dobře se dají využít i ty s dekorem proužků, puntíků, vlnek i jiných drobnějších vzorů.

Pestrý mozaikový rám kolem zrcadla barevně ladí s velkou mozaikou na stěně

Aby byla výsledná mozaika hladká, v jedné rovině, měli bychom použít obkládačky stejné tloušťky. Nebo ty silnější do lepicí hmoty více zatlačit.

Malé i velké, kamínky i mušličky

Zdaleka neplatí, že střípky by měly být zhruba stejné velikosti. Určitou část obrazu, kde chceme zdůraznit detaily, můžeme vyskládat z menších střípků, jiné plochy sestavíme z větších kousků – dodáme tak obrazu větší dynamičnost. Také spáry mohou být v závislosti na dekoru užší i širší.

Červeného kraba obklopují řídce rozmístěné lasturky

Ploché kousky obkládaček lze pro větší zajímavost doplnit na některých místech i plastickými detaily, jako jsou kamenné oblázky, skleněné čočky, mušličky, lastury, drobné keramické prvky a podobně. Především u mozaiky s mořským námětem využijeme nejrůznější poklady nasbírané u moře. Mozaika nám tak bude stále připomínat naši dovolenou.

Příprava materiálu

S barevnými rybami koresponduje i barevné spárování mozaiky, které nemusí být jen bílé

Abychom se při rozbíjení obkládaček nezranili o drobné odletující kousky, zabalíme každou obkládačku do kusu látky, třeba staré utěrky nebo ručníku, a na několika místech do ní klepneme hranou kladívka. Případně můžeme z obkládaček odlamovat kousky pomocí kleští na keramiku.

Jak postupovat

Základní techniky při tvorbě mozaiky jsou dva – přímá a nepřímá metoda. Při vytváření mozaiky na stěně koupelny použijeme techniku přímé mozaiky – střípky budeme lepit přímo na stěnu, takže stále budeme vidět lícovou stranu mozaiky.

Keramička Věra Luňáčková uplatnila v mozaice i plastické prvky – keramické ryby a květy

Lepidlo na lepení obkládaček naneseme vždy jen na část stěny, na které budeme pracovat. Celý dekor si ale nejprve raději rozvrhneme na papír, případně nakreslíme tužkou přímo na stěnu.

Hotovou mozaiku vyspárujeme spárovací hmotou. Může být bílá i barevná, lze také použít dvě i více barev v závislosti na barevnosti mozaiky.

 

text: IVA TVRZOVÁ
foto: PAVEL VESELÝ, LA LAGARTIJA

Fantazijní mozaiky

Fantazijní mozaiky