Jak vybrat topůrko a násadu
Kvalitní dřevěné topůrko k sekeře či násada na rýč nebo lopatu šetří zdraví, svaly i nervy. Pokud pracujete s tradičním nářadím, nepodceňujte údržbu násad a pečlivě je vybírejte při výměně.
Výhody moderních kompozitových topůrek a násad na nářadí jsou nesporné. Patří mezi ně nízká hmotnost, dobré vyvážení, odolnost vůči vlhku i mechanickému poškození a skvělá ergonomie. Jednou z mála nevýhod je pak obvykle vyšší cena a také fakt, že zvláště u seker nelze až na výjimky koupit topůrko samostatně. Dřevěné násady tedy ještě stále nacházejí poměrně široké využití v případě, že se nechcete zbavovat vašich oblíbených a prověřených seker či zahradnického nářadí nebo patříte mezi fajnšmekry, kteří nedají dopustit na kvality klasických kovaných seker.
Investujete-li několik tisíc do značkové kované dřevorubecké sekery nebo speciálních tesařských seker, bývá obvykle součástí nabídky i kvalitní a odborně ošetřené topůrko. Renomované sekery (např. švédské Hultafors či podobně ceněné sekery Wetterlings nebo Gränsfors Bruk či dostupjak nější „klasiky“ Husqvarna nebo Krumpholz) si ostatně jiné než nejlepší topůrko ani nezaslouží. Špičkové sekery bývají osazeny topůrky z bílého ořechovce (hickory), což je dřevina těžená především v lesích východní Kanady a USA. Při opatrném sušení dosahuje vynikajících parametrů hustoty a tuhosti, má vysokou pevnost v ohybu a tlaku a takzvanou rázovou houževnatost. Právě ta dělá ze dřeva hickory vyhledávaný materiál pro exkluzivní dřevěná topůrka značkových seker i kladiv a krumpáčů. Používá se však i na výrobu sportovního náčiní (baseballové pálky, luky, části golfových holí či rybářských prutů), ale i na nohy židlí nebo příčky žebříků.
Kvalitní dřevěná topůrka seker se dělají i z jasanového dřeva, velmi dobrý je i habr, akát nebo buk. Ten má však někdy tendenci ke kroucení. Pro klínkování topůrek používejte klínky z tvrdého dřeva.
Nakupujete-li topůrko v hobbymarketu, snažte se vybírat podle uvedeného druhu dřeva a také podle kvality zpracování, která u levných strojových výrobků nebývá nijak valná. Výrazné rozdíly jsou zpravidla i mezi jednotlivými kusy, takže strávit u regálu pár minut a vybíraný kus dobře prohlédnout a potěžkat se vám rozhodně vyplatí. Topůrka se často prodávají lakovaná, ale vhodnější je koupit násadu bez povrchové úpravy lakem, přebrousit ji dohladka a ošetřit olejem na dřevo.
Nezapomeňte na rýč i motyku
Kvalita násady je důležitá i pro bezpečnost a komfort práce s rýči, lopatami, motykami, hráběmi a dalším zahradnickým i dílenským nářadím. I tady platí, že můžete při nákupu zvolit poměrně nákladné moderní odlehčené nástroje s kompozitovými násadami nebo udržovat v provozu staré a prověřené klasické nářadí z oceli s násadami ze dřeva. Má to smysl, pokud drží ostří, je kované, nepoškozené, jste na ně léta zvyklí a koneckonců vás třeba i okouzluje svojí nostalgickou krásou. Levného, nekvalitního a nebrousitelného nářadí z plechů se zbavte bez lítosti. Jeho nahrazení ergonomickými nástroji s teflonovou vrstvou na ostří a násadami z uhlíkových vláken vás sice bude stát nějaké peníze, ale komfort práce se výrazně změní k lepšímu.
Není vždy úplně jednoduché poznat, zda jsou motyky a rýče po dědovi skutečně kvalitní kovářskou prací, ale leccos může odhalit zašlý cejch s firemní značkou nebo konzultace s odborníkem. A také se řiďte citem. Jestliže se vám s nářadím pracuje dobře a máte ho rádi, nezbavujte se ho ve prospěch moderních typů nebo ho alespoň nevyhoďte při jejich nákupu. Dopřejte starému nářadí servis včetně čištění a broušení a kompletací s co nejkvalitnější násadou. Pak můžete porovnávat a případně ho mít v záloze, protože poškozenou kompozitovou násadu obvykle jen tak snadno nevyměníte.
A jaké dřevo je pro násadu nejlepší? Na výběr bohužel bývá ještě méně druhů dřeva než v případě seker. Pokud vám na vašem kovaném či kvalitně odlitém ocelovém nářadí záleží, můžete si nechat vyrobit násadu na míru u truhláře nebo ji udělat svépomocí. Ideální je k tomu dostatečně proschlé jasanové, habrové nebo akátové dřevo či buk, stejně jako u topůrek na sekery. Buk má řadu vynikajících vlastností včetně dostatečné pevnosti v ohybu, tuhosti a rázové houževnatosti. Je dobře opracovatelné ručně i strojně.
Na košťata a kratší násady nástrojů se tradičně používalo i dřevo olše, které je považováno za méně kvalitní než buk.
text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock