U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Koberce přinášejí pocit tepla
Kategorie: Speciál – podlahy na míru | Autor: Iva Tvrzová
Vedle dřevěných, laminátových, kamenných a dalších podlah je to jediná podlahová krytina, která může být opravdu měkká a hřejivá, místnost dokáže vždy zútulnit – ale je vhodná pouze do některých prostor.
Koberce mají, stejně jako ostatní krytiny, své výhody i nevýhody. K výhodám patří příjemný pocit z “teplé” podlahy, pocit útulnosti, pro děti možnost hrát si přímo na zemi, fungují jako tepelná a zvuková izolace. Nevýhodou je především jejich náročnější údržba – a zvláště u domu se zahradou, kde je mezi venkovními prostory a interiérem častý provoz.
Koberec proto najde uplatnění především v místnostech s méně náročným provozem (např. ložnice, dětský pokoj, pracovna). V kobercových krytinách existuje tak široký výběr, že se dá pro každý prostor zvolit optimální varianta. Koberec není jen bílý “plyšák” ode zdi ke zdi, ale třeba i rohož z přírodních vláken.
Koberce můžeme rozdělit na celoplošné a kusové. Celoplošné buď lepíme celou plochou na rovný pevný podklad nebo je na něj jen volně pokládáme a k podkladu přichytíme pouze po obvodu speciální oboustrannou lepicí páskou a pak lištami. Koberce se vyrábějí v různých šířkách, od 60 cm do 500 cm. Kusové koberce – mohou být od velikosti zhruba 50 x 100 cm až třeba po 4 x 6 m – pokládáme většinou na střed místnosti nebo jiné exponované místo. Vyžadují jako podklad některou z celoplošných podlahových krytin, nejčastěji dřevo nebo laminát, dlažbu, případně korek. Malé koberečky lze položit i na jednobarevný, nízký celoplošný koberec (např. v ložnici). Tyto koberce jsou lemovány látkou, obšity nebo je na dvou stranách zdobí třásně.
Na výrobu velmi kvalitních a dražších koberců se používají hedvábí a vlna, na levnější podlahoviny bavlna nebo umělá vlákna, nejčastěji polypropylen. Zpracovávají se ale také méně obvyklé materiály, jako jsou sisal, juta, kokosové a papírové vlákno, mořská tráva atd.
Podle způsobu výroby jsou nejnáročnější ručně vázané koberce (orientální koberce mohou stát i statisíce, ale také přežijí mnoho generací), z těch běžně používaných to jsou tkané, z netkaných textilií a vpichované. Kvalitu koberce vybíráme podle toho, kam jej chceme umístit a jak bude zatěžován; a samozřejmě podle finančních možností. Nejnáročnější na údržbu jsou krytiny světlých barev a s dlouhým vlasem. Pro velmi frekventované prostory – chodby, haly – se osvědčily tzv. zátěžové koberce, velmi odolné a na údržbu nenáročné.
Do prostor, jako jsou obytné pokoje, jídelny či kuchyně, kde je značný provoz, ale o koberec se nechceme připravit, jsou výhodné menší kusové koberce nebo rohože (třeba i několik), se kterými se při úklidu snadno manipuluje. V chatách a chalupách jsou oblíbené tak zvané hadrové koberce, na jejichž výrobu se používá starý textil. Dají se koupit v různých velikostech i kvalitě, navíc za velmi nízké ceny.
Některé koberce už mají speciální úpravu, takže se tolik nešpiní ani nevsáknou tekutinu. Tuto úpravu je možné aplikovat i na nový zakoupený koberec.
***
Rohože z přírodních vláken vypadají dobře na dlažbě, jsou vhodné do vstupních prostor, kuchyně i pokoje. Nečistoty se z nich dají vysát, zamést nebo setřít vlhkým hadrem
Ručně vyrobený koberec ze 100% akrylu, s výškou vlasu 15 mm
FOTO ARCHIV