U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Na dřevo lak nebo olej?
Kategorie: Speciál – podlahy na míru | Autor: Martina Lžičařová
Ani odborníci se neshodují, jaký způsob ošetření povrchu podlahy z masivu je nejlepší. Zda dřevěnou podlahu jednoznačně nalakovat, nebo je vhodnější dřevo napustit olejem či voskem. Všechno má své výhody i nevýhody.
Otázka výběru povrchové úpravy dřevěných podlah závisí na osobním vkusu uživatele, jeho náročnosti a také ochotě investovat do kvality a následné údržby. Důležité je i sladění vzhledu podlahy s interiérem, kdy je možné vhodnou volbou povrchové úpravy podlahy navodit příjemnou atmosféru bydlení.
Ošetření podlahy transparentními laky představuje tradiční způsob povrchové úpravy podlah. Významnou výhodou v tomto případě je možnost volby z celé řady různých typů laků – vodou ředitelných či tradičních, na bázi rozpouštědel a navíc ještě v různých stupních lesků – od zcela matných až po vysoce lesklé. Je ale zapotřebí optimální volby. Je-li vrchní vrstva laku příliš tvrdá, může se tříštit a praskat. Je-li příliš měkká, nenabízí žádnou účelnou ochranu proti oděru a jinému opotřebování.
Další předností laku je jeho snadná aplikace, kterou zvládne i zručný kutil, a také následná údržba. Nalakovaný povrch stačí vysávat či stírat vlhkým hadrem, čas od času ošetřit polišem. Nevýhoda této povrchové úpravy se projeví v případě renovace, kdy je obvykle nezbytné vybrousit původní lak a teprve pak opět povrch lakovat nebo ošetřit jiným způsobem.
Hlavní předností voskovaných a olejovaných podlah je jejich vzhled, nevýhodou finanční náročnost a údržba. Oleje a vosky zvýrazňují přirozenou strukturu dřeva, jeho vrchní vrstva zůstává otevřená a dýchající. Obzvlášť krásné bývají olejem napuštěné podlahy z tmavých druhů dřev. Dřevo impregnované olejem spolehlivě odráží nečistoty, ale je málo odolné vůči chemikáliím a gumovým podrážkam bot (pokud není ošetřeno speciálními vosky a mýdly).
Dřevěnou podlahu je možné ošetřit také vytvrzovacím olejem (podlaha se napustí olejem, který vytvrdne a vytvoří odolnou povrchovou úpravu), jde ale o aplikaci náročnější na dodržování určitých pravidel, a proto je vhodné raději na tuto činnost objednat specializovanou firmu.
Velkou výhodou jsou opravy voskovaných nebo olejovaných povrchů. Malé defekty nejsou tak patrné jako u laku a opravy lze provádět místně. Postižené místo se pouze přebrousí a napustí olejovou emulzí.
Při údržbě je nutné ale počítat s občasným “oživováním” povrchu podlahy k tomu určenými prostředky, jak často závisí na intenzitě zatížení.
***
LAK
Přednosti:
* lak chrání dřevo – tvrdost laku lze volit podle budoucího zatížení podlahy
* podlaha se jednoduše udržuje – stačí ji setřít vlhkým mopem
* celá plocha se jednolitě uzavře
Nevýhody:
* i malé opravy skvrn jsou na povrchu vidět
* při renovaci povrchu je nezbytné původní lak celý vybrousit
* pod uzavřeným povrchem dřevo nedýchá, vznikají spáry
* lak vlastně odděluje uživatele od dřeva
VOSK
Přednosti:
* při renovaci se nemusí brousit, podlahu stačí pouze setřít
* nevytváří vrstvy – uživatel není oddělen od dřeva
* je vhodný do vlhkých prostor, neboť póry zůstávají otevřené a vlhkost má možnost unikat a současně je dřevo i naimpregnované
* je ekologickým povrchem – bez škodlivých látek pro zdraví
* zachovává přirozený, matový vzhled dřeva
Nevýhody:
* vyžaduje intenzivní údržbu
* vysoká vydatnost (spotřeba)
OLEJ
Přednosti:
* nevytváří vrstvy, budí pocit měkkého povrchu s přirozeným matovým vzhledem dřeva
* skryje jemné oděry a stopy po podpatcích
* dřevo je naimpregnované, póry zůstávají otevřené a může jimi unikat vlhkost
Nevýhody:
* nesnadná aplikace, kdy se musí dodržet technologický postup a olej je třeba přesně vetřít do povrchu
* i při běžné údržbě je třeba povrch stále sytit olejem (nevhodné do prostor s vysokou zátěží)
* není odolný vůči chemikáliím
***
FOTO TERHÜRNE A AU-MEX
Vícevrstvá dřevěná podlaha s horní lakovanou vrstvou
Tvrdý voskový olej na dřevěné a korkové podlahy
Plovoucí podlaha z masivní borovice tónovaná Osmo color dekoračním voskem