Plechové krytiny
Střešní krytiny z ocelového či hliníkového plechu jsou jedním z možných řešení, pokud chcete na chalupě trvanlivou a pěknou střechu, která příliš nezatíží krovy.
Nabídka výrobců plechových střešních krytin cílí především na vlastníky novostaveb, kterým moderní odlehčený design plechových střech zpravidla velmi sluší. Ale mezi velkým množstvím typů, tvarů, profilů a barev těchto krytin si bez potíží vyberou i chalupáři nebo majitelé chat.
Například firma Ruukki poukazuje na to, že při volbě ocelové střechy obvykle nemusíte řešit žádné problémy s maximální zatížitelností stávajícího krovu, tedy spodní konstrukce střechy. Což může při výměně střešní krytiny ušetřit nemalé peníze. Zcela minimální zátěž pro krovy představují střechy z hliníku, zhruba dvojnásobně oproti hliníkovým krytinám pak střechu zatíží krytiny z ocelových plechů.
K výhodám plechových střech patří kromě trvanlivosti i minimální nároky na jejich údržbu. Třeba ve srovnání se střechou z betonových tašek nebo bitumenové krytiny se nečistoty na ocelové střeše nedrží a rovněž mechy a lišejníky na ní rostou jen minimálně. Ocelovou střechu můžete podle potřeby snadno umývat. Podle výrobců navíc tento typ krytiny velmi dobře odolává i extrémním povětrnostním podmínkám. V Čechách ostatně slouží falcové střechy celá léta.
Zvláště pro majitele méně standardních typů chat je zajímavá i schopnost plechových krytin dobře obstát na téměř jakémkoli sklonu a tvaru střechy. Plechy se nehodí jen pro střechy zcela ploché nebo střechy s minimálním sklonem, protože ke správné funkci potřebují dobře odvádět vodu.
Co všechno budete potřebovat
Jestliže uvažujete o náhradě stávající střešní krytiny za plechovou, nezapomeňte při plánování rozpočtu na to, že nevystačíte jen s nákupem plechů či profilů. Střechu tvoří rovněž spodní konstrukce, okapové systémy, střešní bezpečnostní prvky, oplechování a další doplňky. Je dobré pořizovat celý střešní systém od jednoho výrobce, předejdete tak případným problémům s nekompatibilními prvky, rozdílnou délkou záruky nebo nesouladem v barvách či povrchových úpravách.
Kromě samotné krytiny tedy připište na seznam i okapový systém, lemování štítů, komínů a úžlabí a také hřebenáče. Ne nezbytné, ale v řadě případů užitečné jsou i různé střešní lávky a žebříky, komínové výstupy, prosvětlovací tašky či profily a také dekorativní prvky. Zvláště v horách byste neměli opomenout ani sněhové zábrany a další příslušenství, které zabrání škodám od sněhu a ledu. I když zachováte stávající krov, bude pravděpodobně nezbytné doplnit spodní konstrukci podstřešní fólií, ventilačními pásy a někdy i akustickou izolací.
Jak vybírat krytinu
V nabídce dodavatelů plechových krytin můžete vybírat mezi imitacemi tradičních pálených tašek, nejrůznějšími typy plošných profilů (trapézové plechy) a falcovanými krytinami, což jsou moderní a snadno montovatelné varianty tradičních střech z ohýbaných plechů.
Přestože dodavatelé střešních krytin obvykle doporučují (a kvůli záruce někdy i vyžadují), aby montáž střechy dělala certifikovaná firma, dá se montáž mnoha typů plechových střech zvládnout svépomocí. Zvláště u falcovaných plechových střech existují snadno kompletovatelné šablony a prodejci mají na svých internetových stránkách často k dispozici podrobné videonávody. Přesto si dobře rozmyslete, zda se v tomto případě skutečně vyplatí šetřit na zkušených pokrývačích.
Při výběru se můžete řídit požadovaným vzhledem a vybírat mezi tvary a barvami odpovídajícími charakteru vaší stavby. Můžete zvolit i kritérium nejnižší ceny a také můžete mezi jednotlivými výrobky hledat takové, které jsou nejjednodušší na montáž a které případně zvládnete položit svépomocí.
Na montáž nenáročná je podle výrobce například krytina Ruukki Finnera, odolná imitace taškové krytiny s ochrannou povrchovou úpravou Purex. Jednotlivé šablony této krytiny mají celkové rozměry 1 190 x 705 milimetrů a hmotnost 3,8 kg. Jsou určeny pro střechy s minimálním sklonem alespoň 9 stupňů a prodávají se v šesti barevných variantách.
K ekonomicky zajímavým krytinám patří i trapézový profil T20 Standard od Ruukki, který navazuje na tradiční jednoduché krytiny z trapézových plechů a dodnes slouží na mnoha chatách. K výhodám traumožňuje pézových profilů od Ruukki patří snadná instalace. Využít je můžete i na střechách hospodářských budov, dřevníků či garáží. Na ocelovou střešní krytinu T20 Standard s povrchovou úpravou Polyester se vztahuje záruka na technickou funkčnost 30 let a záruka na estetickou životnost 10 let.
Vzhled klasických tašek připomíná i krytina Lindab Goodlock z plechu s lakoplastovou úpravou povrchu, která zvyšuje životnost střechy. Tato krytina se nešroubuje v ploše, šrouby jsou překryty samotnou krytinou. Tím se maximálně omezuje působení povětrnostních podmínek na životnost krytiny.
Z poplastovaného plechu se vyrábí i krytina Satjam Arad. Díky hmotnosti 5 kg/m2 ušetřit na dimenzování krovu, případně využít starší krov a prodloužit jeho životnost. Upevňuje se bez viditelných kotevních prvků a není v ploše nikde perforována, což zvyšuje její životnost. Je určena pro střechy s minimálním sklonem od 9 stupňů a podle výrobce patří k jejím výhodám jednoduchá manipulace na stavbě a rychlá montáž.
Tradiční falcovanou krytinu připomíná ocelová střešní krytina Ruukki Classic. I u ní jsou montážní šrouby zakryty. Podle výrobce se tato krytina vyznačuje snadnou montáží i údržbou a k dostání je v několika variantách povrchových úprav. V provedení Premium ji Ruukki dodává se zvukovou izolací a reliéfní úpravou, která zvyšuje tuhost oceli a vytváří rovný a plochý povrch.
Tradičním vzhledem falcovaných střech je inspirovaná i krytina Lindab Seamline. Je vyrobena z ocelového pozinkovaného plechu, chráněného několika vrstvami polyesterových laků v patnácti barevných odstínech. Krytinu Seamline můžete použít na střechy se sklonem už od tří stupňů. Klade se na dřevěné bednění.
Například krytina Satjam Rombo pak svým formátem odpovídá v minulosti často používané eternitové krytině. Formát šablon je tedy vhodný pro rekonstrukce starých eternitových střech.
text: Richard Guryča
foto: archiv firem