U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Trámy místo dlažby
Kategorie: Duben | Autor: Text Pavel Zeman
Dřevo jako přírodní materiál se do zahrady hodí v jakékoliv podobě, ať již se jedná o drobné a masivní prvky. Je jen škoda, že se příliš nepoužívá.
Vysloužilé železniční pražce se tradičně využívají pro zpevnění příjezdových cest (například místo dlažby nebo nehezkých asfaltových pásů). V posledních letech jsou však označovány za zdraví škodlivé pro obsah karbolinea. Jako alternativu lze použít staré borové trámy, velmi dobře napuštěné kvalitní impregnací proti vlhku a plísním, aby zpevněná cesta sloužila déle než jednu sezónu. Pro dřevo, které je v přímém nebo trvalém kontaktu se zemí nebo s vodou, jehož vlhkost je trvale vyšší než 20 %, jsou vhodné přípravky nevyluhovatelné vodou a ověřené polními zkouškami (např. Pregnolit D). Aplikují se nátěrem, postřikem na suché dřevo nebo máčením. Pro preventivní ochranu dřeva se nanášejí alespoň 2 až 3 vrstvy nátěru, které na povrchu ošetřených ploch vytvoří hydrofobní ochranný film.
Špalíkové chodníčky
Romantické chodníčky a pěšiny z dřevěné kulatiny jsou v prostředí zahrady rovněž působivé. Kulatina se ukládá do pískového lože, takže se špalkové cesty nebo plochy po dešti rychle odvodní. Výška špalků má být 10 až 15 cm. Čím jsou vyšší, tím větší bude mít chodník nosnost. Lze si je koupit v obchodech již tlakově impregnované.
Pokládka dlažby:
l – Připravíme pískové lože,
2 – špalky pokládáme, zasypáváme a zpevňujeme poklepem paličky,
3 – spáry zasypeme pískem a uhutníme vodou,
4 – přírodní cesta utvářená z pražců
Text Pavel Zeman, hel foto autor a Ikar