Speciál Zavlažování: jak uložit hadice
Jak uskladnit zahradní hadici? Jak jinak než smotat a zavěsit. Ale i tohle rychlé řešení může mít více variant.
Nedostatek přírodní vláhy se na kondici rostlin projevuje brzy a dá se snadno poznat – rostlinám vadnou listy. Tehdy se snažíme pomoci alespoň zeleni v zahradě. Zaléváme zejména zeleninu a květiny, při déle trvajícím suchu pak kropíme trávník a vodu dodáváme i ostatním rostlinám, na kterých je vidět, že žízní.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Zavlažování:
Samozavlažovací květináče a truhlíky
Zalévání ze sudu
Konev jako pro princeznu
Zavlažování a zalévání zahrady
Dešťovka
Hospodařme s vodou
________________________________________________________________________
S konví je to ale pěkná dřina. S tou si vystačíme jen při obhospodařování malé plochy s několika záhonky. Při potřebě zalévat zeleninovou zahrádku, květinové záhony, mladé stromky, trávník a ještě všechny rostliny v truhlících a dalších nádobách si práci usnadňujeme pohodlnější výbavou – buď instalací zavlažovacího systému, nebo si pořídíme hadici s různými koncovkami.
Hadice nejsou stejné
Je potřeba mít na paměti, že hadice nejsou stejné. V první řadě se liší velikostí průměru, tedy průtokem vody. Takže na ruční kropení menších záhonů u domu stačí půlcoulová hadice, na větší plochy trávníku je třeba zvolit hadici s větším průměrem. Na trhu jsou třičtvrtěcoulové, coulové i větších průměrů. Při nákupu se obvykle zaměřujeme na délku hadice, často však zapomínáme věnovat pozornost tloušťce stěny, která je neméně důležitá. Na levné hadici s tenkou stěnou totiž nedrží ani ty nejkvalitnější rychlospojky.
Dobrá hadice by měla mít dostatečně silnou stěnu (lepší typy jsou vyrobeny z několika vrstev) vyztuženou výpletem – díky němu je tvarově stálá. Tuto vlastnost oceníme až při práci – redukuje se tvorba smyček, hadice lépe drží tlak vody a nepraská.
Jak o ně pečovat
Mnozí výrobci zahradních hadic svoje výrobky podrobují zkouškám. U hadic se testuje statický a dynamický tlak, odolnost vůči UV záření i tvorbě smyček. Počítá se s tím, že hadice zůstává po celou sezónu na zahradě. Většinu hadic je však třeba na zimu uklidit, díky mrazu totiž materiál křehne a může dojít k mechanickému poškození. Existují však typy, které je možné na zahradě nechat celý rok. Někteří výrobci svým produktům opravdu věří, protože na ně dávají velmi dlouhou záruční lhůtu. Například Kärcher poskytuje na svůj nejlepší výrobek 18letou záruku, Gardena dokonce třicetiletou.
Z toho vyplývá, že kvalitní hadice vydrží hodně. Můžeme ji tedy klidně nechat ležet v zahradě a nic se jí nestane. Protože však nikdo nechce zakopávat o zablácené smyčky vinoucí se přes trávu a záhony, hadici vždy po práci uklízíme. Smotáváme ji nebo navíjíme na připravené držáky.
Trh jich nabízí nepřeberně. Můžeme vybírat od těch opravdu levných (plastových i kovových) za pár desítek korun, na něž smotanou hadici zavěsíme, přes nejrůznější typy boxů (nástěnné či přenosné) až po přenosné bubny a praktické vozíky.
Mimořádné pohodlí nabízejí především nástěnné boxy s automatickým navíjením hadice. Odpadá u nich ohýbání zad, ušpinění rukou i zauzlování hadice. Tu stačí jednoduše vytáhnout ven, při zavlažování zajistit a poté ji automaticky a bezpečně rovnoměrnou rychlostí navinout zpět.
text: Martina Lžičařová
foto: Thinkstock, Shutterstock, Jaroslav Hejzlar, Martina Lžičařová a archiv firem