U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
V lednu připomínáme …
Kategorie: Leden | Autor: text a foto lom
* Označíme si místa, na kterých nejdříve taje sníh, abychom věděli, kam umístit nejraněji kvetoucí rostliny – talovin, krokusy, sněženky, kosatečky, černěna a z dřevin například lýkovec.
• Jestliže nemrzne, můžeme začít s průklestem okrasných dřevin, ale jen těch, které kvetou až později na jaře, jako je pustoryl (nepravý jasmín) a kolkvície. Výhony dřevin kvetoucích na jednoletých výhonech zkrátíme asi na 10 cm.
* Už je také čas na výsevy některých květin, například petúnií. Petúnie se vysévají na povrch vlhké prosáté sterilní zeminy. Sazeničky asi dvakrát přepíchneme.
* Ani v zimě nemusíme být bez čerstvých květů ve váze. A nemusíme je kupovat. Stačí uříznout pár větviček zlatice, třešně, dřínu, šeříku či okrasné jabloně s červenými květy a doma je přirychlit. Většina z nich vykvete do tří týdnů.
* Z větví jehličnanů setřeseme mokrý sníh, aby je svou vahou nepolámal a nepoškodil.
Smíšené kultury
Některé plodiny se při růstu klad- ně ovlivňují a mohou růst společně ve smíšených kulturách. Výhodné jsou i rostliny s krátkou vegetační dobou, pěstované jako meziplodina. Smíšených kultur je mnoho, ale můžeme si vyzkoušet například následující postupy.
1. Vysázíme středem řádek rané košťáloviny (květák, kapustu,zelí). Po stranách vysejeme smíšený řádek ředkviček a řeřichy, z každé strany řádek salátu a nakonec okrajový řádek řeřichy s ředkvičkou. Jako první sklidíme řeřichu s ředkvičkou, salát získá místo. Po jeho sklizni zůstane prostor pro ranné košťáloviny. Na vzniklé místo sejeme pozdní zeleninu, například zimní salát, nebo rostliny na zelené hnojení.
2. Středem záhonu vysadíme dvě řady raných brambor. Mezi ně a vpravo i vlevo od nich vysejeme vždy řádku špenátu a ředkviček, na kraje lichořeřišnici, která nejen hezky kvete, ale listy a poupata jsou salátovou zeleninou a mladá semena můžeme naložit jako okurky. Než se brambory rozrostou, jsou ředkvičky a špenát sklizené. Brambory se tentokrát nepřihrnují. Po sklizni brambor zasázíme střídavě pórek a kadeřávek.
Vitaminy za oknem
Není nic snazšího, než si v zimě vypěstovat vlastní vitaminy. Připravíme si mělčí misku se zeminou či buničitou vatou, povrch navlhčíme a vysejeme například listovou vodnici. Má příjemnou, mírně kořenitou chuť, obsahuje látky, podporující tvorbu žaludečních šťáv a povzbuzující chuť k jídlu. Pěstujeme ji v truhlíku nebo květináči, vyséváme nerovnoměrně do hloubky 1,5 cm. Ve světlé místnosti při pokojové teplotě ji postupně sklízíme asi za čtyři týdny. Při rychlení na váté však počítáme jen s jednou sklizní. Mladé lístky se používají podobně jako řeřicha, z větších můžeme připravit salát, z největších špenát.