Rady pro výběr televizoru
Blíží se Vánoce a spousta z nás se chystá nadělit rodině nový televizor. Tento nákup můžeme v případě špičkových přístrojů zařadit do kategorie dlouhodobějších investic. Poradíme vám, jak si správně vybrat.
I přes rychlý vývoj technologií a snížení cen mění většina z nás televizor nejdříve po deseti letech. Vyplatí se tedy s jeho výběrem nespěchat a vše si dobře promyslet. Jaké vlastnosti jsou při výběru nového člena rodiny důležité? Začněte umístěním, to souvisí s vaším zdravím. Umístění televizoru do prostoru naráží na věčný kompromis mezi pohodlím a zdravím.
Z pohledu diváckého komfortu je nejvhodnější umístit televizor blízko ke stěně s okny, aby se od obrazovky odráželo co nejméně světla. Očím však nesvědčí velký kontrast mezi sledovaným obsahem a světlem z oken. Při hledání rovnováhy je tak potřeba vzít v úvahu množství světla, které do místnosti okny proudí, a zvážit možnost zatmívání místnosti závěsy. V ideálním případě lze tak umístit televizor na stěnu bez oken, a případný špatně viditelný obraz řešit zatažením závěsů nebo žaluzií.
Odborné studie prokázaly, že sledování televize v tmavé místnosti bez doplňkového osvětlení škodí lidskému zraku. „Absence osvětlení vede k tomu, že méně mrkáme a oko se tak dostatečně nezvlhčuje. Příliš velký kontrast mezi tmavou místností a zářícím televizorem navíc nutí oční svaly více pracovat a oči se rychleji unaví,“ vysvětluje oftalmoložka MUDr. Lucie Valešová.
Z tohoto důvodu se doporučuje umístit do blízkosti televizoru zdroj světla, aby se oči příliš nenamáhaly. Řešením může být i pořízení televizoru s technologií Ambilight. Technologie vlastní televizorům Philips vyzařuje příjemné světlo, které se odráží od stěny za televizorem. Ambilight reaguje na obraz, který právě sledujete, a díky pásům LED diod přenáší jeho barvy na stěnu za televizorem. Nejenom, že se vaše oči při sledování televize tolik neunaví, ale odměnou vám bude i hlubší filmový prožitek. K televizorům, které tuto možnost nemají, je dobré přistavit malou lampičku.
Velikost obrazovky
Při umísťování televizoru do interiéru bychom měli brát v potaz také velikost místnosti, a tomu přizpůsobit i volbu vhodné úhlopříčky televizoru. Ta je často vyjádřena v palcích, proto pro lepší představu o velikosti vynásobte hodnotu číslem 2,54 a dostanete velikost v centimetrech.
Ne vždy platí, že čím větší televizor, tím lepší podívaná. Když jdete do kina, do první řady si většinou také nesedáte. Doporučená vzdálenost pro sledování televizoru je přibližně trojnásobek rozměru úhlopříčky. „Rozhodnete-li se pořídit si televizor s úhlopříčkou 42 palců (107 cm), měli byste mít možnost umístit gauč minimálně do vzdálenosti tří metrů od obrazovky. Současně by měl být střed obrazu přibližně v úrovni očí nebo o něco níže, aby vás při delším sledování televize nebolelo za krkem,“ radí Martin Benko ze společnosti TP Vision.
Důležitou vlastností televizoru je také pozorovací úhel. Čím větší je jeho hodnota, tím více lidí v místnosti může sledovat perfektní obraz bez ztráty jasu, kontrastu a barev. Nové modely LCD televizorů dnes nabízejí velmi široké pozorovací úhly.
Rozlišení a kvalita obrazu
Nejčastějším kritériem při výběru televizoru je rozlišení. I zde je třeba brát v potaz celkovou velikost televizoru a vzdálenost, ze které jej budete sledovat. Rozlišení udává počet pixelů (obrazových bodů), které televize zobrazí. Zjednodušeně lze tvrdit, že čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější a ostřejší obraz. Důležitou vlastností je také kontrast, čím vyšší, tím lepší podání černé.
V současnosti se můžete setkat se třemi skupinami rozlišení. Jsou to HD Ready (1366×768), Full HD (1920×1080) a 4k Ultra HD (3840×2160). „Většina televizorů je dnes vybavena Full HD rozlišením, ale v segmentu televizorů s malými úhlopříčkami se lze setkat i s rozlišením HD Ready. U menších televizorů často pořizovaných jako druhý přístroj do domácnosti je takové rozlišení dostačující,“ vysvětluje Martin Benko
Ale pozor, výsledná kvalita obrazu záleží i na jeho softwarovém zpracování a značce, která za ním stojí. Dva televizory různých značek, ale se stejným rozlišením, mohou vykazovat různou výslednou kvalitu obrazu. Při posuzování kvality obrazu se zaměřte na čtyři základní parametry – ostrost, barvy, pohyb a kontrast. Běžné televizní vysílání většinou nevykazuje takovou kvalitu, jakou je schopen televizor zobrazit a na řadu přichází i následná úprava obrazu samotným televizorem. Díky ní dochází k úpravě výše zmíněných parametrů. Proto je dobré sledovat při výběru televizoru také zobrazovanou paletu barev, plynulost a ostrost scén při rychlém pohybu a zobrazení tmavých scén, kde by černá měla být skutečně černou, nikoli šedivou. V prodejně požádejte personál o možnost zhlédnutí klasického televizního vysílání místo přednastavených videí.
Zvuk
Zvukoví fajnšmekři budou jistě tvrdit, že ani ten nejkvalitnější televizor nezní ani jako obyčejná hifi soustava. To ale neznamená, že by zvuk nebyl dostačující. O reprodukci zvuku se většinou starají reproduktory umístěné po stranách nebo na zadní straně televizoru. Dnes již zvládají poměrně věrně zprostředkovat kvalitní zvuk. Pro intenzivnější filmový zážitek není problém připojit k televizoru soustavu domácího kina s pěti nebo i sedmi reproduktory a subwooferem pro zdůraznění hlubokých tónů.
Centrum domácí zábavy
Chytré televizory dnes představují domácí centrálu pro zábavu, získávání informací i komunikaci. Televizor lze propojit se stolním počítačem, notebookem a tabletem. Připojit můžete také pevný disk či flashdisk s vašimi oblíbenými filmy, hudbou či fotografiemi. Pomocí jednoduché aplikace můžete televizor pohodlně ovládat přes mobilní telefon nebo tablet. Připojit se můžete na Facebook, vybírat z archivu filmů, brouzdat internetem nebo si telefonovat přes Skype se svými známými. Novinkou jsou také televizory vybavené operačním systém Android, který znáte z mobilních telefonů. Díky němu budete moci vybírat ze stovek známých aplikací a her.
TEXT: REDAKCE
FOTO: PHILIPS. LG, SONY, CHANGHONG, SENCOR