U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Vánoční hostina pro zvířata
Kategorie: Prosinec | Autor: text a aranžmá Eliška Černá
V předvánočním čase se vám možná bude hodit několik dobrých rad, jak 0 Štědrém dnu podarovat velkou zvířecí rodinu. Dobrotami, jejichž přípravě věnujete všechen um a fantazii, můžete ozdobit vyhlédnutý stromek na kraji lesa, položit na okenní římsu nebo na jiné bezpečné místo.
Spoustu chutných plodů můžete nasbírat při toulkách přírodou během roku. K šípkům, jeřabinám a dalším pochutinám, které se urodily, přidat oříšky a další dobroty z domácích zásob. Do příprav jednotlivých chodů se mohou zapojit děti i hračičkové od čtyř let do neurčitá.
Bezpečné “vaření”
Důležité je něco vědět o skladbě zvířecího jídelníčku. Zvěř nikdy nekrmíme syrovými nebo vařenými bramborami, zbytky čerstvého chleba a pečiva, kořeněných jídel, solenou slaninou nebo upravovaným masem (pečeným, uzeným). Mohou zejména u ptáků vyvolat střevní potíže. Brambory často zmrznou a po rozmrznutí kvasí. Pečivo zase obsahuje kvasnice, proto musí být řádně vysušené. Je třeba vědět, že všechno čerstvé se aranžuje jen v tom množství, které zvěř do zamrznutí může spotřebovat.
Všem na dosah
Také zdobení má svoje pravidla: přírodní ozdoby, nazdobená jablíčka, šišky, kukuřičné klasy, košíčky se semínky a oříšky a jiné se zavěšují asi 30 cm od kmene, jsou pak pro zvěř a ptactvo snáze dostupné. Lojové závěsy pro sýkorky by měly být umístěny na severní či severovýchodní straně, co nejvíce ve stínu, aby se v teple nezkazily. Konečný vzhled stromečku můžete zpestřit svazečky nebo korálky z jeřabin nebo šípků, které je dobré navléknout raději čerstvé a pak teprve usušit. O jedlé ozdoby na stromku a dekorativní krmítka za oknem a v zahradě je třeba pečovat po celou zimu a průběžně doplňovat.
text a aranžmá Eliška Černá foto Jan Krýsl