U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

V prosinci připomínáme …

Kategorie: Prosinec | Autor: lom

* Pokud není půda zmrzlá, dokončíme okopáváni nebo obrývání stromů a keřů. Zároveň zapravíme do půdy mulčovací materiál, který jsme během roku kolem nich rozprostřeli. Všechny podpěry a kůly u stromků a pnoucích dřevin znovu přezkoušíme. Hrozí-li návštěva zajíců, kolem kmenu stromů obalíme pletivo.

* Přikryjeme suchou trávou, rašelinou nebo chvojím čemeřici a zajistíme si tak, aby brzy vykvetla. Také chryzantémám před příchodem silnějších mrazů přikryjeme rašelinou nebo suchým listím kořeny. Uchráníme je tak i před přemokřením.

* Než začnou ty pravé mrazy, sklidíme kořeny čekanky. Rostliny vyryjeme a asi dva centimetry nad vegetačním vrcholem odřízneme listy. K rychlení jsou nejvhodnější kořeny asi tři až pět centimetrů silné, nevětvené a nepoškozené. Koncem prosince je postupně vysazujeme do hluboké bedničky těsně vedle sebe, prosypeme vlhkou zeminou a přikryjeme 25 cm vysokou vrstvou kypré země a umístíme v temnu při teplotě kolem 10 °C. Puky sklízíme asi za tři týdny.

Proč vyhazovat pecku

Mangovník (Magnifera indica) je strom tropů a subtropů dorůstající v přírodě výšky až 40 metrů. Můžeme ho zkusit i sami vypěstovat z pecky. Pecku z dobře vyzrálého plodu před výsevem důkladně zbavíme dužiny. Skořápku můžeme také odstranit, ale pozor, poškozené jádro nevyklíčí. Pěstební substrát je neutrální bez vápníku. Nejvhodnější je kokosový, všechny ostatní je nutné zbavit choroboplodných zárodků, hlavně plísní, důkladným propařením. Substrátem naplníme přiměřeně velkou nádobu a semeno zasypeme tak, aby bylo asi 3 cm pod povrchem. Po celou dobu klíčeni ho udržujeme vlhký, ne však přemokřený. Teplota by měla být mezi 25-30 °C. Za těchto podmínek mango vyklíčí za 1-3 měsíce. První půlrok rostlinu nepřihnojujeme, má dost živin z jádra. Pak začínáme přihnojovat třetinou doporučené dávky tekutého hnojiva postupně zvyšujeme. Koncem léta hnojit přestaneme a omezujeme také zálivku. Rostlinu přesadíme za 1-2 roky do směsi složené z jednoho dílu rašeliny (lépe kokosu), kompostu a hlinité zahradní půdy. Dále přesazujeme vždy do květináče o 2-4 cm většího, než byl původní vždy, když jej prokoření. Mangovník potřebuje hodně světla, ale mladé rostlinky musíme chránit před úpalem. Pravidelně zaléváme, půdu však nenecháme zabahnit. Vodu raději trochu přihřejeme, aby neopadaly listy. První 2 roky mangovník přezimujeme v místnosti s teplotou kolem 15 °C a s co největším přísunem světla. Čím je tepleji, tím musí být světla více. To platí i pro rostliny starší, které už můžeme zimovat v chladnějším prostředí, kde však nesmí mrznout. Plodů se však dočká většinou jen pěstitel, který má k dispozici vyhřívaný skleník.

lom, foto archiv

V prosinci připomínáme …