U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Dozrává ovoce a zelenina
Kategorie: Září | Autor: Připravila Eliška Černá
Třešňový závin
Potřebujeme 1 balíček listového těsta, 700 g třešní, 4 lžíce cukru, 6 lžic strouhanky, moučkový cukr na posypání.
Třešně zbavíme pecek. Těsto rozdělíme na dvě části a vyválíme na tenký plát. Posypeme jej strouhankou, potom vypeckovanými třešněmi a vše pocukrujeme. Zavineme, konce pečlivě přimáčkneme a závin potřeme studenou vodou. Pečeme asi 20 minut při 180 °C. Hotový štrůdl posypeme moučkovým cukrem.
Nebojme se experimentovat
Zavařovat lze jakékoliv ovoce. Nebojme se experimentovat a sáhnout tu a tam i po takovém ovoci, které zrovna neuzrálo na naší zahrádce. Rybízový džem s pomeranči, angreštový rosol s banány a kiwi, třešně s hruškami a mandlemi, letní jablíčka s citrony a meruňkami, švestky s vlašskými ořechy a rumem. Fantazii se meze nekladou. Zavařování pak nebude jen zdlouhavou prací, ale radostí a zábavou.
Okurky s mladými cuketami
První úrodu okurek můžeme naložit do sladkokyselého nálevu spolu s paprikami, feferonkami, cibulí, mladými cuketami a svazkem čerstvých bylinek. Mnohem chutnější a zdravější je nakládání do doma svařeného nálevu, i když zeleninu musíme sterilovat.
Hančiny fazolky s česnekem
Potřebujeme 1 kg čerstvých fazolek, 2 palice česneku, 100 g másla, sůl, rajčata. Očištěné a omyté fazolky uvaříme ve slané vodě doměkka. Oloupané stroužky česneku nakrájíme na tenké plátky a orestujeme je v rozehřátém másle. Fazolky narovnáme na talíř, zalijeme česnekovým máslem a ozdobíme nakrájenými rajčaty a snítkou bylinek. Tento vynikající zeleninový pokrm můžeme ještě doplnit jogurtovou zálivkou s koprem a solí, případně s kořením Tzatziki.
Pečená kachna se švestkovou omáčkou
Připravíme si kachnu, 20 švestek, 3 cibule, 1 lžíci solamylu, 2 dl červeného vína, sůl, cukr, worcesterskou omáčku, kmín, muškátový květ, majoránku a špetku routy vonné.
Kachnu prosolíme, okmínujeme a zvolna pečeme asi 20 minut. Potom ji posypeme majoránkou, obložíme na kolečka nakrájenou cibulí a polovinami vypeckovaných švestek. Pečeme dalších asi 40 minut. Do připraveného kastrolu přendáme rozpečené švestky s cibulí i s částí vypečeného tuku. Ve vodě rozmícháme solamyl a přidáme k omáčce, stejně jako worcesterskou omáčku, lžičku cukru a červené víno. Okořeníme muškátovým květem a trochou routy a krátce povaříme. Kachnu upečeme dozlatova a podáváme ji s houskovými knedlíky a švestkovou omáčkou.
Nápad, jak obdarovat přátele
Až se žhna za pár týdnů zeptá…
Chutně naložené ovoce a zelenina, jejíchž sklenice vtipně a vkusně ozdobíme například snítkami bylin, malými papričkami, sušeným ovocem, lýkovým provázkem a případně i vhodným receptem, udělají radost nejen v naši rodině, ale budou i netradičním dárkem pro naše přátele a známé.
Foto Jan Krýsl