Speciál Ochrana dřeva: ošetření dřeva v exteriéru
Dřevo v exteriéru je vystaveno působení povětrnostních podmínek a dalších vlivů, které snižují jeho trvanlivost. Je důležité ošetřit ho správným nátěrem a dodržet při tom doporučené postupy.
Kvalitu nátěru ovlivní nejen volba jeho vhodného typu (např. barva, lazura, lak, olej), ale i jeho správné nanášení na připravený podklad. Vše děláme v zájmu co nejdelší trvanlivosti natíraného dřeva a také proto, aby nebylo nutné obnovovat nátěr příliš často.
Široký výběr nejrůznějších nátěrových hmot nabízí bezbarvé laky a lazury i celou škálu barev v podobných odstínech, ale s různým chemickým složením a rozdílnými způsoby aplikace. Chcete-li tedy co nejlépe využít možnosti zvoleného nátěru, pečlivě čtěte návod či doporučené postupy například na internetových stránkách výrobce. Můžete tak dosáhnout lepších výsledků nebo objevit další možnosti využití vybraných barev a laků. Prověřte informace například o zápachu, barevnosti a délce schnutí.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Ochrana dřeva:
Ochrana dřeva před škůdci a vlhkem
Ochranné nátěry dřeva
Jak bojovat s dřevomorkou
Opravy krovů
Ochrana dřeva
________________________________________________________________________
V souladu s přírodou
K méně obvyklým, ale mezi příznivci ekologicky šetrných dřevěných staveb stále oblíbenějším prostředkem k ošetření dřeva jsou přírodní oleje. Například tungový olej ochrání dřevo proti vodě i otěru a použít ho můžete uvnitř i venku. Má schopnost vytvrzovat napuštěnou vrstvu dřeva. Rychle vysychá a hodí se i na zatěžované plochy kuchyňských pracovních desek či stolových desek, ale i na podlahy.
Chcete-li dosáhnout ochrany dřeva a co nejvíce zachovat jeho přírodní odstín, použijte světlicový olej. Pouze minimálně dřevo tmavne při použití kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá. Osvědčený je i lněný olej, s nímž se dostanete na nejpříznivější ceny. Ten se používá i k ředění a konzervaci.
Přírodní oleje povrch dřeva zcela neuzavřou, takže může dýchat. Navíc krásně zvýrazní kresbu dřeva. Musíte však počítat s tím, že dřevo do jisté míry zbarví, takže při požadavku na maximální zachování přírodního odstínu je jistější volbou některý ze zcela bezbarvých laků.
U všech olejů či olejových směsí použijte pro natírání štětec, houbu nebo hadr. Nejdříve po hodině pak setřete přebytečný olej savou tkaninou nebo papírovým ubrouskem. Před nanášením další vrstvy nechte uplynout alespoň den, nátěry by měly být minimálně dva. Delšími časovými rozestupy mezi nátěry dosáhnete lepší ochrany dřeva. A ředěním docílíte hlubšího proniknutí do dřeva. Ředí se hlavně první nátěr.
Velmi zajímavým nátěrem, určeným pouze pro dřevo v exteriéru, je dřevní tér (dřevní dehet). Je to přírodní produkt, získaný pálením smolných oddenkových částí a kořenů borovice bez přístupu vzduchu. Vzniká tmavá tekutina medové konzistence, která se používá při ochraně dřeva proti vodě a slunci, ale i proti plísním. Dřevní tér je vhodný pro nátěry dřevěných staveb, které jsou v přímém kontaktu s povětrnostními vlivy (roubenky, sruby, pergoly, ploty, lodě, šindelové střechy, okenice). Ze začátku je tér intenzivně cítit, časem však jeho vůně vyprchá.
Nanáší se štětcem, nejlépe v teplém slunném počasí, kdy rychle vsakuje a zasychá. Nehoblovaný povrch natíráme alespoň dvakrát a každou další vrstvu vždy až po zaschnutí předchozí. Tmavšího odstínu snadněji docílíte natřením více tenčích vrstev. A dbejte na to, aby bylo dřevo před nátěrem zcela suché, jinak by mohl tér dělat skvrny. Pro dosažení letité výdrže je dobré zopakovat první nátěr térem už po roce.
Dřevní tér se ředí terpentýnem nebo lněným olejem. Pro silnovrstvý a velmi tmavý nátěr lze použít i čistý tér, který je však potřeba zahřát ve vodní lázni na 50 stupňů Celsia.
Průmyslové nátěrové hmoty
Trvanlivost jakéhokoli nátěru se odvíjí od první základní vrstvy. Platí to zvláště v případě prvního natírání dosud neošetřeného dřeva. A velmi důležité je dokonalé vyschnutí dřeva. Pokud budeme natírat na nedostatečně vyschlý dřevěný podklad, nátěr nebude držet, oprýská a oloupe se.
Vlhkost dřeva je možné změřit vlhkoměrem. Pro natírání zvolíme raději suché teplejší počasí, ale ne horko. Odborníci navíc doporučují ošetřit dřevo impregnací (např. Lazurol Impregnační základ S 1033). Prostředek napouští dřevo fungicidními prostředky proti dřevokaznému hmyzu a dřevokazným houbám, které znehodnocují dřevo a zároveň sjednotí nasákavost dřevěného podkladu. To je důležité pro dosažení stejnoměrného odstínu.
Nátěr se nechá uschnout 24 hodin a pak je možné dřevo přebrousit, aby se odstranily „chlupy“. Po obroušení dřevo důkladně oprášíme a pak natřeme zvoleným ochranným nátěrem (např. Lazurol Classic S 1023).
Pro venkovní i vnitřní ochranné a impregnační nátěry dřeva je určen i prostředek Karbolineum Extra s biocidními přísadami, které slouží jako prevence proti biologickým škůdcům dřeva. Neuzavírá dřevo, odolává UV záření a po zaschnutí je zcela bez zápachu. Je dostupný v deseti různých odstínech.
www.remmers.cz, www.detecha.cz, www.cestadreva.cz, www.barvy-eternal.cz, www.bal.cz, www.barvy-sokrates.cz
text: Richard Guryča
foto: Archiv firem