Umíte si vybrat světlo?
Dny se krátí a potřebujeme stále více svítit. Umíme si vybrat vhodné osvětlení, které nám poskytne světelnou pohodu a při dlouhém svícení nám nezruinuje peněženku?
Správný výběr osvětlení se nevyplatí brát na lehkou váhu, světlo dotváří atmosféru a také ovlivňuje naši náladu. Chladnější barva světla podpoří naši aktivitu, tlumenější osvětlení se hodí pro chvíle odpočinku. Myslet bychom ale měli i na ekonomickou stránku a volit šetrné a dlouhověké světelné zdroje. I přes vyšší pořizovací investici v rámci dlouhodobějšího období ušetříme výdaje za elektřinu a nebudete zbytečně zatěžovat přírodní prostředí.
Tyto parametry nejlépe splňují LED zdroje světla, které jsou o 80% výkonnější než obyčejné žárovky a navíc mají mnohonásobně vyšší životnost, takže v dlouhodobém horizontu ušetříme i pořizovací náklady. Hlavní rozdíl mezi úspornou a LED žárovkou je v době náběhu do plné světelné intenzity. Úsporné žárovky se mohou rozsvěcovat až několik minut, naproti tomu LED žárovky se rozsvítí okamžitě. Rovněž na jejich životnost nemá vliv počet rozsvícení a zhasnutí, takže je možné umístit je do jakékoliv místnosti – i tam, kde se svítí častěji po kratší dobu.
Výhody LED světelných zdrojů
- Nízká spotřeba elektrické energie
- Dlouhá životnost
- Téměř nulová poruchovost
- Okamžitý plný světelný výkon
- Odolnost vůči nárazům, otřesům, chladu
- Nevydávají teplo
- Neobsahují škodlivé látky
- Některé typy s možností regulace – – stmívání, přepínání barev
- Nevadí jim časté rozsvěcení
Zatímco u klasických žárovek byl hlavním kritériem výběru jejich příkon (W), u LED žárovek jsou důležitější jiné údaje, především lumeny a kandely. Ve srovnání s běžnými žárovkami vyžadují LED zdroje totiž mnohem nižší příkon pro dosažení stejné intenzity světla. Klasickou 60 W žárovku lze nahradit 10 W LED žárovkou – a spolu s jejich zvyšující se efektivitou to za čas může být 8 W a méně. Na obalech žárovek však většinou bývá uvedeno srovnání příkonu ve wattech s obyčejnou žárovkou s odpovídajícím světelným tokem, můžete si tak snadno udělat představu, jaký příkon LED žárovky potřebujete. Úsporné zářivky se příliš nezahřívají, můžete do objímky pro max. 20 W použít LED žárovku s příkonem 40 W a dosáhnout tak intenzivnějšího světla. Počet diod. Tato informace udává počet diod v LED žárovce. Ovšem pozor, neplatí, že čím více diod, tím více světla – svítivost je udána v kandelech.
Lumeny (lm) udávají množství světla, které světelný tok vyzařuje do prostoru kolem sebe. Obecně platí, že čím vyšší počet lumenů, tím více žárovka svítí. Hodnota lumenů je povinným údajem, který výrobci musejí na obalech uvádět, zaručuje totiž objektivní porovnání různých zdrojů světla – včetně svítivosti klasických žárovek. Tohoto údaje byste si měli všímat v případě, že chcete nahradit obyčejné žárovky či svíčky (nesměrové světelné zdroje). Náhrada 60W žárovky musí mít hodnotu lumenů alespoň 800.
Kandely (cd) informují o hodnotě svítivosti neboli intenzitě světla u směrových zdrojů (bodovek). Čím širší je vyzařovací úhel, tím méně intenzivně je osvětlená požadovaná plocha.
Kelviny (K) – v těchto jednotkách se udává teplota chromatičnosti (čím vyšší číslo, tím chladnější barva). Na výběr jsou LED žárovky, které teplotou barvy odpovídají obyčejným žárovkám (teple bílé světlo, 2 700 K) či halogenovým žárovkám (teple bílé světlo, 3 000 K) i LED žárovky chladných barev, které se obvykle umisťují do pracovních prostorů (chladné bílé světlo, 4 000 K). V současné době se uplatňuje trend volit světlo o trochu bělejší než je teplé světlo klasických žárovek, které více unavuje oči.
Barevné podání (Ra) je index barevného podání, který charakterizuje zkreslení barev neboli schopnost zdroje světla reprodukovat barvy okolních předmětů. Čím je hodnota Ra blíže číslu 100, tím je míra zkreslení nižší. U LED zdrojů musí být hodnota Ra minimálně 80, především v případě používání v domácnosti.
Životnost LED zdrojů je velmi vysoká, průměrně 30 000 hodin, některé produkty dosahují i hodnoty 50 000 hodin. Údaje o životnosti značí střední dobu života, což znamená, že ještě po uplynutí životnosti bude svítit alespoň 50% zdrojů s intenzitou 70 %. Pokud je životnost uvedená v počtu let, jde o orientační údaj, který vychází z průměrné doby svícení 2,7 hod/den, tedy zhruba 1 000 hodin za rok.
Typ patice – závitu. Je důležité, aby se typ závitu či patice shodoval s naším stávajícím svítidlem, ve kterém chceme klasickou žárovku nahradit LED zdrojem (informaci o typu patice či závitu najdeme na žárovce). Klasické žárovky mají nejčastěji tzv. Edisonův závit označovaný písmenem E, za kterým následuje číslo udávající průměr v milimetrech. E27 je klasický velký závit, E14 je klasický malý závit, GU10 je patice bodovky, G9 je patice, používaná v nových svítidlech, M16, G4 je patice uzpůsobená pro napětí 12 V.
Lux (lx) vyjadřuje intenzitu osvětlení, která je měřená na konkrétním typu plochy (např. stůl, podlaha). Pro představu – intenzitě 1 lx odpovídá světelný tok 1 lm dopadající na plochu 1 m2. Intenzita osvětlení ale není jediným faktorem kvalitního světla. Osvětlení by rovněž mělo být rovnoměrné, s nízkou mírou oslnění.
Napájení. Většina žárovek je určena pro napětí 220 V, ale tato hodnota se může u některých typů lišit. Proto je důležité zkontrolovat i tento údaj.
Kolik luxů potřebujeme na jednotlivé činnosti:
Obývací kuchyně, koupelny, předsíně 100 až 150 lx
Ložnice 100 lx
Čtení na lůžku v ložnici 150 až 200 lx
Pro některé činnosti je doporučeno místní osvětlení, zejména:
Jídelní stůl pro společné stolování 200 až 300 lx
Čtení, běžné psaní, příprava jídla, ruční práce 300 lx
Psací stůl pro přípravu školních úkolů 500 lx
Jemné ruční práce, modelářství, šití 300 až 750 lx
Haly 150 lx
Dobré rady:
Na nákup si s sebou vezmeme starou žárovku, abychom mohli na místě porovnat nový vzor a koupili si vhodnou velikost a intenzitu.
Při nákupu úsporných světelných zdrojů hledáme energetický štítek výrobku, kterým musejí být opatřeny jak úsporné, tak halogenové žárovky – označují třídu spotřeby.
LED světelné zdroje tento štítek mít nemusejí, všechny výrobky totiž spadají do nejúspornější energetické třídy A (klasické žárovky patří do třídy E nebo G).
TEXT: REDAKCE
FOTO: DELTA LIGHT, IKEA, OBI, TESLA, PHILIPS