Bledule v našich zahrádkách
Je až s podivem, jak jsou tyto půvabné rostlinky otužilé! Rozkvetou uprostřed zimy
a dokonce i slabě voní.
Stačí, aby zasvítilo sluníčko, trochu se oteplilo a první otužilé rostlinky začnou mezi tajícím sněhem vystrkovat svoje něžné hlavičky.
Jedna z prvních
Když je mírnější zima a teploty vyskočí k 8 až 10 stupňům, rozkvetou bledulky už v únoru. Bledule jarní ale obvykle kvetou až od konce března do poloviny dubna. Tyto 10 až 30 centimetrů vysoké rostlinky vyrůstají z malých cibulek o velikosti lískového oříšku. Z jedné cibule vyraší každý rok několik úzkých tmavě zelených listů, které tvoří přízemní růžici. Mezi nimi se vytahuje stvol v horní části s toulcem, tvořeným dvěma srostlými lístky. Z něho roste do obloučku obvykle jen jeden, zřídkakdy dva květy. Jsou složeny ze šesti okvětních plátků a vypadají jako sněhobílé baňaté zvonečky, které na okrajích zdobí žlutozelené puntíky.
Doba květu bledule je poměrně krátká, trvá asi čtrnáct dní. Pokud jí však vyhovuje stanoviště, dokáže vytvořit hustý koberec plný bílých zvonků. Bleduli se nejvíc daří ve vlhké výživné půdě v polostínu. Po odkvětu rostlina uvadá a zatahuje zpět do cibule.
Letní sestřička
Mnohem později než jarní sestřička rozkvétá příbuzná bledule letní, obvykle koncem dubna a během května. Vypadá dost podobně, jenom je vyšší, má asi 35 centimetrů a na lodyze mívá květenství se třemi až sedmi drobnějšími bělostnými kvítky. I ona miluje polostín a vlhko.
Kromě těchto dvou druhů, které se vyskytují nejenom v zahrádkách, ale také volně v přírodě, můžete v nabídkách některých zahradnictví narazit i na zhruba 12 centimetrů velké cibule bledule letní Gravetye Giant. Jde o vyšlechtěnou vyšší formu bledule letní, která však kvete ještě později – v květnu a červnu. Rostliny jsou vysoké 40 až 65 centimetrů a jsou stejně jako původní forma bledule letní vícekvěté.
Jak je sázet a množit?
Cibule všech bledulí sázíme špičkou nahoru do jamek třikrát hlubších, než je výška cibulek. Ty musejí být pevné, neseschlé. Cibulky neskladujeme, ihned je sázíme do větších skupin, které pak v zahradě vypadají přirozeně.
Kromě cibulek se bledulky samy množí vysemeňováním, ale na jaře je můžeme množit i dělením trsů.
Text Martina Lžičařová, foto autorka, Shutterstocka Thinkstock