U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
V čem usíná krokodýl
Kategorie: Nábytek z přírody | Autor: Ivana Hudcová
V čem usíná krokodýl? Přece v krokodýlím hnízdě. Tak se ovšem říká i rostlině
sarang buaya, jíž se daří v močálech a bažinách a kterou největší žijící plazi používají na stavbu svých obydlí. My lidé jsme se u nich částečně inspirovali a začali ze sarang buayi vyrábět nábytek. Materiál si tak vysloužil ještě třetí jméno: černý ratan.
Pro západní civilizaci je ostatně typické, že často objevuje dávno objevené a přebírá nápady nejen ze zvířecí říše, ale i od jiných lidských společenství žijících ve větším se- I pěti s přírodou. Velký zdroj inspirace pro ni v tom směru představují končiny Indonésie, Malajsie, Thajska, Číny, Indie… Většina z nás ovšem zpravidla nic netuší byť jen o existenci mnoha rostlin, kterým se tam daří a které lze zároveň využít k výrobě židlí, křesel, stolů, komod, paravánů, truhlic, postelí, skříní, žaluzií, polštářů, rohoží či lamp.
Nejdelší na světě
Nejznámější a nejpopulárnější z přírodních materiálů využívaných v interiéru je vedle l dřeva ratan. Vzdušné kořeny šplhavé palmy l rostoucí v tropických lesích Indonésie, Malajsie, Filipín a jižní Číny mohou být až 100 metrů dlouhé. Samotný kmínek přitom může narůst ještě třikrát více, což řadí sarang k nejdelším rostlinám na světě. Kořeny se sklízejí jednou za sedm až deset let a za kvalitní platí pouze jejich střední část. Používá se jak ratan neloupaný, tak i loupaný – vlastně jádro kořene zbavené kůry. Ten první má drsnější strukturu a je odolnější vůči povětrnostním vlivům, takže nábytek z něj se dá používat také jako zahradní. Rostoucí obliba ratanu motivuje i návrháře, a tak se spektrum tvarů stále rozšiřuje a vedle tradičního designu přibývají i předměty zcela originální a moderní.
Od papíru po domek
Neuvěřitelně široké využití nabízí bambus. Stovky druhů bambusových trav zahrnuji tvary od pouhých stébel až po hotové kmeny. Obdobné široká je proto i škála bambusových výrobků, počínaje papírem přes rybářské pruty, rohože, nábytek, podlahy až po lehké stavby. A to se navrch mladé výhonky některých druhů připravují k jídlu jako zelenina. V interiéru využitelný materiál představuje velmi tvrdá kůra, silná 12 až 15 mm. Hodí se zvláště do vlhkého prostředí, díky čemuž se bambus stal v poslední době hitem přímořských oblastí Severní Ameriky.
Tygrovaný banán
Pod pojmem “banán” nebo též “banánový list” se v nábytkářství rozumi surovina získávaná z kmene banánovníku, jež se suší na slunci a zpracovává do podoby provazů různé délky. Po vysušení nabývá vícero barevných odstínů – od bíložluté až po tmavě hnědou, ba téměř černou. Podle toho se ona barevná škála nazývá loreng neboli tygří pruhy. Vlivem přímého slunečního záření však barvy blednou a časem nabírají bílošedý odstín. Jde ale o proces velice pomalý. Výrobky z “banánu” se nemoří, ale pouze lakují. Zahrnují škálu od nábytku přes krabičky, vázy a obaly na květiny až po polštáře.
Co povstalo z bažin
Eceng gondong neboli vodní hyacint je rostlina, jíž se daří v tropických rybnících a jezerech. Po vysušení má světle medovou až nahnědlou barvu a výplety z ní připomínají materiál z banánových listů. Jsou však na omak daleko hladší až sametové jemné. Nazelenalá až nahnědlá barva, jež časem poněkud bledne, charakterizuje vodní rostlinu mendong, vyskytujícící se v bažině a mokřinách. Usušená na slunci a spletená do podoby provazů se používá v kombinaci s ratanovým výpletem.
Mizí z volné přírody
Ve volné přírodě dnes už na mimořádně tvrdý, těžký a odolný teak narazíte jen zřídka, častěji se pěstuje na plantážích v Indonésii, Thajsku a Indii. Protože díky vysokému obsahu oleje nenasáká vodou, byl v dávných dobách využíván ke stavbě lodí. Stejná vlastnost z něj činí ideální materiál na výrobu zvláště odolného zahradního nábytku. Teakové dřevo, jež není průběžně ošetřováno, získá venku časem charakteristickou stříbrošedou patinu. Dřevo se zpravidla moří a lakuje.
Věčný a vděčný kokos
Takzvané kokosáky jsou u nás pojmem už po dlouhé desítky let. Díky své trvanlivosti a snadné údržbě (lze je luxovat i šampono vat) představují ideální koberce do hal, před- síní či chat. Velice dobře se hodí i do moderních interiérů – do obývacích pokojů a ložnic. Zatímco v létě chladí, v zimě dobře izolují. Kokosová palma, z níž se vyrábějí, pochází původně z Melanésie. Ze sušených hrubých vláken na oplodí kokosových ořechů se dělají rovněž provazy a lodní lana, ale také tašky, rohože a již zmíněné koberce.
Kontakty:
Hitra – vzorková prodejna,Csl. armády 1052, Hostivice, Praha-západ,
tel.: 220 981768, www.hitra.cz
DONLIČ INTERIÉR, prodejna Bílkova 13, Praha 1-Staré Město,tel.,fax:224812850,
e-mail: info@donlic.cz; kancelář Opava 5, U Cukrovaru 2,653 733 066, e-mail: donlic@iol.cz
JV Pohoda, Doudlevecká 18, 30136 Plzeň, tel.:377328302-5, www.jvpohoda.com,
jvpohoda@jvpohoda.com
MIRLAND, Miroslav Lancia Jabloňová 1104 294 01 Bakov nad Jizerou tel: 777 619 777 tel/fax: 326 782 677 e-mail: info@mirland.cz www.mirland.cz
S modrou ratanovou postelí a vůbec s celým interiérem velice dobře ladí strop pokrytý slaměnou rohoží (Gervasoni – Donlič interier)
Foto: archívy firem
Ratanová ložnice (JV Pohoda)
Foto: archívy firem
Z ratanu se dá vyrobit opravdu cokoli-postel, noční stolek, koš na prádlo, skříň…(Gervasoni – Donlič interiér)
Foto: archívy firem
Pohovka z materiálu sarang buaya zvaného krokodýlí hnízdo (Hiltra)
Foto: archívy firem
Klasický ušák ze světlého ratanu (Gervasoni – Donlič interiér)
Foto: archívy firem
Ratanová sestava a dvousedačka Amazonia se stolem Brantas (Hitra)
Foto: archívy firem
Nejen křesla Rio a stůl Amazonia, ale i stínidlo na lampu v pozadí je vyrobeno
z vodního hyacintu (Hitra)
Foto: archívy firem
Lavicí z teakové dřeva doplňují polštáře z banánového listu. Tytéž polštáře Většího rozměru jsou určeny k sezení na podlaze (Hiltra)
Foto: archívy firem
Židle z černého ratanu (Hitra)
Foto: archívy firem
Límcová židle z vodního hyacintu (Hitra)
Foto: archívy firem
Skříňky z ořechového dřeva mají čela vyrobená z bambusové dýhy (Otto-Donlič interiér)
Foto: archívy firem
Skleník z mořeného teakového dřeva (Hitra)
Foto: archívy firem