Okna mezi polínky
Listí padající ze stromů je známkou blížící se zimy a začátku topné sezóny. Máte připravenou dostatečnou zásobu dřeva?
Nejsnadněji dosažitelným a současně nejlevnějším palivem do kamen, krbů i kotlů zůstává dřevo. A chataři a chalupáři to dobře vědí. Před každou zimou chystají zásoby polen a polínek, která pak rovnají do stojanů, pod přístřešky a do ježků, aby do začátku topné sezóny dřevo stačilo vyschnout.
Vybaveni štípačkou
První zájemci se o toto stále nejlevnější palivo u lesníků, na pilách a v prodejnách s topivem hlásí už na jaře. Nakoupené dřevo většinou každý sám přes léto zpracuje – pořeže na špalky a pak naštípe na polena. Zatímco dříve byla ke štípání nezbytná sekera, v posledních letech lidé dávají přednost mnohem jednoduššímu a lehčímu způsobu dělení špalků – na elektrické štípačce se ta samá práce dá udělat bez námahy a rychleji.
Dřevo musí schnout
Protože moderní typy topidel jsou vyrobeny tak, aby dosahovaly maximální tepelné účinnosti, je nutné do nich přikládat pouze dobře vyschlé dřevo. Jen tak budeme mít jistotu, že nebude dýmat. Při špatném spalování se totiž ze dřeva uvolňuje velké množství dehtu, který zanáší kamna a ucpává komín.
Ideální vlhkost palivového dřeva se pohybuje mezi 15 a 20 %. Pokud dřevo není dost proschlé, jeho výhřevnost může být poloviční. Proto se doporučuje, aby polena vysychala alespoň dva roky.
Jak poznáme, že již jsou „zralá“ na přikládání do kamen? Polínka při poklepu o sebe musí „zpívat“. Dobrým znamením jsou i praskliny, které vznikají při sesychání a smršťování dřevní hmoty. A komu to nestačí, může si pořídit malý přístroj – digitální vlhkoměr dřeva, který lze využít na měření vlhkosti nejen u dřeva palivového, ale i stavebního.
Polínka u chalupy
Dřevo je dobré rozštípat okamžitě po jeho vytěžení, protože čerstvé se zpracovává nejsnáze. Naštípané dřevo uložíme tak, aby na něj nepršelo. Je ale hrubým omylem uskladnit je v garáži, ve stodole nebo jinde v uzavřené místnosti. Naopak, vhodný je venkovní vzdušný přístřešek, na který občas zasvítí sluníčko.
Po dvou letech, když je vyschlé, dřevo můžeme použít na topení. Před zimou ho přestěhujeme blíž k domu. Chalupníci to dělávali tak, že chalupu polínky obestavěli – dům dostal izolační vrstvu a dřevo bylo pěkně po ruce. Nic nebrání tomu, napodobit je.
Text Martina Lžičařová, foto Pavel Veselý, Shutterstock a Thinkstock