Speciál Malby a nátěry: natíráme okna a dveře
Čas od času je potřeba natřít okna a dveře. Vyplatí se při tom důkladně odstranit starý nátěr. Nový pak lépe a déle drží a další opakování pracné procedury alespoň o pár let oddálíte.
Aby se různé typy barev či laků s dřevěným podkladem dobře spojily a mohly dřevo dobře a dlouho ochránit, je nutné původní nátěr pečlivě odstranit. K tomu dobře poslouží horkovzdušné opalovací pistole. A pak bude následovat broušení.
Proud horkého vzduchu zbytky starého nátěru narušuje a rozpouští, takže ho můžete pomocí špachtle či natěračské škrabky (bývá součástí příslušenství pistolí) snadno odstranit. Teplota vzduchu dosahuje u většiny prodávaných typů maxima kolem šesti set stupňů a lze ji regulovat. Dražší typy mívají digitální nastavení teploty, regulaci průtoku vzduchu a více příslušenství.
K tomu základnímu patří nástavce, jejichž nasazení na ústí pistole umožní regulovat a usměrnit proud horkého vzduchu. Při opalování dveří tak můžete využít plochý nástavec, na čištění rámů zasklených oken pak nástavce s clonou proti praskání skla.
Někteří kutilové dávají přednost opalování propanbutanovým hořákem či letlampou s plynovou kartuší. Plynové opalovačky jsou velmi efektivní, ale dřevo snadno spálí, takže pokud chcete opálit starou barvu a pak použít bezbarvý lak, je lepší použít horkovzdušnou pistoli.
Broušení a tmelení
Po odstranění laku je nutné dřevo obrousit a v případě potřeby zatmelit. K broušení použijeme excentrickou či vibrační brusku, pracovat lze i s brusným kotoučem na flexe nebo vrtačce. Čím lépe se nám podaří očistit dřevo při opalování, tím menší bude spotřeba kotoučů nebo pásů brusného papíru. Zbytky laku je totiž rychle zanáší.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Malby a nátěry:
Bydlení a psychologie barev
Tapeta dá stěně jinou tvář
Nátěr plechové střechy
Nátěry na dřevo
Malířské maskovací pásky
________________________________________________________________________
Pro broušení větších ploch je vhodnější excentrická bruska, s níž dosáhnete celistvějšího opracování bez stop po brusném kotouči. Je třeba počítat s tím, že má větší úběr materiálu a nedostanete se s ní do rohů. Na ty je lépe použít vibrační brusku. Alternativou na pomezí obou zmíněných typů brusek je takzvaná delta bruska, nazvaná podle tvaru brusné desky. S tou je možné brousit i rohy a vnitřky hran, což oceníte zvláště při čištění rámů oken.
Brusný papír používáme vždy v posloupnosti od hrubšího k jemnějšímu zrnu, u brusek s odsáváním prachu nasazujeme papír s perforací nebo použijeme nástavec, který do papíru potřebné otvory udělá. Hlubší zářezy a praskliny zatmelíme tmelem na dřevo.
text: Richard Guryča
foto: Barvy a laky, Bosch, DeWALT