Strunové sekačky a křovinořezy

Rubrika: Zahrada

Výhodou strunových sekaček je především to, že si poradí s hůře přístupnými místy a obtížnějším terénem. Jsou ideální výzbrojí pro sekání trávy i v kombinaci s dalšími typy sekaček.

Menší sekačky se skvěle hodí na dosekání míst hůře přístupných rotační sekačkou (Bosch – akumulátorová sekačka)

Strunové sekačky, vyžínače i křovinořezy mohou být buď doplňkovým nářadím k sečení trávy, nebo plnohodnotnou náhradou jiných typů sekaček, zpravidla těch „na kolečkách“. Jejich hlavní výhodou je mobilita. I ty nejvýkonnější benzínové křovinořezy a motorové kosy jsou ještě pořád natolik lehké, že se s nimi můžete bez obtíží pohybovat i v náročném svažitém terénu a jejich výkon přitom postačí i na vysokou trávu, keře a šlahouny náletových dřevin. Nejlevnější elektrické strunové sekačky však na takovou zátěž stavěny nejsou.

Žací hlava na tyči

Podstatou konstrukce strunových sekaček všech typů a výkonů je žací hlava na násadě tvořené buď kovovou tyčí, nebo plastovým odlitkem. Žací hlava, poháněná elektromotorem nebo benzínovým motorem, rotuje ve vysokých otáčkách a z jejího zásobníku se buď automaticky, nebo mechanicky odvíjí v potřebné délce plastová či drátem vyztužená struna. Případně je zde umístěn také plastový nebo ocelový kotouč s noži.

Ať už je profil struny kulatý, či hranatý, postačí otáčky motoru k tomu, aby struna odsekávala stébla trávy. S vyšší výkonností motoru dosahuje sekačka vyšších otáček, a tím pádem i hladšího a kvalitnějšího řezu. Výkon motoru je tedy jedním z kritérií kvality strunové sekačky. Hledisek pro správný výběr je ovšem víc a před nákupem je třeba zvážit především to, jak rozlehlý a náročný terén hodláte sekat.

Levná na malé plochy stačí

Strunové sekačky s elektromotorem jsou velmi lehké a dobře se čistí. Jejich obsluhu zvládnou i ženy (Mountfield)

Pro dosečení pásů kolem plotů či pod stromy a keři na rovinatém pozemku je většinou dobré zvolit kombinaci elektrické či benzínové rotační sekačky a lehké strunové sekačky nebo vyžínače na elektřinu nebo akumulátor. Sekačky v této kategorii pořídíte už zhruba od tří set korun a při doplňkovém sekání oceníte především jejich nízkou hmotnost a minimální nároky na údržbu.

Nejlevnější strunové sekačky mají motor většinou umístěný na spodní části a držák strunové hlavy bývá namontován na ose motoru. Strunová hlava se do držáku zacvakává bajonetovým uzávěrem, součástí její konstrukce bývá pružina a u nejlevnějších typů bývá nutné mechanicky povytáhnout strunu, která se při sekání automaticky zkrátí na potřebnou délku. Souboj s nekvalitní hlavou, nutnost neustálého povytahování struny a vysoká spotřeba struny bývají častými bolestmi levných sekaček, které má smysl používat skutečně jen na dočištění malých ploch, kam se nedostanete s větší sekačkou. Alternativou k tomuto využití sekačky jsou například i nůžky na trávník, u nichž nehrozí častá kolize struny s hranou obrubníku nebo spodní částí plotu.

Nejmenší a nejlevnější sekačky mívají šířku záběru struny kolem dvaceti centimetrů a jejich nízký příkon (obvykle kolem 250 W) je třeba brát v úvahu i při délce sekání. Nechcete-li levnou sekačku rychle zničit (nemívají tepelnou pojistku), nepřetěžujte ji a dejte motoru šanci vychladnout. Nečekejte od ní žádné zázraky, ale například pro udržování malé předzahrádky či pásu trávníku kolem růží poslouží bez problémů. Připlatit si i v kategorii nejlehčích a nejméně výkonných sekaček za značkový výrobek má smysl přinejmenším kvůli spolehlivé záruce a možnosti dokoupit například nové zásobníky strun. Což se vám u přístroje koupeného v akci v hypermarketu podařit nemusí.

Vyšší výkon a automatika

Robustnější a výkonnější typy strunových sekaček od levných plastových typů odlišuje především vyšší příkon motoru (většinou 600 až 1 000 W) a širší záběr struny (kolem 30 centimetrů) a další detaily, které zvyšují komfort práce. Je to například nastavitelná délka násady i nastavitelná poloha držadla, v některých případech i nastavitelný úhel sklonu žací hlavy a u některých těžších typů také přídavná pojezdová kolečka. Dražší strunovky mívají také kvalitnější systém odvíjení struny. Může být poloautomatický, u nějž se struna vysouvá poklepem žací hlavy o zem při spuštění přístroje, nebo plně automatický, který potřebnou část struny vysune při každém zapnutí sekačky.

Vzhledem k vysokému výkonu a hlučnosti benzínových motorových kos se vyplatí při práci s nimi používat ochranné pracovní pomůcky (Mountfield)

Strunové sekačky s nejvyšším výkonem někteří prodejci řadí do kategorie vyžínačů. A v této kategorii už narazíte i na benzínové stroje, které nabízejí dostatečně vysoký výkon pro práci v náročnějším terénu a sekání větších ploch, ale především rozsahem příslušenství ještě nespadají do kategorie křovinořezů či motorových kos.

Konstrukce vyžínačů se už od klasických strunových sekaček odlišuje. Elektrický či benzínový motor bývá umístěn v horní části poměrně robustního těla tvořeného hliníkovou trubkou. Tou prochází bowden, který pohání žací hlavu se strunou nebo – u některých typů – s řezným kotoučem. Záběr struny u vyžínačů bývá až 40 centimetrů a používají se struny silnější než u méně výkonných strojů, obvykle kolem 2,5 až 3 milimetrů tloušťky.

Při rozhodování mezi elektrickým a benzínovým vyžínačem se nemusíte obávat zásadních rozdílů ve výkonu. Elektrické přístroje jsou obecně tišší a méně náročné na údržbu, u benzínových vás zase neomezuje závislost na přívodu elektrického proudu a kabel při práci. Oba typy vyžínačů oceníte především při údržbě členitého a svažitého pozemku, kdy je například třeba sekat zatravněný terén mezi záhony, skalkami, ostrůvky keřů nebo větším počtem a hustší výsadbou stromů. Oproti rotačním sekačkám nebo zahradním traktorům pak samozřejmě není k dispozici sběrný koš na posečenou trávu.

Zajímavým kompromisem může být akumulátorový vyžínač (turbotrimmer), který spojuje výhody obou typů pohonů. Problémem akumulátorových sekaček může být omezená doba práce na jedno dobití. U výkonnějších turbotrimmerů udávají výrobci možnost posekat až tisíc běžných metrů plochy na jedno dobití.

Křovinořezy a motorové kosy

Nejvýkonnější přístroje pro sečení strunou označují výrobci jako křovinořezy. Rovná konstrukce těla křovinořezu s přídavnými madly dává možnost pracovat s křovinořezem podobně jako s kosou, proto se užívá i název „motorová kosa“.

Některé typy sekaček mohou být osazeny i rotačním plastovým nožem, šikovný je i ochranný nástavec proti nárazu nože či struny

U těchto přístrojů je výkonný motor rovněž umístěn v horní části tyče a jeho točivý moment se na žací hlavu přenáší otočnou tyčí. Některé křovinořezy lze kvůli snazší přepravě rozmontovat na dvě části. K lepšímu a bezpečnějšímu ovládání přispívají kromě madel i závěsné popruhy na ramena.

S křovinořezem zvládnete i rozlehlé pozemky a jeho nejlepší vlastnosti využijete především na nepravidelně udržovaných plochách, kde si vysoký výkon motoru poradí i s přerostlou trávou a náletovými křovinami. Na pravidelně sečené rovné plochy zůstává nejvhodnější rotační sekačka či zahradní traktor, ale pro náročný terén už stojí za to volit mezi bubnovou či lištovou sekačkou a výkonným křovinořezem.

Kromě silné a drátem vyztužené plastové struny může křovinořez využívat i několik typů ozubených kotoučů. Kotouč s menším počtem zubů je vhodný pro sečení trávy a drobnějších keřů a náletů, s hustěji ozubeným (pilovým) kotoučem můžete seříznout slabší kmeny nebo prořezávat větve.

Podobně jako například u řetězových pil lze i v případě křovinořezů vybírat mezi přístroji pro hobby, farmářské a profesionální použití, stejně jako mezi výrobky renomovaných a méně známých značek. A stejně jako v případě často diskutovaného poměru kvality a ceny u pil platí i u křovinořezů, že za více peněz není vždy více muziky.

Kvalitnější sekačky bývají vybaveny systémem, který po klepnutí žací hlavou o zem odvine potřebný kus struny (Mountfield)

Nejdražší profesionální stroje jsou stavěné na denní několikahodinovou zátěž při údržbě městských parků nebo terénu kolem silnic a kolejí. S nářadím prodávaným ve farmářské kategorii se lze bez obav pouštět do častého sekání náročného terénu a není třeba obávat se vysoké trávy ani náletového porostu.

Křovinořezy z kategorie hobby svoji službu odvedou rovněž, daní za nižší cenu však může být menší odolnost, méně kvalitní zpracování jednotlivých součástí a větší podíl plastových komponentů. Jejich výhodou bývá naopak nižší hmotnost, větší podíl automatiky a snazší startování.

www.mountfield.cz, www.bosch.cz, www.hecht.cz

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Strunové sekačky a křovinořezy

Strunové sekačky a křovinořezy