Pozvánka na výstavu: Od bezu k šafránu
Nevíte, co podniknout ve volním dnu? Zajeďte do Roztok u Prahy. Tady ve staré vodní tvrzi, která je dnes sídlem Středočeského muzea, můžete navštívit zajímavou výstavu o barvířských rostlinách.
Boryt, bříza, kručinka, mořena, rezeda, šafrán, světlice… Ptáte se, co tyto rostliny spojuje? Dříve se tato rostlinná barviva používala k barvení látek. Na výstavě se dozvíte mnohé o historii barvení i o jednotlivých rostlinách a jejich použití, shlédnete ukázky obarvených tkanin a vláken.
Historie barvířství
Víte, že v Čechách a na Moravě se barvíři dělili na tzv. černobarvíře a krasobarvíře? Černobarvíři barvili na černo, na modro a na hnědo. Krasobarvíři na žluto, červeno a zeleno. Zdroje některých přírodních barviv se nacházely i u nás. Například mořena barvířská se pěstovala v okolí Prahy a Brna již v 17. století. Po celý středověk se v Čechách a na Slovensku pěstoval boryt a šafrán (na Moravě již ve 13. století). Na zušlechtění lněných výrobků se podíleli běliči, barvíři pláten a mandlíři. V 15. století měli pražští běliči své bělidlo pod Letnou a roku 1562 si založili cech, a to nejen pro Prahu, ale pro celé České království.
K výstavě budou připraveny doprovodné programy, barvířské dílny a komentované prohlídky. Nebude chybět hravý koutek pro děti i dospělé, ze kterého si budete moci odnést vlastní výrobek!
Bližší informace najdete na webových stránkách muzea.
Výstava je připravena ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i., Olomouc, a trvá do 5. listopadu. Otevřeno je středa – neděle 10 – 18 hodin.
TEXT: REDAKCE
FOTO: LENKA ŘÍHOVÁ