Betonová krytina

Betonová směs pro stavební účely je známa už ze starého Říma. Teprve s odstupem zhruba 2000 let, v roce 1844, však vyrobil Němec Adolph Kroher první cementovou střešní tašku. A první automatická linka se objevila v půlce třicátých let 20. století v Anglii. K zájmu o betonky přispěla nízká energetická náročnost jejich výroby – tvrdnou na vzduchu jaksi samy od sebe, i nižší cena v porovnání s taškami pálenými.

Na venkově s citem

Historie tuzemské betonové krytiny se začala psát v roce 1912, kdy v Bzenci-Přívozu, v blízkosti rozsáhlé lokality kvalitních vátých křemičitých písků, vznikl závod na výrobu vápenopískových cihel a střešních tašek. Světle šedé „cementky” s mírnou dvojitou vlnou a rovným spodním okrajem byly léta oblíbenou krytinou na stodoly, chlévy, ale i menší chalupy. Leckde jsou na nich i na starších chatách dodnes. Tyto tašky však byly bez jakékoliv povrchové úpravy, a tak na nich logicky zahlodal zub času. A je třeba hledat adekvátní přípustnou náhradu. Zůstaňme u krytin skládaných.

Lze říct, že názory, zpočátku k novodobým betonkám více odmítavé, se vyvíjejí – stejně jako vzhled a kvalita těchto tašek i celých systémů. Pokud jde o objekty památkově chráněné nebo stavby v chráněných zónách, je samozřejmě třeba naslouchat názoru památkářů. Mohou ovlivnit rozhodování příspěvkem z některého z fondů, ale konečné rozhodnutí je na majitelích staveb. Ti moudří jistě přihlédnou k charakteru převažující krytiny, a to i v lokalitách s tradiční zástavbou bez památkové ochrany.

Rozhodování mezi pálenou a betonovou krytinou není snadné. Obě mají své klady a z hlediska tvaru jsou si některé typy velmi podobné. Jsou, dá se říct, „na stejné lodi” i pokud jde o zatížení krovů. Betonová krytina je sice o něco těžší než pálená, ale vzhledem k její pevnosti, dosahované silným zhutněním, lze vyrábět tašky o něco větších rozměrů a snížit jejich počet na metr. A tedy i cenu. Vzhledem k nižším nákladům na výrobu (betonky není třeba vypalovat) je právě cena jedním z významných argumentů pro volbu krytiny betonové.

Obstojí v soutěži

Některé typy betonových tašek jsou v porovnání s keramickými na první pohled skutečně k nerozeznání. A mají i některé přednosti. Je to například vysoká mrazuvzdornost, protipožární odolnost a dlouhá životnost; pevnost betonek se totiž časem dokonce zvyšuje (uvádí se 100 i více let). Jsou barevně i tvarově rozmanitější než pálené tašky. I když jsou jednotlivé dílce o něco těžší, pokládka je snadná, neboť jsou díky větší pevnosti materiálu perfektně tvarované a přesně do sebe zapadnou.

Betonové tašky jsou pórovitější než hladší pálené. Levnější typy bez povrchové úpravy proto mohou v místech, kde je nebezpečí náletu nečistot nebo tvorby mechů více trpět. Tam se vyplatí volit varianty s akrylátovým nástřikem. Povrch betonek může být upraven dvojitým nástřikem bez lesku či s leskem nebo i nástřikem silikátů. Třetím akrylátovým nástřikem lze vytvořit barevný efekt kombinací barev (nejčastěji hnědé a cihlové). Povrchová úprava zvýší životnost tašek, které jsou probarvené v celé ploše, i jejich barevnou stálost.

Sklon a zatížení střechy

Skládané krytiny se obecně používají na sedlové střechy se sklonem od 22 stupňů. U pálených bobrovek kladených dvojitě se doporučuje hranice 30 stupňů. Při nižším sklonu by bylo nutné zmenšit vzdálenost laťování a ještě více tak zatížit střechu. Průměrná hmotnost keramické krytiny je 38 až 50 kg/m2, u bobrovek 64 až 73 kg/m2. Průměrná hmotnost betonek je 43 až 48 kg/m2 a klasické bobrovky zatíží 1 m2 krovu 77 kg. Přitom je možné pokládat betonovou krytinu při použití hydroiizolační fólie i na střechy se sklonem 17 stupňů a speciální krytinu z velkoformátových tašek Bramac MAX dokonce už od 7 stupňů.

Rozdíly v hmotnosti obou druhů skládané krytiny tedy nejsou velké. Samozřejmě je neumístíme na starý nepříliš pevný krov. Pokud je v dobrém stavu, je o tom možné uvažovat. Podmínkou položení skládaných střešních krytin je pevné a dobře ukotvené trámoví. V některých případech je však třeba zvýšit počet krokví, jejichž rozteč (větší než 1 metr) postačila lehkému šindelu, eternitu nebo dokonce doškům. Ocitujme však názor Antonína Fajkoše, odborníka na slovo vzatého (bohužel není mezi námi): „Trochu mi vadí, že se zcela zbytečně hádáme o pár kilogramů hmotnosti. Na nosnou konstrukci krovu má daleko větší vliv zatížení sněhovou pokrývkou než vlastní hmotností tašky.”

Připomínal také, že při pokládce nové střechy se vyplatí vždy brát celý systém, tedy vedle běžných tašek také hřebenáče, hromosvodové tašky, krajovky, průchodky atd. Systém těchto doplňků nabízí dnes prakticky každý výrobce krytiny.

Nabídka betonových krytin

Bramac střešní systémy spol. s.r.o. Dceřinná společnost rakouské firmy Bramac Dachsysteme International, GmbH nabízí 9 typů tašek ve velkoformátovém provedení plus klasickou (nezdvojenou) bobrovku. Na 1 m2 tedy většinou postačí deset tašek. Zvolíte-li třeba novou tašku Reviva, vystačíte s 11 ks a chcete-li Bramac MAX, dokonce jen s 7,5 ks na 1 m2. Posledně jmenovaný typ má i variantu pro sklon střechy 7 stupňů. Z nejširší barevné škály – osmi barev – můžete vybírat u Alpské tašky Clasic, ostatní jsou v nabídce ve čtyřech až pěti klasických přírodních odstínech (s různou povrchovou úpravou). Alpská taška v šedém provedení se velmi podobá klasické „cementce”. Bramac poskytuje záruku na krytinu 10 nebo 15 let, a pokud se rozhodnete pro celý systém, pak nabízí jistotu 30 let bez starostí o střechu. www.bramac.cz

KM BETA a.s., Hodonín. Ryze český výrobce má ve svém sortimentu tři základní typy betonových tašek. Díky vyrovnané zrnitosti vátých křemičitých písků z rozsáhlé lokality u Bzence, zvané Moravská Sahara, je jejich kvalita, zejména pevnost a mrazuvzdornost, velmi vysoká. Základní tvarovky KMB Beta, KMB Hodonka i KMB Bobrovka mají varianty standard, elegant a briliant, z čehož dvě posledně uvedené jsou opatřeny akrylátovým nástřikem. Firma je nabízí v pěti až sedmi barevných variantách. Každá z řad má systém doplňků pro komplexní pokládku celé střechy. www.kmbeta.cz

BESK s.r.o. Praskačka. Tato firma na Královéhradecku nabízí tradiční osvědčené tašky BESK Extra v pěti barevných variantách s matnou povrchovou úpravou (za velmi zajímavé ceny) a špičkovou tašku BESK Super ve stejné barevné škále a s dvojím akrylátovým nástřikem. I v tomto případě ručí firma 30 let za funkčnost celého dodávaného systému. www.besk.cz

KB BLOK, s.r.o., Postoloprty. Taškami typu Selská z neprobarveného betonu se tato firma vrací k tradičním „cementkám” s rovnou čelní hranou. Nabízí je však i ve čtyřech dalších přírodních odstínech. S jedním akrylátovým nástřikem, tedy v matném provedení nabízí dále Skandinávskou krytinu, při jejíž výrobě využívá švédských zkušeností, a hladké Lučanky s dvojitým nástřikem. www.kb-blok.cz

Mediterran Slovakia s.r.o., Vlčany. Vlnité tašky Standard®, hladké Coppo® v barvě terracota a antické červené, Danubia®, Rundo®, Zenit® i další, jejichž názvy (a nejen ony) připomínají italské pláže a uličky, se k nám dovážejí od východních sousedů. www.mediterran.skwww.mediterrancz.cz

Text: Marie Rubešová, Foto: Karolina Némethová, František Dejmek, Martin Mašín, Pavel Zeman a archiv firem

Betonová krytina