Komáry nemá nikdo rád
A proč by taky měl mít? Jeho bodnutí je bolestivé, nehledě na to, že nás bodá, aby upil naší krve. Když létá, nepříjemně píská a není snadné ho lapit, protože je mrňavý. Komár.
Protivný nevzhledný tvor, který má tu hloupou vlastnost, že je nejagresivnější večer a v noci, kdy chceme mít klid. Komáří sameček ale na člověka nejde. Živí se výhradně rostlinnými šťávami. Piští však stejně jako jeho družka. To ona je tím protivným agresorem, který nás v noci nenechá spát a který po svém útoku zanechává na kůži palčivé bodance. Samičky nepijí jen krev lidskou, hledají jakéhokoliv teplokrevného tvora, a to hlavně v období před kladením vajíček.
Když přistanou na své oběti, vysunou ze svého spodního pysku sosák a nemilosrdně jej vbodnou do kůže. Nejprve vypustí do rány látky zabraňující srážlivosti krve a pak začnou velikou silou sát. Z krve, kterou si ukládají do střev, získávají cenné bílkoviny, tuky a cukry, kterými vyživují svoje vajíčka. Kladou je do stojaté vody, kde se líhnou žravé larvy. Ty se po vykrmení zakuklí a po pár dnech se z nich vylíhnou mladí komáři. Krátce na to začíná komáří rojení, během něhož se tento obtížný hmyz sdružuje do velkých skupin za účelem zplození dalšího potomstva.
Komáři vyhledávají místa, kde se mohou množit, především tedy tam, kde je voda, nebo aspoň vlhko, proto se s nimi důvěrně znají především rybáři, chataři a ti, kteří žijí u velkých vodních ploch.
Foto Shutterstock