U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Efektní úprava stěn
Kategorie: Speciál | Autor:
Toužíte-li po něčem zajímavějším než jsou jednobarevné stěny a máte-li chuť vyzkoušet něco nového, pokuste se o houbování, frotážování, tupování, roztírání, batikování, kartáčování, za úvahu stojí i použití tiskátek nebo šablony, a možná přijdete sami ještě na další způsoby, jak ozvláštnit malbu stěn.
Pro začátek bude stačit, když takto zkusíte upravit jen jednu stěnu nebo dokonce jen její část. Některé postupy jsou také náročnější na čas a trpělivost. Výhoda těchto povrchových úprav: zakryjí různé nedostatky a nerovnosti omítky. Barevné efekty lze vytvářet dvěma metodami: nanášením a vtištěním. Nanášení – nástroj (např. mořskou houbu, štětec, zmuchlanou jelenici, látku, váleček s plastickým vzorem, tiskátko apod.) namáčíme do barvy a obtiskujeme na stěnu se základním barevným nátěrem, čímž vytváříme určitý vzor. Použít můžeme běžné malířské barvy hustší konzistence, které nestékají. Nemusíme pracovat jen s jednou barvou, současně nebo postupně (klademe je vedle sebe nebo vrstvíme po uschnutí přes sebe) jich lze použít i několik. Vzniknou tak velmi zajímavé efekty. Vtištění – stěna je pokrytá vrstvou barvy a do ní nástroj (houbu, štětec, kartáč, zmačkanou látku, papír, igelit apod.) vtiskujeme nebo s ním po stěně pohybujeme, čímž barvu na některých místech částečně stíráme a tím vytváříme vzor. Protože běžné malířské nátěrové hmoty poměrně rychle schnou, musíme buď stěnu natírat postupně, abychom stihli vytvořit dekor, nebo barvu méně naředit či použít pomaleji schnoucí barvy. (Někdy se doporučuje přidat do barvy studený klih či smíchat latexovou barvu s lepidlem na tapety apod. Nevýhodou je, že na těchto nátěrech nemusí při dalším malování barvy dobře držet a podklad budeme muset upravit či odstranit.) Jednotlivé techniky lze spolu i různě kombinovat, především technikou tiskátek nebo malbou přes šablonu můžeme doplnit jiné způsoby úpravy stěn.
Tiskátka – koupíme hotová nebo je sami vyřežeme do vrstvy pěnové gumy (molitanu), linolea či rozkrojené brambory. Aby se s nimi lépe pracovalo, nalepíme je na špalík dřeva nebo na karton (přilepíme i držátko). Namáčíme do barvy a stejným tlakem otiskujeme na stěnu. Umístění vzorů si předem vyměříme a označíme.
Šablona – do pevného kartonu nebo podložky z plastu vyřežeme vzor, který chceme přenést na stěnu. Šablonu si přidržujeme (u jednoduchého malého dekoru) nebo ji přichytíme na zvolené místo krycí páskou. Pomocí kulatého štětce nebo houby nanášíme tupováním (poťukáváním) slabě barvu (neroztíráme, jinak by se dostala pod šablonu). Lze uplatnit více barev i stínovat. Při opakovaném použití kontrolujeme, zda není barva na rubu šablony.
FOTO 1 – Mořskou houbu namočenou do barvy otiskujeme na stěnu, při tom ji různě pootáčíme. Na první vrstvu lze nanést další v jiné barvě. A obráceně: čistou houbu lze otiskovat do vlhké barevné vrstvy na stěně.
FOTO 2 – Opačným postupem je frotážování: do natřené plochy otiskujeme zmuchlané noviny, igelit, látku – nejdřív jen mírně pomačkaný kus, pak ho zmačkáme do koule a otisky sjednotíme na celé ploše.
FOTO 3 – Širokým plochým štětcem roztíráme barvu krátkými tahy ve všech směrech. Podklad by měl částečně prosvítat. Stejným způsobem lze nanést druhou vrstvu.
FOTO 4 – Vlhkou barvu na stěně můžeme vytírat různě hrubými štětci, kartáči i jinými pomůckami. Tahy mohou být krátké nepravidelné i dlouhé.
FOTO 5 – Batikování: zmuchlanou jelenicí, různě smotaným kusem netřepivé látky, igelitem apod. nanášíme barvu na stěnu. Materiál po chvíli měníme za čistý.
FOTO 6 – Jemný vzor vytvoříme v nanesené barvě tupováním – špičkami štětin většího štětce
do ní poťukáváme.
FOTO 7 – Speciální válečky – s jejich pomocí vytvoříme nejrůznější efekty. Válečky se vzorem – mají na svém povrchu plastický dekor (abstraktní skvrny, pruhy), může je tvořit zmačkaná kůže, kožené třásně apod.
FOTO 8 – Tip: Do obyčejného molitanového válečku můžeme sami vyřezat libovolný vzor. Pruhy vytvoříme odstraněním části molitanu nebo váleček na několika místech stáhneme pruhy lepicí pásky.
FOTO 9 – Váleček s dlouhým vlasem či třásněmi – do vaničky nalijeme z každé strany jednu barvu, váleček do nich namočíme a nanášíme nepravidelně na stěnu.
FOTO 10 – Váleček Wall Magik (Wagner) pro efektní povrch – pomocí dvouválečku nanášíme dvě barvy najednou (např. světlejší a tmavší odstín jedné barvy). Nabízí se dva typy vzorů.
FOTO 11 – I nepravidelně utržený kus pevného kartonu poslouží jako originální šablona. Barvu roztíráme ze šablony na stěnu.