U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Vrchní laky
Kategorie: Barvy, laky, nátěrové hmoty | Autor:
S pomocí lazur je sice možné docílit pěkného povrchu dřeva, nicméně špičkovou kvalitu zajistí až bezbarvé laky. S jejich pomocí získá dřevo na plasticitě, především však dá vyniknout jeho přirozené barvě a struktuře.
Vrchní laky se vyrábějí jak na olejové bázi (např. Chatol), syntetické (Lovoferm, Tixolak, Syntecol), tak i disperzní (Ekohost VLD V 1409, Sportakryl, Poly-urex, Hobby Purlet). V případě venkovního prostředí se vyplatí pod ně ještě aplikovat vhodnou impregnaci, která zajistí náležitou ochranu zejména před pronikáním vlhkosti. Následovat by pak měl penetrační základ (zpravidla se používá některý z uvedených laků, avšak ředěný odpovídajícím ředidlem), druhý nátěr po zaschnutí první vrstvy se již provádí lakem koncentrovaným (nanáší se štětcem nebo s pomocí vhodného válečku). Prakticky stejným způsobem je možné aplikovat také laky ředitelné vodou. Ty mají jednu velkou výhodu: je-li nanesená vrstva silnější, nátěr zpolymeruje a vytvrdí se i bez přístupu vzduchu. Nejčastěji se používají dva druhy laků – disperzní akrylátový a disperzní polyuretanový. Pro transparentní nátěry jsou vhodné i některé laky dvousložkové (epoxidové, polyesterové a polyuretanové); laky nitrokombinační již nejsou určené do exteriéru. Nitrolaky a speciální šelak sice zajistí velice efektní povrch, používají se však ponejvíce k povrchové úpravě dřevěných hudebních nástrojů a vzácnějšího nábytku. Zejména šelaky pak vyžadují zcela specifický způsob aplikace spojený s pracným leštěním.
Užitečné tipy:
* K nátěrům nábytku, obložení stěn a podlah je třeba používat výhradně lazury nebo laky interiérové, které neobsahují fungicidy, takže je lze aplikovat
i v místnostech s trvalým pobytem osob. Lazurovací laky určené pro hračky, dětský nábytek i předměty, které přicházejí do styku s potravinami, nesmí obsahovat žádné zdravotně závadné přísady!
* Protože se vyrábí mnoho typů lazur a laků, je třeba si před nákupem ověřit druh a použití. Některé přípravky pak na dřevě vytvoří zajímavý matný či sametový povrch, zpravidla však nejsou určené pro exteriér, naopak venkovní silnovrstvé lazury jsou zase bez výjimky lesklé.
* Práce s laky je náročná na kvalitu provedení. V první řadě je třeba zvolit kvalitní štětec, který nepustí chlup, případně váleček. Zásadně pracujte v bez-prašném prostředí! Na kvalitu výsledného povrchu má pak velký vliv důsledné dodržení technologie nátěru. Nezapomeňte proto vždy vytvrzené předchozí nátěry před nanesením další vrstvy přebrousit a opět zbavit vzniklého prachu.
FOTO – Laky přiznají povrch dřeva v celé jeho kráse, což platí nejen pro interiér, ale i exteriér. Podmínkou úspěchu je však dokonale upravený podklad. Vrstva laku totiž nic nezakryje, ale naopak ještě zvýrazní, což se samozřejmě týká i případných nedostatků.