U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Lazury

Kategorie: Barvy, laky, nátěrové hmoty | Autor:

Již ze starověku je známá ochrana dřeva napouštěním oleji a tuky. Dřevo pak “odpuzovalo vodu”, takže je nenapadaly houby a plísně, které vyžadují zvýšenou vlhkost materiálu. Ještě relativně nedávno se pro tyto účely používala napouštěcí fermež, což je v podstatě rafinovaný lněný olej.

Fermež se vyrábí dosud, ale její aplikace je náročnější, protože se na suchý, případně předehřátý povrch dřeva (nejlépe za teplého počasí) musí nanášet ohřátá (ve vodní lázni a za dozoru, je to hořlavina!) opakovaně, dokud se nepřestane vsakovat. Po dokonalém zaschnutí (cca týden po posledním nátěru) je pak nutné nanést na dřevo buď olejový nebo syntetický vrchní nátěr. Mnohem operativnější je napouštění dřeva lazurovacími laky. Ty se u nás objevily zhruba před

20 lety, ale veřejnost z nich zná většinou jen Luxol v tmavém provedení (palisandr) a zpravidla s ním také zachází nesprávným způsobem (pro zdůraznění kresby dřeva je třeba setřít nevsáklý přebytek lazury po několika minutách suchým hadrem). Kromě Luxolu se vyrábí pod stejným číselným označením S 1023 i lazury s dalšími názvy (Luxol, Loxul, Kralux, Baloxul, Lusonol Plus, Teluxol a další). V současné době se jako pojivo pigmentu používají stále častěji i vodou ředitelné lazurovací laky s podobnými vlastnostmi (V 1402 Luxonol, V 1303 (matný i lesklý), V 1407 Fortelux Aqua, V 1412 Luxonol extra, Dixol V 1600, Telux V 1620, Lazura Hobby, Bilak A, z dovozu např. Valti Akvacolor, Herbol Offenporig WV, Consolan, Sadolin Aqua Base, Novalis impregnate cerato a další).

Výhodou lazur je jejich schopnost dřevo nejen ochránit před biologickými škůdci (do impregnačních lazur pro venkovní prostředí se zpravidla přidávají fungicidy), ale také zdůrazňovat kresbu dřeva. Lazurovací laky se vyrábějí jako bezbarvé i v mnoha barevných odstínech, které se dají vzájemně kombinovat, takže můžete získat prakticky libovolný odstín. Po jejich aplikaci nebývá již nutná žádná další úprava; pro zlepšení vzhledu i trvanlivosti se však doporučuje jejich překrytí tzv. silnovrstvým lazurovacím lakem (V 1407 Fortelux Aqua, V 1620 Telux Impranal SL, Luxolak V 1423, Sadolin Natur, Oversol, Xylaroyal, Sadolin Natur, Sadolin Extra, Sadolin Solid, Dickschicht-Lasur 565, Dulux Woodsheen, Imestex DL, Consolan, Acryl Zaunlasur (Düfa), Aqua Holzlasur L12, Holz Schutz-Lasur, Acryl-Holzlasur, Lacryl Holzlasur 235, ClouSil Aqua Combi-Clou L 17, Schill 5730).

Užitečné tipy:

* Před provedením prvního nátěru je nutné povrch dřeva pečlivě odmastit. Zároveň ze suků vymyjte zbytky pryskyřice. Používá se k tomu nitroředidlo nebo i perchlor.

* Lazurovací laky před použitím důkladně promíchejte. Zároveň se je vyplatí přefiltrovat například přes starou silonovou punčochu.

* Vodou ředitelné lazury se nedají nanášet na dřevo napuštěné fermeží nebo syntetickými lazurovacími laky. V případě renovací si proto důkladně ověřte předchozí povrchovou úpravu.

* Nátěry by měly být nejméně tři (syntetické) až čtyři (vodou ředitelné). Každá vrstva ovšem musí před aplikací té další dokonale proschnout. Po vytvrzení každého nátěru plochu lehce přebruste.

* Lazurovací hmoty ředitelné vodou je třeba chránit v zimě před zmrznutím.

* Impregnační lazurovací laky je možné použít i jako podkladový ochranný

nátěr pod barevné emaily na dřevo, často se aplikují i pod laky.

FOTO 1 – Výslednou sytost povrchu ovlivníte v případě lazur a lazurovacích laků nejen volbou nátěrové hmoty a počtem vrstev, ale také kombinací s lazurou bezbarvou či se světlejším odstínem.

FOTO 2 – Pokud lazuru nesetřete suchým hadrem, bude výsledný nátěr tmavý a nevýrazný (viz malý vzorek dřeva vlevo). Vytřený povrch naopak přizná kresbu let.

FOTO 3 – Pokud použijete syntetický lazurovací lak, setřete asi po 10 až 15 minutách nevsáklý zbytek suchým hadrem. Vynikne pak kresba dřeva. Lazury ředitelné vodou se takto vylepšovat nedají, pokud ale dřevo budete natírat po létech, potom docílíte podobného efektu.

Lazury