U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Barevné jaro Wagner
Kategorie: Barvy, laky, nátěrové hmoty | Autor:
Stejně jako se ptáci a celá řada savců obléká se začínajícím jarem do nových barev, má i člověk tendenci se sebou něco udělat. Barevná peříčka si ovšem čechrat nemůžeme, a tak alespoň uklízíme své příbytky, myjeme okna, snažíme se vymalovat a hledáme, co ještě ve svém okolí vylepšit.
Jednou z možností, jak změnit dosavadní vzhled našich příbytků, chat i chalup je změna jejich barevnosti. Pokud například některé kusy nábytku či jiné předměty opatříte novým nátěrem, potom budete vlastně bydlet v novém. I když místo bytového vybavení za desetitisíce koupíte pouze stříkací pistoli a pár plechovek s barvami. Obava z toho, že barevně pojednaný nábytek a zařizovací předměty takovým zásahem spíše utrpí, rozhodně není na místě. Jiná je ovšem situace, pokud takový nátěr provedete ručně štětcem. Nikdy pak nedocílíte takové kvality, jakou vám zaručí výrobci nábytku. V případě stříkacích pistolí je ale všechno jinak: po krátkém zácviku, kdy je třeba si vyzkoušet ředění barvy i volbu trysky a její vzdálenost od předmětu, dosáhnete kvality dosud nevídané.
Jak to vlastně funguje
Zatímco velké pistole pro profesionály vyžadují silný kompresor, který zaručí mohutný proud vzduchu, vibrační pistole používané pro nástřik ředěných laků, lazur a impregnačních prostředků na dřevo pracují na docela jiném principu. Jedná se o malé nářadí, které je dostatečně výkonné; na rozdíl od kompresorových pistolí však obsahuje vibrační motorek a nádobku na barvu. Menší typy, například W 90, jsou malé a lehké (motorek má výkon 40 W, nádobka objem 0,6 litru), ale přesto zvládnou v dobré kvalitě nástřik libovolných předmětů barvami a laky nejen syntetickými, ale i ředitelnými vodou. Velké modely jako je W 400 SE, osazené silnějším motorem (110 W), lze použít i na méně ředěné barvy, takže se sníží počet aplikovaných vrstev a práce se výrazně zrychlí.U všech typů stříkacích pistolí Wagner je možné regulovat šroubem v zadní části přístroje množství barvy vystupující z trysky a tím i měnit intenzitu nástřiku. Kruhová tryska pak zajistí cílený nástřik barev, laků, lazur, desinfekčních látek či impregnací s minimálním rozstřikem. Spotřeba je pak mnohem nižší než při “ručním” nátěru štětcem, rychlost a komfort práce jsou však nesrovnatelně vyšší.
Barvy se musí ředit
Aby barva prošla bez problémů tryskou a v podobě kuželu jemné mlhy pak hladce “přistála” na vybraném předmětu, musí mít optimální konzistenci. Protože v obchodech jsou běžně k dostání nátěrové hmoty ve vysoké koncentraci (jsou určené pro práci se štětcem), je zapotřebí je naředit. Znamená to, že pro nástřik syntetickou barvou nebo lakem si musíte koupit odpovídající ředidlo a vmíchat je do barvy v takovém množství, aby výsledný roztok měl požadovanou viskozitu. Tu si ověříte s pomocí odměrky, která je součástí příslušenství. Stačí ji ponořit do barvy a odměřit čas do doby, kdy se vlákno tekutiny vytékající z trysky odměrky přeruší. Doporučená doba závisí na typu pistole i na druhu nástřiku a je uvedena v instrukcích od výrobce. Zpravidla se pohybuje mezi 20 a 30 sekundami.
Kontakt:
Wagner spol. s r.o.
Nedašovská 345,
155 00 Praha 5 – Zličín
Tel.: 257 952 351,257 950 412
Fax: 257 951 052
www.wagner.cz, info@wagner.cz
FOTO 1 – Stříkací pistole W 400
FOTO 2 – Stříkací pistole W 180 P
FOTO 3 – Stříkací pistole Wagner zakoupíte u prodejců Wagner,v obchodních domech Bauhaus, OBI, Globus nebo na dobírku