Proměna zahradního domku
Jak jde dohromady šestičlenná rodina a pouhých 76 metrů čtverečních obytné plochy? Na první pohled moc ne. Ovšem, když se do hry vloží úsporná interiérová a designová řešení…
Mladá rodina se rozhodla pro rekonstrukci nástavby rodinného domku v zahradní kolonii, a to s jediným cílem: vytvořit – i navzdory malému prostoru, komfortní místo pro bydlení, s maximální mírou soukromí pro všechny její členy. „Nástavba opravdu není extra velká, ale s pomocí architekta a chytrých stavebních prvků, se změnil prostor k nepoznání. Podařilo se rozvrhnout byt tak, aby vznikl dostatečně rozměrný obývací pokoj s kuchyní, dva dětské pokoje, ložnice a dokonce i velká koupelna a toaleta,“ vysvětluje na úvod majitelka domku.
Na vlně bambusu
Pomyslným srdcem bytu a zároveň nejprostornější místností je obývací pokoj s jídelním koutem a navazující kuchyní, kterou od tohoto prostoru nenásilně oddělují přizdívky. Tato hlavní komunikační zóna nabídne dostatek místa pro všechny aktivity šestičlenné rodiny. „Nejzajímavějším prvkem této místnosti, který si okamžitě získá pozornost každé návštěvy, je zcela jistě dekor ve skle, a to obrázek rostliny bambusu na celoskleněných dveřích a obkladu kuchyňské linky, včetně motivu na vlastních dvířkách kuchyně,“ dodává majitelka.
Kuchyň pod drobnohledem
Jak navrhnout kuchyň na ploše šesti metrů čtverečních tak, aby sloužila šestičlenné rodině? Ideální je tvar linky do písmene „U“. Aby v nás všudypřítomné kuchyňské skříňky dosahující až pod strop nevyvolávaly pocit stísněnosti, byla pro nábytek vybrána kombinace světlého a tmavého dekoru. Pro horní skříňky jde o dřevodekor dub lanýž, spodní skříňky se zahalily do vanilkového fóliovaného lesku.
„Jak bylo již řečeno, jednotícím prvkem prostoru je bambusový dekor. Díky technologii digitální grafiky Overface byl tento motiv aplikován přímo na lesklý povrch kuchyňských dvířek. Vysoká odolnost výrobní technologie dovolila umístit dekor i na dvířka v blízkosti elektrických spotřebičů,“ informuje Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a. s., největšího českého výrobce nábytkových dvířek.
Tím ale bambusová éra v kuchyni nekončí. Druhým prvkem, který tento motiv nese, je celoskleněný obklad za linkou, nahrazující keramickou klasiku. „Nejdříve jsem nevěděla, zda zrovna sklo je vhodné jako obklad v kuchyni. Přece jen – u vaření je vysoká teplota a občas vystříkne mastné, omáčka… Ale Grafosklo nemá spáry, navíc jde o ideálně hladký povrch, takže jeho údržba je opravdu hračkou. Což se v rodině s tolika dětmi cení,“ usmívá se paní domu a dodává: „Zaměření skla v kuchyni proběhlo profesionálně a hlavně velmi pečlivě. Již v této fázi bylo nutné myslet na otvory pro zásuvky. Kalené sklo totiž nelze po instalaci nijak upravovat nebo brousit.“ Do kuchyně bylo použito jednovrstvé kalené sklo s bezpečnostní fólií v počtu tří kusů – protože kuchyň lemují celkem tři stěny.
Instalace celoskleněného obkladu je snadnou záležitostí i pro rekonstrukce starých bytů. „Pokud máte pevný stávající keramický podklad a nechcete jej vybourávat, můžete sklo aplikovat přímo na něj. Nanesete speciální lepidlo a poté stačí sklo na plochu nalepit a přibližně 15 minut na něj vyvíjet souvislý tlak. Poté je třeba nechat lepidlo 24 hodin vytvrdnout. Kuchyň je následně připravena k používání,“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel J.A.P., společnosti vyrábějící Grafosklo.
Chodbu oblékli do „pouzdrovek“
Nejen ze strany obývacího pokoje, ale také z chodby, jsou celoskleněné dveře z Grafoskla s motivem bambusu pohledově vynikající záležitostí. A nejméně sto bodů navíc od vás získají, když zjistíte, že nejsou otočné, ale posuvné do stavebního pouzdra. Aby posuvy ladily s ostatními dveřmi v interiéru, nechal je architekt osadit stejným typem zárubně – v provedení CPL bělený jasan.
„Posuvné dveře se ukázaly jako velmi výhodné pro náš interiér. V obývacím pokoji jsme mohli do jejich těsné blízkosti umístit rohovou sedačku. Na druhé straně – vpravo od dveří, vznikl volný roh, který plánujeme osadit krbovými kamny. Kdybychom zvolili variantu dveří otočných, tyto prostory bychom museli nechat volné. Pouzdra nám ušetřila spoustu místa a prostor designově oživila,“ říká dále majitelka a pokračuje: „Celoskleněné dveře jsou zajímavé i z pohledu propustnosti světla. Ve dne není chodba nikdy tmavá a večer je zajímavé v setmělé chodbě pozorovat, co s motivem dělá příjemné žluté světlo – které dveřmi proniká z umělého osvětlení v obývacím pokoji.“
„Majitelka se skla ve formě celoskleněných dveří nejdříve bála – kvůli hyperaktivitě svých dětí, aby se nevysypalo a neporanilo je. Protože jde o typ kaleného skla, jeho rozbití je téměř nemožné. Navíc jeho případné střepy jsou tupoúhlé a nelze se o ně pořezat,“ vysvětluje Petr Paksi.
Koupelna s kapacitou pro všechny
Jedním ze základních požadavků rodiny byla prostorná koupelna. I toto přání se jim splnilo. Jasnou volbou architekta byl velký prosklený sprchový kout, který je v porovnání s vanou úspornější na zastavěný vanový prostor. A samozřejmě velký důraz byl kladen na výběr skříňky s umyvadlem.
„Jako nejlepší řešení jsme majitelům doporučili dvě samostatné skříňky s umyvadly. Díky tomu mohou koupelnu naráz používat nejméně dvě osoby. Zvolený model Q MAX jsme oblékli do vysokého červeného lesku Senosan, který propůjčuje skříňce honosný vzhled, ale s lehkou údržbou. Komfortní je také zapuštěné umyvadlo Q s odkládacím prostorem kolem vodovodní baterie. Co jistě majitelé dále ocení, je dostatek úložného prostoru. Skříňky mají každá dvě prostorné zásuvky, které jsou doplněny o organizér. Ten pomáhá s rozdělením prostoru na přihrádky a nikdy se nestane, že byste po otevření zásuvky našli všechny věci pomíchané a rozházené,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.
Nad každou skříňkou je zavěšena designová galerka – se zrcadlem a zabudovaným osvětlením, které je dalším zdrojem světla v koupelně. S červeným vysokým leskem skříněk je také provázán keramický obklad stěn – bílošedá kombinace je ozvláštněna jemným červeným proužkem.
Za povšimnutí stojí i dlažba. Její kávový odstín zapadá do barevnosti koupelny a navíc v tomto tónu se velmi dobře pořizují i další doplňky a koupelnové textilie jako ručníky nebo předložky. Z pocitového pohledu se jeví podlaha velmi teple a hřejivě.
„Kromě designu na nábytku v koupelně oceňujeme i jeho kvalitu. Už na první pohled vidíte masivní a skutečně bytelné skříňky s kvalitním keramickým umyvadlem. I zvolená povrchová úprava dává vědět, že jde o investici do budoucna a nemusíme se bát, že bychom cokoliv v běžném provozu naší rodiny poškodili,“ přidává zajímavý postřeh naše průvodkyně.
„Model Q MAX je tvořen základním materiálem – kvalitními MDF deskami. Spolu s neméně špičkovými povrchovými materiály a technologií výroby máte v domácnosti přítele na desetiletí, “ dodává Ing. Zdeněk Blažek.
Byt propojil jasan
Kromě bambusového motivu, který se promítl do skleněných ploch, sladil architekt bydlení také za pomoci dveřních křídel a zárubní. „Dveře jsou velmi důležitým prvkem v interiéru. Nevybíráme si je na rok či dva, ale možná i desetiletí. Ke světlému a modernímu interiéru jsme proto majitelům domku doporučili využít nadčasový model ELEGANT, a to v proskleném provedení – mléčné sklo propouští světlo, ale i přesto zachovává intimitu ve všech místnostech. Pro dveře samotné byl vybrán povrch CPL bělený jasan. Stejný dekor nesou i zárubně,“ vysvětluje Ing. David Vítek, vedoucí marketingu SAPELI, největšího českého výrobce dveří a zárubní. „Tato povrchová úprava velmi dobře ladí s bílou omítkou. Pokud by majitelé v průběhu času malovali a využili jiné barevnější tóny, rozhodně se nemusí bát, že by dveře se zárubněmi museli měnit. CPL bělený jasan je odstínově zcela nekonfliktní.“
Otočná dveřní křídla v uvedeném provedení byla použita do obývacího pokoje – pro vstup do obou dětských pokojíčků. Setkáte se s nimi ale také v chodbě, kde před zrakem všech příchozích schovávají ložnici rodičů, koupelnu a také toaletu. Pouze v posledním případě jsou dveře ELEGANT použity v plném provedení. „Nejen vnitřní konstrukce dveří, ale i CPL úprava slibují dlouhou životnost a odolnost vůči malým dětem – jejich špinavým ručkám a také širokému množství skvrn, které dokážou v mžiku vykouzlit, “ říká s úsměvem Ing. Vítek.
Řešení nástavby zahradního domku ukázalo, že nikoliv drahé zařízení, ale chytré a důvtipné stavební prvky mohou vytvořit pohodlné a stylové bydlení. Okázalé dekorace nahradilo v tomto případě elegantní a praktické sklo spolu s kuchyňskými dvířky – vše v dekoru bambusu, interiér stylově propojily také dveře a zárubně v jednotné povrchové úpravě a centimetry dokázaly ušetřit posuvné dveře do stavebního pouzdra. Na závěr otestoval vzniklé bydlení ten nejpřísnější tým – velká rodina…. A on uspěl na dvě stě procent.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV