Svěží vzduch potřebujete vy i váš domov. Naučte se větrat správně!

Přestože dny se s příchodem jara dávno prodloužily a do oken se častěji opírají paprsky jarního slunce, často pociťujeme únavu a nedostatek energie. Čím to může být, říkáte si. Slyšeli jste někdy o syndromu nemocné budovy?

 

 
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí tzv. syndromem nezdravých budov (SBS, Sick Building Syndrom) až 60 % obyvatel vyspělých zemí (pozn.: údaj z roku 2002). A v České republice nijak nezaostáváme. Syndrom nemocných budov je kombinací onemocnění spojených s jednotlivými místy v práci, například kancelářskými budovami, nebo domovem a jejich naprostá většina souvisí se špatnou kvalitou vnitřního ovzduší.
Dospělý člověk spotřebuje za hodinu několik desítek litrů vzduchu, což během 24 hodin činí přes 1500 litrů. Vezmeme-li v úvahu, že velkou část života trávíme uvnitř budov, kde množství a kvalita vzduchu nejsou takové, aby nám umožnily správně fungovat, není divu, že se čas od času necítíme dobře a vlastně nevíme proč.
Moderní domy splňují stále přísnější požadavky na úspory energie a jsou stavěny tak, aby v nich byly omezeny netěsnosti, které by mohly přispět k tepelným ztrátám.
„Ještě nikdy v minulosti neměly okna, dveře a zdi tak vysoké izolační schopnosti jako nyní,“ potvrzuje Juraj Koudela, obchodní ředitel pro ČR a Slovensko ze společnosti OKNOPLAST. „Na jedné straně je to pozitivní jev, na straně druhé je tím znemožněna přirozená cirkulace vzduchu v interiéru a je nutné, abychom se o správné mikroklima v místnostech postarali. A to buď použitím správné ventilační techniky, nebo častým větráním,“ dodává Koudela.

 

Větrání – dýcháme my i budova
Větrání je jinými slovy výměna spotřebovaného vzduchu za čerstvý. Ve špatně větraných interiérech je množství čerstvého vzduchu příliš malé, proto se tam necítíme dobře. Kvalita vzduchu je v takových místnostech nízká a dochází tam ke koncentraci nečistot, oxidu uhličitého, vodní páry a prachu. Pobyt ve špatně větrané místnosti může způsobovat nepříjemné pocity a stavy, jako jsou bolesti hlavy nebo závratě, podráždění dýchacích cest, nebo dokonce mdloby.
„Důležité je také zmínit, že absence správného větrání škodí i samotným budovám. Pokud jsou skla oken orosená, prádlo nechce schnout a ve vzduchu je pach zatuchliny, znamená to, že jsou místnosti vlhké. Bohužel, ne všechny důsledky tohoto jevu jsou vidět hned, trvalá vlhkost je pro dům, především pro jeho dřevěné prvky, nebezpečná,“ říká Juraj Koudela.
Standardně je každá konstrukce přizpůsobena k předávání určitého množství vlhkosti ven, avšak v situaci, kdy není zajištěna požadovaná úroveň výměny vzduchu, vlhkost v konstrukci zůstává a dům ničí. Houby a plísně se objevují nejen na zdech, ale také uvnitř, za sádrokartonovými deskami a pod omítkou, a tam – i když není viditelná pouhým okem – ovlivňuje zdraví a bezpečnost lidí, kteří v domě žijí.

 

Dobré klima doma
V souladu s normou PN-83/B-03430/Az3:2000 je množství dodávaného vzduchu, které je potřebné pro zajištění dobrého ovzduší v interiéru, určeno na úrovni od 30 do 50 m³ na hodinu. Ne vždy však chceme otevírat okna, především když je venku chladno. V takovém případě pomohou větráky, které zajistí vhodnou úroveň průtoku vzduchu, a v místnosti zároveň nebude příliš zima. Větráky se nejčastěji umísťují v horní vodorovné části okna. Na trhu jsou k dostání tři druhy: větráky řízené hygroskopicky, tlakové větráky a větráky řízené manuálně.
„Hygroskopicky řízené větráky fungují automaticky v závislosti na vlhkosti vzduchu v místnosti – polyamidová páska, která je v nich, mění svoji délku, čímž se škrticí klapka otevírá. V tlakových zařízeních průtok vzduchu závisí na rozdílu tlaku uvnitř budovy a venku. V tomto případě se křidélka klapky mohou otevírat také při poryvech větru, proto má uživatel možnost manuálně clonu zavřít,“ vysvětluje Juraj Koudela. „Poslední druh větráků je řízený zcela manuálně – množství prostupujícího vzduchu závisí na nastavení, které si zvolíme dle svých potřeb.“

 

Proč se ještě hodí pořídit si větráky?
Větráky jsou výborným řešením do dětských pokojů. Bezpečným způsobem díky nim zajistíme výměnu vzduchu v místnosti, aniž bychom museli v přítomnosti dětí otevírat okna. Takovéto větrání se obejde bez nepříjemností, které mohou nastat, když si dítě hraje u otevřeného okna a přiskřípne si například prsty okenním křídlem.
Větráky oceníme také v zimě. V tomto ročním období má větrání zvlášť velký význam, dlouhá topná sezona totiž podporuje nadměrné vysoušení vzduchu. Přitom otevírání oken za 20stupňového mrazu není ani příjemné, ani ekonomické. Nejvhodnější je instalování větráků v takových místnostech, jako jsou pokoje nebo ložnice. Vzduch pak proudí od oken směrem k místnostem s větracími mřížkami, tedy ke kuchyni a koupelně. „Než budete kupovat větráky, věnujte pozornost jejich kvalitě a deklarovaným technickým údajům, i referencím renomovaných výrobců,“ doplňuje Juraj Koudela.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: MARTIN MAŠÍN, PAVEL VESELÝ A ARCHIV

 

 

Svěží vzduch potřebujete vy i váš domov. Naučte se větrat správně!