Jak se bránit dotěrnému hmyzu
Sotva se oteplilo, ze svých zimních úkrytů vylétl hmyz a hned zaútočil na naše domácnosti. Stačí posedět v podvečer před chalupou nebo večer rozsvítit a hned různé mušky, můry a komáři začnou kroužit kolem světla. Co s tím? Než sáhneme po sprejích a jedech, je lepší poohlédnout se po preventivním opatření. K nejúčinnějším z nich patří sítě proti hmyzu a moskytiéry.
Sítě neruší v oknech ani ve dveřích a kvalitní produkty se sítěmi ze sklolaminátového vlákna s ochranným PVC potahem v šedé nebo bílé barvě se díky různému provedení rámů hodí i do oken chat a chalup. Obavy z toho, že díky tmavému provedení sítě neuvidíme ven, jsou liché. Pravdou je, že tento materiál je průhledný a poskytuje dobrý výhled.
Pokud zvolíme vhodný rám budou sítě i ve dveřích a oknech chalup téměř nepostřehnutelné a nebudou rušit. Barvu rámu si můžeme zvolit z několika desítek barevných provedení. Stejně tak můžeme vybírat z mnoha typů profilů. Máme-li doma alergika, poohlédneme se po provedení s protipylovou síťovinou.
Jak se výrobky rozdělují?
Orientujeme se podle provedení rámů. Ty pevné jsou určené do oken. Do francouzských oken a balkonů jsou vhodné typy s posuvným mechanismem. Dají se instalovat do otvorů širokých až 3,4 metru. Ve dveřích se pohybují díky zabudovaným pojezdům. Rolovací sítě se hodí do oken i do dveří. Ovládají se i na elektrický pohon, který dovede vysouvat také sítě velkých ploch (až o šíři 3000 mm a výšky 3600 mm). Do rámu dveří se hodí sítě posuvné nebo pantové, které zůstanou jako druhé dveře v rámu a otevírají se samostatně. Do velkých křídel dveří můžeme použít takzvané plisé, jež nás neomezuje v procházení. Vodící lišty tohoto výrobku jsou opatřeny těsnicím kartáčkem, který brání pronikání hmyzu pod spodním okrajem. Nemusíme se bát ani atypických tvarů oken a dveří, do nichž nám výrobci dodají sítě, vyrobené podle tvaru okna.
Nalepovací a závěsné sítě
Jestli nechceme do oken pořizovat výrobky, které stojí až několik desítek tisíc korun, můžeme se poohlédnout po moskytiérách a nalepovacích produktech. Ty běžně koupíme obchodních řetězcích. Do rámu je nalepíme sami pomocí suchého zipu, který je obvykle součástí balení. Tyto sítě nás před hmyzem také ochrání a zaplatíme za ně jen pár stokorun.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM