U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Vánoce s rybou
Kategorie: Volný čas | Autor: Antonín Tony Linhart, FOTO ARCHIV autora
ORIGINÁLNÍ POKRMY Z BĚŽNÝCH SUROVIN
Blíží se Vánoce a česká kuchyně, která jinak rybími pokrmy neoplývá, se rozpomene na tradičního vánočního kapra. Obvykle se připravuje smažený, s bramborovým salátem; jiné způsoby, jako třeba “na černo”, patří dnes už téměř do oblasti pohádek. Stále více je i těch, kteří chutného, leč kostnatého kapra nahradí bezproblémovým filé nebo dokonce vepřovým řízkem.Po důvodech, proč se v české kuchyni ryby moc často neobjevují, musíme zapátrat v historii: je totiž známo, že ve středověku i později si chasníci pracující na statcích ve smlouvách se sedláky vymiňovali, že aspoň jednou týdně nebudou k jídlu ryby. Ryb bylo zřejmě tolik, že i selská chasa jich měla “plné zuby”. Z církevního kalendáře se zas dozvíme, že v jednom roce bylo více než 175 postních dnů. Na stole byly v tyto dny pochopitelně ryby. Přemíra rybích jídel postihla tedy i zbožné měšťany. Není se proto co divit, že v genech našich předků se pomalu ale jistě usídlila nechuť ke konzumaci ryb.Dnešní trh přitom nabízí z rybího sortimentu vše, na co si jen vzpomenete – od sladkovodních ryb po nejrůznější mořské “potvory” – a byla by proto škoda toho nevyužít. Vybrali jsme pro vás několik lahůdek, které určitě potěší milovníky dobrého jídla a zpestří rodinný jídelníček třeba právě o Vánocích. Volili jsme při tom z dostupných surovin a pracovní postupy, které lehce zvládne každý.
Rozpočty jsou pro 4 osoby.
Rybí salát baštýřky z Drahýšky
* 1 kg rybího masa z kaprů, línů, okounů apod
* 1 cibule,
* 1 sklenice nakládané zeleniny Moravanka
* 250 g majonézy
* 2 sladkokyselé okurky
* olej na pečení, pepř
* sůl
* cukr
* citronová šťáva
čerstvá zelenina na ozdobu
Na oleji opečeme porce ryb. Nesolíme, pouze opepříme! Opečené porce necháme na ubrousku okapat a vychladnout. Pak je pečlivě obereme od kostí a rozdělíme na malé kousky. Do salátové mísy vložíme drobně nakrájenou cibuli, okurky a nakládanou zeleninu (větší kousky pokrájíme). Směs lehce promícháme s rybím masem, spojíme majonézou a dochutíme citronem, solí, pepřem, eventuelně špetkou cukru. Hotový salát necháme vychladit, ozdobíme čerstvou zeleninou a podáváme s bílým chlebem.
Rožmberská bujabéza z kaprů
* 1 kapr do 2 kg
* 1 pór
* 1 větší cibule
* 250 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)
* 1 srdíčko kapusty
* hrst sušených hub
* 100 g másla
* 2 lžíce hladké mouky
* 1 dl bílého vína
* 2 lžíce konzervovaného hrášku
* mletý muškátový květ
* střik koňaku (brandy)
* bobkový list
* nové koření
* celý pepř
* tymián
* špetka šafránu
* sůl
osmažená houska
Kapra vykucháme a rozdělíme na porce. Hlavu a ocas dáme do hrnce se studenou vodou, přidáme sůl, bobkový list, nové koření, pepř, tymián, bílé víno a pomalu vaříme asi 25 minut. Vývar scedíme. Mezitím v kastrolu rozehřejeme máslo, přidáme nadrobno nakrájenou zeleninu a zvolna dusíme. Když zelenina dostane barvu, přimícháme mouku a špetku muškátového květu. Orestujeme na světle hnědou barvu a zalijeme připraveným vývarem (asi 1 litr). Promícháme a uvedeme do varu. Okořeníme špetkou šafránu a přidáme houby. Mírně povaříme asi 30 minut a vložíme připravené porce kapra (na každého strávníka by měla být aspoň jedna). Polévku pak necháme asi 20 minut mírně bublat. Potom rybí porce opatrně vyjmeme na mísu. Polévku zastříkneme koňakem, přidáme hrášek, necháme přejít varem a podáváme s osmaženou houskou. Rybu si z mísy každý vybere a vloží do polévky sám. Máme-li k dispozici mlíčí nebo jikry, přidáme je do polévky úhledně pokrájené těsně před koncem vaření.
Exotické smaženky z rybího filé
* 400 g rybího filé
* 1 cibule,
* 3 lžíce Solamylu
* 1 vejce
* 2 lžíce rybí nebo ústřicové omáčky
* 1 stroužek česneku
* mletý kmín
* drcený koriandr
* chilli, zázvor
* citronová šťáva
* kari
* trochu hladké mouky
* olej na smažení
* zelenina na ozdobu
Rybí filé na jemno rozsekáme nebo rozmixujeme. Přidáme Solamyl, vejce, drobně
nakrájenou cibuli, rozetřený česnek a podle chuti koření. Dochutíme citronovou šťávou. Pomoučenýma rukama vytvoříme 8 placiček, které smažíme v rozpáleném oleji do zlatova. Pikantní teplý předkrm zdobíme na míse čerstvou zeleninou.
Pstruh s lískovými oříšky
* 4 menší pstruzi
* 60 g lískových oříšků
* 125 g másla
* 2 citrony
* hladká mouka na obalení
* zelená petrželka
* sůl
* pepř
Oříšky dáme na plech do rozehřáté trouby a necháme asi 8 minut pražit. Pak je horké v utěrce promneme a zbavíme tak slupek. Oříšky nožem na hrubo nakrájíme. Vykuchané pstruhy osolíme, opepříme, obalíme v mouce a po obou stranách na másle do zlatova opečeme. Přendáme na mísu a uložíme v teple. Do zbytku másla v pánvi vložíme sekanou petrželku, chvíli podusíme a přidáme sekané lískové oříšky. Máslo dostane oříškovou vůni a krásnou zlatohnědou barvu. Pečené
pstruhy posypeme směsí oříšků a petrželky a ihned podáváme s kolečky citronu a přílohou. Je to opravdu skvělé jídlo.
Netradičně smažený kapr
Kapra lze smažit i jinak, než jsme zvyklí: porce kapra osolíme, obalíme v hladké mouce a vejcích rozšlehaných s trochou piva. A nyní přijde změna: místo strouhanky použijeme na obalování ovesné vločky (jako Angličané) nebo rozdrcené kukuřičné lupínky (Corn Flakes), podobně jako plukovník z Kentucky v USA. Dál smažíme jako obvykle.Pokud byste chtěli rybu upravenou jako americké Fish and Chips, je tady další možnost: 9 g droždí zalijeme 4 lžícemi teplé vody a necháme rozpustit. V misce na obalování promícháme hladkou mouku se solí, přidáme vejce, trochu piva, lžíci oleje a rozpuštěné droždí. Našleháme těstíčko, obalíme v něm nesolené porce ryby a smažíme.Dobrou chuť!
FOTO 1 – Pstruh s lískovými oříšky
FOTO 2 – Kapr smažený v ovesných vločkách
FOTO 3 – Smaženky z rybího filé