U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Kalendář
Kategorie: Zahrada | Autor: rb
* Z větví ovocných stromů odstraníme mumifikované plody, které by byly v příštím roce zdrojem moniliové hniloby a spálíme je. Pokud jsme na kmeny
vylepily lapací pásy na housenky obaleče jablečného či švestkového, spálíme je také.
* Po opadu listí se doporučuje ošetřit broskvoně Kuprikolem proti kadeřavosti. Pokud zahrada v létě a na podzim trpěla suchem, důkladně stromy i keře zavlažíme, aby lépe přečkaly zimu.
* Dokončíme výsadbu dřevin s opadavým listem. Pokud chceme zjara sázet révu vinnou, vykopeme si jámy už teď. Kmeny mladých stromků ochráníme proti okusu.
* Podle programu pěstování v příštím roce pohnojíme záhony pro zeleninu náročnou na organické hnojení (brambory, košťáloviny, plodové zeleniny) kompostem, popř. chlévským hnojem a zaryjeme je. Dobře uleželý kompost rozhodíme i mezi řádky jahodníku, keře drobných bobulovin, a spolu s fosforečným a draselným hnojivem také k trvalkám a okrasným dřevinám, které opatrně obryjeme.
* Choulostivé trvalky, dvouletky a nově vysázené cibuloviny (zvláště hyacinty a narcisy) chráníme proti větším mrazům přikrývkou z listí a chvojí.
* K růžím přihrneme nebo přisypeme zem, která ochrání spodní očka před vymrznutím. Stromkové ohneme k zemi a odlistěnou korunku k ní přichytíme několika háčky, přikryjeme zemí a chvojím. Pokud už je nelze ohnout, obalíme chvojím nebo tlustým papírem a ovážeme motouzem korunku, stejně jako výhony popínavých růží.
* Vypustíme vodu z potrubí, nádrží a okrasných bazénků a rostliny, pokud je v nich ponecháme, zakryjeme větší vrstvou suchého listí.
* Zahradní nářadí očistíme, nakonzervujeme a uložíme v suchu. Gumové hadice natřeme glycerinem, aby nepopraskaly.
* Zkontrolujeme uskladněné ovoce, zeleninu, cibule a hlízy květin a shnilé či napadené plísní odstraníme.