Hospodaření s vodou
V dnešní době si už téměř neumíme představit domácnost, kde by nebyla k dispozici teplá voda. Náklady na ni však patří vedle topení k hlavním výdajům domácnosti. Lze je nějak snížit?
Snížením spotřeby teplé vody snížíme částku jak za vodu, tak za energie, které ji ohřívají. Přinášíme pár tipů, díky nimž můžete náklady na přípravu teplé vody i její spotřebu zmenšit. (Nově se místo termínu teplá užitková voda používá termín teplá voda, a tedy zkratka TV.) Šetřit se vyplatí i studenou vodou.
Kvalitní ohřívač vody
Teplá voda se dá připravovat několika způsoby. Nejčastěji v elektrickém akumulačním zásobníku (tzv. bojleru), případně v elektrickém průtokovém ohřívači, v plynovém zásobníku nebo poslední dobou čím dál tím více oblíbeným ohřevem pomocí tepelného čerpadla.
Ohřev TV elektrickým průtokovým ohřívačem je takřka stejně drahý jako ohřev vody v klasickém elektrickém bojleru. Výhodou průtokového ohřívače je neomezené množství teplé vody a zrušení dopravních ztrát teploty vody v rozvodech od zásobníku ke kohoutku. Nevýhodou je poměrně vysoký nárok na hlavní domovní jistič.
Ohřev pomocí tepelného čerpadla je více než třikrát levnější proti tradičnímu ohřevu v elektrickém zásobníku a o více než polovinu levnější proti ohřevu v plynovém zásobníku. Jde o tepelné čerpadlo, určené pouze pro ohřev vody, ne pro topení. Montuje se díky tomu velmi jednoduše a jeho montáž je takřka stejná jako montáž obyčejného elektrického bojleru a dokonce jednodušší a levnější než instalace plynového ohřívače.
Tepelná čerpadla pro ohřev vody jsou nejčastěji umístěna v suterénu objektu, kde lehce vysušují a vychlazují okolní vzduch (o 1 až 3 °C vůči obvyklé teplotě). Díky tomu dělají i ze starších vlhkých sklepů ideální prostředí pro případné dlouhodobé skladování např. brambor nebo jablek. Není však neobvyklá instalace tohoto tepelného čerpadla například v blízkosti domácího whirlpoolu nebo v technické místnosti. Mezi dodavatele těchto tepelných čerpadel patří např. společnost Stiebel Eltron nebo Tatramat.
Kde spotřebujeme nejvíce vody?
Až 70 % vody proteče v koupelně a na toaletě. Každý člověk denně spotřebuje průměrně 150 l vody. V tomto objemu je započítána jak teplá, tak studená voda. A šetřit se dá s oběma.
Nejméně ekonomické je koupání ve vaně. Menší vana spořádá asi 100 litrů vody, ta větší kolem 200 litrů. Ušetřit můžete výměnou vany za sprchový kout. Při sprchování je spotřeba vody v rozmezí 30 – 50 litrů. Snížit ji můžete ještě například instalací úsporné sprchové hlavice, která dokáže uspořit až 30 % vody, nebo termostatickou baterií, díky níž ušetříte dalších 30 – 50 % vody.
Máte-li v koupelně ještě vodovodní baterii s kohoutky, měli byste si nechat namontovat baterii pákovou či bezdotykovou. Úspora je zhruba 40 % a spočívá v rychlém nastavení požadované teploty. Bezdotykové baterie pustí jen tolik vody, kolik potřebujete, a v porovnání s pákovými ušetří až 50 % vody.
Dalším neekonomickým elementem jsou klasická splachovadla u WC. Jedno spláchnutí se pohybuje kolem 10 litrů vody. Vhodné jsou tzv. duální systémy, kde lze zvolit mírné či plné spláchnutí. Spotřeba u tohoto systému činí 3 nebo 6 litrů.
Další úspory vody
Ušetřit můžeme i správným chováním při spotřebě vody. Jak? Vypínejte vodu při čištění zubů či holení. V případě starších modelů kohoutků sledujte, zda nekapou. Slabě kapajícím kohoutkem zmizí kolem 25 litrů vody za den. Je-li kapání intenzivnější (více než deset kapek za minutu), může být ztráta i 60 litrů.
Využívejte moderní domácí spotřebiče. Plná myčka dokáže umýt nádobí se spotřebou vody kolem 12 litrů, kdežto ve dřezu bychom spotřebovali až 5x více vody. Při mytí pod tekoucí vodou je spotřeba 3x větší než v napuštěném dřezu.
Výhodné jsou i termostatické bezdotykové baterie, které poskytnou jen tolik vody, kolik zrovna potřebujete. Navíc tato funkce zaručuje vysokou hygienu, která je v kuchyni žádoucí. Na baterii Oras Optima 2727F je např. digitální displej, ukazující aktuální teplotu, kterou si můžeme přednastavit, a tak se vyhnout možnému popálení. Teplotu a průtok lze snadno ovládat pomocí dvou postranních páček. Tato kuchyňská baterie je také vybavena ventilem pro připojení myčky nádobí, který se automaticky uzavře po skončení programu. Pořídíte ji od 6292 Kč.
Prádlo nemusíte vždy předpírat ani ho prát na 60 °C. Existují již pračky, které dokážou vyprat prádlo ve vodě ohřáté jen na 20 °C. Pračky s předním plněním potřebují méně vody než ty s horním plněním.
K zalévání zahrady využívejte dešťovou vodu nebo odstátou vodu čerpanou z vlastní
studny.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK