Typy konstrukcí dřevostaveb
Dřevostavby bez nadsázky dobývají svět. Nepředstavujte si však jen roubenku nebo srub. Některé typy montovaných dřevostaveb jsou k nerozeznání od zděných domů.
Chataři a chalupáři se s přednostmi i zápory různých typů dřevěných konstrukcí seznamovali vlastně už mnohem dříve, než se jejich popularita rozšířila mezi příznivce moderních dřevostaveb rodinných domů. Spousta z nich vlastní a léta zvelebuje nejrůznější roubenky i dřevěnice. V mnoha ohledech jsou principům současných dřevostaveb podobné i konstrukce českých chat, ať už jde o původní autorizované projekty nebo nejrůznější svépomocné improvizace. Orientace v nejrozšířenějších typech tradičních i moderních dřevostaveb vám tak může pomoci při jejich rekonstrukci nebo plánování nového rekreačního domu.
Sendvičové dřevostavby
K nejvíce rozšířeným a nejčastěji nabízeným patří v současné době montované sendvičové dřevostavby. Lidé je volí kvůli rychlosti stavby, ceně a často také proto, že z nich lze postavit domy na první pohled nerozeznatelné od zděných.
Sendvičové konstrukce umožní vybudovat stavbu, jejíž stěny, střecha i další stavební prvky jsou již připravené z výroby a na místě jsou pouze smontovány. Proto se nejdříve vyrábějí velkorozměrné díly obvodového pláště, vnitřní příčky a kusy krovů. Pokud se jedná o domy na klíč, často jsou v rámci takové dodávky i schody, obklady stěn a další interiérové prvky.
Ke stavbě montovaných dřevěných domů se používají víceméně shodné stavební postupy a technologie, rozdíl je především v tloušťce sendvičových panelů, které se montují na dřevěnou nosnou konstrukci. Panelové prefabrikáty (sendviče, dřevomoduly) tvoří nosné rámy z hranolů, ve kterých je mezi dvěma vrstvami desek uložena tepelná izolace. Alternativou mohou být i sendvičové lepené panely z OSB desek (europanely). Lisují se pod tlakem, nemají rám z hranolů a jako izolace se do nich vkládá samozhášivý polystyren.
V mnoha směrech výhodnou variantou jsou i skelety pro vytvoření sendviče. Jde o díly, které se kompletují na sendvič až na místě stavby. Jejich skladba je ve výsledku zcela stejná jako u běžných sendvičových panelů. Umožňují však variabilnější proces stavby, u kterého není problém panel přizpůsobit přímo na místě. Kromě příznivého poměru ceny a rychlosti stavby ze sendvičových panelů a prefabrikátů je výhodou tohoto konstrukčního systému i možnost stavět v podstatě za každého počasí, protože proces stavby nijak neohrožují výkyvy teplot. Je tedy možné stavět po všechna roční období.
Nevýhodou je nutnost poměrně rozsáhlých oprav a výměn při případném poškození vodou a také obecně horší parametry zvukové izolace sendvičových konstrukcí.
Fošny, hranoly, trámy
Základem dřevostavby může být rovněž konstrukce z fošen či hranolů, která vzniká „na míru“ přímo na staveništi, Právě takový typ konstrukce se nejvíce blíží tradičnímu stavění českých víkendových chat. Jednotlivé prvky konstrukčního skeletu se spojují hřebíky nebo tesařskými spojkami, do husté dřevěné sítě se pak vkládá izolace. Poté se stěny obkládají buď OSB deskami s následnou finální úpravou (např. obkladové palubky), nebo sádrokartonem, překližkou či přímo palubkami. I tímto způsobem lze dosáhnout vzhledu klasického zděného domu (konstrukce zůstává skrytá ve stěnách), nebo zdůraznit dřevěný materiál částečně přiznanou konstrukcí, fasádními palubkami a dalšími —viditelnými” konstrukčními prvky ze dřeva.
Výhodou takové stavby je větší variabilita oproti sendvičové konstrukci, snadná manipulace se stavebními prvky bez těžké mechanizace i možnost využít místních zdrojů dřeva a ušetřit na dopravě. K nevýhodám patří vyšší cena a větší časová i řemeslná náročnost.
Alternativou tohoto typu konstrukce je skelet z masivních trámů, mezi které se náprotože sledně vkládá izolace. Trámová konstrukce se stejně jako skelet z fošen a hranolů obkládá, díky trámům je možné —zviditelnit” i větší části nosné konstrukce a vtisknout tak stavbě originální atmosféru. Takový typ stavby vyžaduje kvalifikované tesaře a zpravidla je dražší než konstrukce z fošen a hranolů.
Klasika z trámů či kulatiny
Tradiční způsoby stavění ze dřeva zažívají v posledních letech mimořádnou vlnu popularity. Repliky horských roubenek či moderní roubené domy si staví stále více lidí a v oblibě jsou také srubové stavby z kulatin.
Na rozdíl od předchozích typů dřevěných konstrukcí se v případě roubených a srubových staveb používá dřevo přímo ke stavbě obvodových zdí. Ty se izolují buď pouze vyplňováním spár, nebo se izolace vkládá mezi zdvojené dřevěné stěny.
U těchto typů konstrukcí je v drtivé většině případů žádoucí, aby bylo dřevo vidět, právě trámy či kulatina dodávají domům specifický charakter. Stejně tak zůstává dřevo viditelné i v interiérech a s rozvody elektroinstalace či dalších inženýrských sítí se musí počítat už při přípravě dřevěného materiálu pro jednotlivé stěny.
Oproti předchozím typům dřevostaveb jsou roubenky a sruby pevnější a odolnější, mají lepší přirozené tepelně izolační vlastnosti i akustické parametry a lépe odolávají působení vody a vlhka.
Nevýhodou je nutnost pravidelné údržby dřevěných stěn a především sesedání srubových staveb, s nímž je nutné počítat už při vestavbě příček, schodišť či zárubní nebo okenních rámů.
Alternativou ke klasickým dřevěnicím a srubům jsou konstrukce z masivových panelů. U nich lze docílit vzhledu i atmosféry celodřevěného domu a zároveň zlepšit tepelněizolační vlastnosti stavby, případně dosáhnout modernějšího vzhledu staveb.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: AUTOR, ARCHIV FIREM
Vybíráte zahradní chatku? Desítky modelů naleznete na www.give.cz/zahradni-chatky