Bydlete lépe

Se začátkem každého nového roku přichází množství předsevzetí. Jedním z nich by letos určitě mělo být i zlepšení kvality bydlení. Tipy a rady, jak na změnu interiéru přináší hlavní architekt studia Kamarumah, Ing. arch. Petr Reksoprodjo.

 

Studentská pracovna

 

Stavební úpravy vs. změna mobiliáře
Pokud chcete změnit interiér, nejprve si dobře rozmyslete samotnou míru zásahu. Zde samozřejmě záleží v první řadě na vašich finančních možnostech. Důkladně ale také zvažte, které prvky v interiéru vám nevyhovují a zda jsou nutné stavební úpravy nebo postačí jen „přesunout nábytek“ a zatraktivnit design interiéru. „Nejnáročnější stavební úpravy a tedy i náklady jsou spojené s rekonstrukcí koupelny, protože se změnou dispozice jsou spojené i úpravy rozvodů a instalací. Na druhou stranu koupelna určuje tzv. standard bytu. Kvalitní hygienické zázemí zvyšuje cenu nemovitosti, takže tyto prostory by měly být jedny z prvních, na které bychom se při rekonstrukci měli soustředit“ poznamenává architekt Petr Reksoprodjo.

 

Kuchyňská linka s jídelním koutem

Bydlet se stylem
Zejména ženy se zaměřují na nejmodernější designové prvky, ty by ovšem měly být v souladu s provozními a funkčními vlastnostmi samotného interiéru. Nejčastější chybou v interiérech je přeplácanost. „Mnoho bezradných klientů často spoléhá na to, že pokud zařídí interiér drahými designovými kusy, nemohou šlápnout vedle. Opak je často pravdou. Výsledkem je pak chaotický interiér, ve kterém se jednotlivé prvky vzájemně přebíjejí a prostor pak působí rušivě a nekonzistentně. Proto designové prvky ano, ale s mírou a citem,“ říká Petr Reksoprodjo z ateliéru Kamarumah.

 

Ložnice

Funkčnost vs. design
Funkčnost samotného interiéru je velmi důležitá. Největší důraz na funkční a provozní parametry musíme klást na místnosti, ve kterých se intenzivně pracuje nebo pohybuje. „Při návrhu kuchyňské linky je třeba pečlivě promýšlet zejména rozmístění kuchyňských spotřebičů a jejich provozní návaznosti. Nejdůležitější pracovní plochou je prostor mezi dřezem a varnou deskou, kde probíhá nejvíc činností. Nelze však říci, čím větší, tím lepší, protože pokud máte obě místa od sebe příliš daleko, pořádně se při práci naběháte. Oblíbeným kuchyňským prvkem je tzv. ostrůvek. Jen pozor na to, aby kuchyň zůstala praktická. Pokud to prostorové poměry dovolí, snažte se do ostrůvku zakomponovat dřez i varnou desku zároveň. V opačném případě se musíte neustále otáčet od dřezu k varnému centru a to není příliš praktické,“ doporučuje architekt Petr Reksoprodjo.

 

 

Svépomoci či s profesionálem
Pokud jste se rozhodli pro menší úpravy interiéru, tedy pouze změny barevnosti či některých menších nábytkových prvků, pak si jistě dokážete poradit sami. Plánujete-li však větší zásah do interiéru, měli byste zvážit pomoc odborníka, který vám nejen pomůže s návrhem, ale ušetří i množství zbytečně vynaložených peněz, zejména pak zvažujete-li komplexní přestavbu bytu. „V případě, že se rozhodnete pro výraznou změnu dispozice, či pro zásah do nosných konstrukcí, ukládá vám povinnost spolupráce s autorizovanou osobou dokonce zákon,“ upozorňuje hlavní architekt studia Kamarumah, Ing. arch. Petr Reksoprodjo.

TEXT: REDAKCE
FOTO: STUDIO KAMARUMAH

 

 

 

 

Bydlete lépe